21 Kasım 2018

Walmart Çin E-ticaret Sitesi Yihaodian’ın Tamamanı Satın Aldı

Walmart-Yihaodian-01

ABD’nin en büyük perakende şirketi Walmart, Çin merkezli e-ticaret sitesi Yihaodian’ın geri kalan yüzde 49 hissesini satın aldı. Hisseleri Çin finans kuruluşu Ping An’dan satın alan Walmart ile Amazon arasındaki rekabet sürüyor ve son zamanlarda Amazon’un gerisinde kalan Walmart, e-ticaretin yükselen yıldızı olan 1,3 milyar nüfuslu Çin pazarına gözünü dikmiş bulunuyor.

Amazon’a karşı rekabet

Walmart 2012 yılında Yihaodian hisselerinin yüzde 51,3’ünü satın alarak şirketin kontrolünü ele geçirmişti ve son satın alma ile Çin’deki varlığını güçlendiriyor. Yihaodian, Walmart satın almasının ardından 57 milyon kayıtlı kullanıcı ve yılda 1,9 milyar dolar brüt satışla Çin’de en çok satış yapan ilk beş e-ticaret sitesi arasına girdi. Yihaodian’ın bugün 8 milyon ürünü ve 100 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Mobil perakende başlıyor

Walmart Yihaodian’a yatırım yaparak Çin e-ticaret pazarını dönüştürmeyi ve tüketicileri özellikle akıllı telefonla mobil alışverişe alıştırmayı hedefliyor. Yihaodian Çin’deki müşterilere kendi adıyla hizmet vermeye devam edecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*