15 Kasım 2018

Wal-Mart – Amazon Rekabetinde Gün İçerisinde Teslimat Savaşı

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Wal-Mart, online mağazasından alışveriş yapacak olan müşterilerine belirli ürün gruplarında geçerli olacak aynı gün içerisinde teslimat hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Şirket, “Walmart to Go” adını verdiği sistemi şimdilik sınırlı sayıda lokasyonda hayata geçireceğini duyurdu. Oyuncak, elektronik ve spor malzemeleri gibi ürünlerin siparişinde geçerli olacak uygulama kapsamında siparişler, yerel Wal-Mart mağazalarında paketlenip UPS aracılığyla kullanıcıların adreslerine teslim edilecek. Teslimat başına 10 dolar talep eden Wal-Mart, ayrıca bu kargo ücreti için ürün adet ve tutarı kısıtlaması da getirmeyeceğini açıkladı.

Online dünyadaki en büyük rakibi Amazon‘la aralarında esen soğuk rüzgarlar bir türlü dinmeyen Wal-Mart, geçtiğimiz günlerde kendi mağazalarında “Kindle” tabletlerin satışını durdurduğunu açıklamıştı. Şimdi ise Amazon’un online itibarını etkileyebilecek gün içerisinde teslimat hizmetini hayata geçiren dev marketler zinciri, fiziksel mağazalarda olduğu kadar dijital dünyada da sıkı bir rekabet politikası izleyeceğinin sinyallerini verdi.

Üstelik Wal-Mart’ın ezeli rakibine karşı oldukça avantajlı bir konumda olduğunu da belirtelim. Fiziki mağazalara sahip olmayan Amazon, aynı gün teslimat gerçekleştirmek için başka yerel marketlerle anlaşma yoluna gitmek durumunda kalıyordu. Ancak tüm siparişleri kendi lokal şubelerinden tedarik edecek olan Wal-Mart, eğer bu hizmeti tüm ülke genelinde yaygınlaştırmayı denerse Amazon’un yoluna büyük bir taş koymuş olacak. Hali hazırda kendisine ülke genelinde 40 dağıtım merkezi oluşturan Amazon’a karşı, Wal-Mart’ın 4 bin adet mağazası bulunduğunu da belirtelim.

Sistemin nasıl işleyeceğine bir göz atarsak, aynı gün teslimat hizmetinden yararlanmak isteyen kullanıcılar ilk olarak walmart.com/togo sitesine girip, teslimat adreslerini belirtmeleri gerekecek. Hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcıların akşamdan önce siparişlerini verip, isteklerini bildirmeleri gerekiyor.

Wal-Mart’ın kurduğu sistemin oldukça ses getirebileceğini ancak, internetten satış yapmanın avantaj ve esnekliğini arkasına alan Amazon’un 2011 yılında 48 milyar dolarlık bir satış gerçekleştirdiğini, bu rakamın ise Wal-Mart’ta aynı yıl 419 milyon dolar olduğunu hatırlatalım. İki rakip arasındaki gelir uçurumu bu kadar büyük olsa da, Wal-Mart’ın agresif satış taktikleri bu farkı orta vadede minimuma indirebilecek cinsten.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*