18 Kasım 2018

Walgreens $7 Milyara Avrupalı Alliance Boots’un %45’ini Aldı

ABD’nin en büyük ilaç, kozmetik ve sağlık ürünleri zinciri Walgreens, 6.7 milyar dolar karşılığında İngiliz Alliance Boots‘un %45 hissesini satın aldığını açıkladı.

12 farklı ülkeye hizmet veren Boots, aynı zamanda kendi markaları olan No7 ve Botanics’i 1750’ye yakın offline Target mağazasında ve Target.com, Beauty.com, Drugstore.com gibi online mağazalarda da satışa sunmakta.

2011 mali yılını 32 milyar dolar ciro ile kapattığı açıklanan Alliance Boots ile beraber Walgreens’in yaygınlığının 12 ülke ve 11.000 mağazaya çıktığı açıklanıyor.

Walgreens, 3 senenin ardından boots’un geriye kalan hissesini 9.5 milyar dolara satın alabileceğine dair bir maddenin de anlaşmalarında yer aldığını belirtiyor. Firmanın tahminlerine göre iki şirket beraber 2016 yılında 130 milyar dolarlık bir ciroya ulaşabilecekler.

Alliance Boots kurucusu İtalyan Stefano Pessina’nın anlaşmayla beraber 500 milyon pound kazanabileceği belirtilirken, Pessina’nın bunun yerine yaklaşık %8’lik bir Walgreens hissesine sahip olmayı tercih ettiği açıklanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*