21 Kasım 2018

Wal-Mart Artık Amazon’un Tabletlerini Satmayacak

Amerikalı dev mağazalar zinciri Wal-Mart, online dünyadaki en büyük rakibi Amazon’un geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü Kindle Fire tablet cihazların satışını durdurduğunu açıkladı.

Perakende mağazacılığında dünya liderliğini elinde tutan, ancak online satış kulvarında Amazon‘a yetişmek için büyük bir efor sarfeden Wal-Mart, aldıkları bu karara herhangi bir Amazon karşıtlığının sebep olmadığını belirtti. Firmanın genel satış stratejileri doğrultusunda uygulanacağı açıklanan kararın Apple, Samsung gibi diğer tablet üreticilerine değil, sadece Amazon’a karşı alınması ise kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Kullanıcılarının Kindle Fire tablet cihazları vasıtasıyla milyonlarca farklı ürün almalarına olanak tanıyan Amazon, birden fazla satış kanalından kendi ürünlerini satarak online ve offline alışverişte tek domine güç olmak için adımlar atıyor. Mayıs ayı başında Target Corp.’un da satışlarını durduracağı Kindle serisinin haberinin ardından, tabletlerin iki büyük perakendeciden de satın alınamayacak olması sebebiyle, Amazon’un hali hazırda planlarını yaptığı fiziksel mağazasını açma hedefini hızlandıracak gibi görünüyor. Kullanıcıların fiziksel mağazaları bir showroom olarak görüp, ürünleri inceleyip online alışverişe yönelmelerinin kendilerini olumsuz yönde etkilediği için Kindle satışlarını durdurma kararı aldıklarını belirten Target Corp. yetkilileri, bu konuda Wal-Mart’a da örnek olmuş anlaşılan.

Wal-Mart’ın Kindle satışlarını durdurma kararının henüz tanıtılan yeni tabletlerin lansman tarihine denk gelmesi de, bunu kasıtlı yapılmış bir hamle olduğunun kanıtı olarak yorumlanabilir. Wal-Mart’ın geçtiğimiz Çarşamba günü yöneticilerine gönderdiği bir notta yer alan yer alan bilgilerde mevcut ve yakın zamanda duyurulan tüm Amazon Kindle modellerini içerdiğine dair ayrıntılar yer alıyor. Bir Wal-Mart sözcüsünün de doğruladığı kararın ardından, şirketin diğer tablet, e-okuyucu ve aksesuarlarını satmaya devam edeceği de bildirildi. Best Buy ve RadioShack gibi diğer büyük perakendecilerin satmaya devam etme kararı aldıkları Kindle Fire’ın satışının durdurulması konusunda Amazon yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Amazon, yeni Kindle Fire tablet modellerini tanıtırken online alışveriş konusuna oldukça fazla yer ayırmıştı. Tüketicilerin Kindle Fire, dolayısıyla Amazon üzerinden alışveriş yapmalarını teşvik eden Amazon, diğer rakipleri için de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu durumda Wal-Mart gibi Kindle satışlarını durduruan diğer perakendeciler, Amazon ürünlerini satarak kendi satışlarını baltalayıp, bu çetin rekabet ortamında Amazon’un eline ciddi bir koz vereceklerini düşünüyor olduklarından böyle bir kararı almış olabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*