14 Aralık 2018

Wal-Mart’tan Çin E-Ticaret Devine Yatırım

Wal-Mart Çinli online yiyecek, bebek eşyası, giyim ve elektronik mağazası Yihaodian‘ın hisselerinin bir kısmını satın aldığını açıkladı. Firma satın almanın finansal koşulları konusunda her hangi bir bilgi vermedi.

Yihaodian, 2008 yılında kurulmuş olmasına rağmen, çok kısa bir zaman içerisinde Çin online ticaret sektöründe hızla büyüdü. Şirketin online mağazasında 75.000’den fazla ürün bulunuyor. Shanghai, Beijing ve Guangzhou’da lojistik merkezleri bulunan Yihaodian, 2000’e yakın kişiye iş olanağı sağlıyor.

Wal-Mart Başkan Yardımcısı Eduardo Castro-Wright, Çin’de online ticaret sektörünün büyüme hızının altını çizerken, yakın zamanda Çin e-ticaretinin ABD rakamlarına ulaşabileceğini öngördüklerini bildirdi. Wal-Mart yetkilisi, Yihaodian’a yaptıkları yatırım ile bu önemli pazarda söz sahibi olmayı hedeflediklerini belirtti.

Forrester tarafından 2010 yılı sonunda açıklanan bir rapora göre, Çin online ticaret sektörünün 2010 yılı büyüklüğü 48.8 milyar dolar. Bu rakamın 2015’e kadar üçe katlanarak 159.4 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Çin e-ticaret büyüme hızı Asya-Pasifik bölgesinin en hızlı büyümesi olarak belirlenirken, Çin’in çok kısa bir zaman içerisinde Asya-Pasifik’in en yüksek online ticaret oranına sahip olan Japonya’yı geride bırakacağı tahmin ediliyor.

Yihaodian Kurucusu ve Başkanı Gang Yu, Wal-Mart’ın global tecrübesi ve güçlü satın alım olanakları ile Çin pazarında rakiplerinden çok daha avantajlı bir konuma geleceklerine inandıklarını belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*