18 Kasım 2018

Walmart Hindistan’da Bir Pazaryeri Açarak eBay ve Amazon’a Rakip Olacak

walmart hindistan pazarı
E-ticaretin hızla geliştiği pazarlardan biri de Hindistan. 2015’te 200 milyonluk bir internet kullanıcısına ulaşması beklenen Hindistan, nüfus olarak da Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olma özelliğiyle de biliniyor.

Online penetrasyonun artması da küresel şirketlerin ilgisini çekiyor. Ocak 2013’te Hintli Snapdeal’a ortak olan eBay, geçtiğimiz haftalarda bu şirkete 133 milyon dolarlık bir yatırım daha yapmıştı. Pazarın büyümesi ve rekabet ortamının oluşmasının ardından son birkaç yılda online satışlara ağırlık vermeye başlayan ABD’li perakende devi Walmart da Hindistan pazarında boy göstermeyi planlıyor.

Önümüzdeki 5 yıl içinde 7 kat büyüyerek 22 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı öngörülen Hindistan’da Walmart bir pazaryeri girişimiyle yer almayı planlıyor. Indiatimes’ın haberine göre Walmart Hindistan’da kuracağı girişim için pazaryeri  ve teknoloji sektöründe uzun zamandır çalışan 15 ile 17 kişiyi şimdiden işe almış durumda.

Walmart’ın açmayı düşündüğü girişimin eBay ve Amazon benzeri bir iş modeline sahip olacağı da belirtiliyor. Bu hamleyle beraber online satışlarını artırmak için çalışmalara yapan Walmart’ın küresel pazarlarda da en büyük rakipleri eBay ve Amazon’u yakalamak istediğini söylemek mümkün.

Walmart offline tarafta Hindistan pazarına giriş yapmak için geçtiğimiz aylarda birkaç farklı girişimde bulunmuştu; ancak bu hamleler olumlu sonuçlanmamıştı. Hint hükumetinin küresel şirketlere yönelik bir yasağının bulunmamasının da etkisiyle Walmart, bu girişimleri online tarafta yapmaya karar vermiş gibi görünüyor.

Şirketin bu pazara yönelik yeni gelişmelerine yönelik haberler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*