21 Kasım 2018

Walmart Kendi Arama Motorunu Geliştirdi: Polaris

Online dünyadaki en büyük rakibi Amazon‘la çetin bir rekabet içerisinde olan Walmart, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sıfırdan bir ürün arama motoru geliştirdiğini duyurdu. Şirketin AR-GE birimi WalmartLabs’ın hayata geçirdiği semantik arama motoru sayesinde eline büyük bir koz geçiren dev perakendeci; yeni sistemlerine “Polaris” adını verdiklerini belirtti.

Daha önce Walmart’ın başka uygulamarında da kullandığı semantik teknolojinin geliştirilmesiyle ortaya çıkan sistemin, Walmart’ın e-ticaret ve mobil ticaret servislerinde daha iyi arama sonuçları getirmesi bekleniyor. Geliştirilen bir algoritma ile, Walmart ürünlerinin Facebook‘ta kaç “beğeni” aldığını veya ne kadar paylaşım yapıldığını öğrenmek mümkün olacak. Uygulamaya eklenecek yeni bir güncelleme ile yakın zaman içerisinde Pinterest’teki “pin”lenme oranlarını da ölçebilecek sistem; ayrıca bir ürün ararken diğer internet platformlarındaki kullanıcı yorumlarını ve ürün puanlamalarını da ziyaretçilerine sunmayı planlıyor.

Dün yayınladığımız bir haberde de vurguladığımız üzere, Pinterest’in satışa dönüştürme oranlarının ciddi olarak sorgulandığı günümüzde bu rakamlar Walmart’ın ne kadar işine gelir bilimez. Ancak site, Walmart’ın internet üzerinden sinyallerini topladığı onlarca sosyal ağdan yalnızca biri olacağı için dev perakende şirketinin elinde toplanacak datayı siz hayal edin.

Walmart’taki arama deneyimine farklı bir boyut kazandırmak amacıyla onbeş kişilik bir beyin takımı tarafından hazırlanan sistem;  semantik teknolojiye ek olarak birbirleriyle ilintili olan içerikleri ayırt etme yeteneğine sahip “Social Genome” özelliğini de beraberinde getiriyor. İnsanlar, olaylar, yerler ve ürünler arasındaki bağlantıları kurup, bununla ilgili öneriler getirebilen bu yenilik ile online arama kavramına farklı bir boyut kazandırılması planlanıyor. Örnek vermek gerekirse; kullanıcı, arama motorunda “bahçe mobilyası” diye arama yaptığı zaman sistem onun karşısına veranda mobilyası sonuçlarını da çıkaracak.

Polaris ile gelecek bir diğer yenilik ise; “Etkileşim Skoru”. Walmart’ın kendi iç ölçümlerini kullanarak tasarladığı bu özellik; kullanıcıların siteden alışveriş aramaları yaptıkları sırada neler yaptığını belirliyor. Nereye tıkladıkları, kupon veya indirim kullanıp kullanmadıkları ve ne kadar ödedikleri gibi verileri bir araya getiren sistem ile; ev arayan bir kullanıcıyla, “House” TV dizisini araştıran üyeler rahatlıkla ayırt edilebilecek.

Yaklaşık bir ay kadar sonra tamamen aktif olması beklenen bu semantik sistem, şimdilik yalnızca Walmart’ın e-ticaret ve mobil ticaret uygulamalarında kullanılıyor. Kullanıma hazır olduktan sonra satışlarında %15’e varan artışlar bekleyen şirket, Polaris uygulamasını uluslararası pazarlar için de kullanılabilir hale getirmenin gayreti peşinde. Offline dünyanın en büyük perakendecilerinden olmasına karşın internette Amazon’un hızına yetişemeyen Walmart, bu sayede yarıştaki farkı ciddi bir ölçüde kapatma niyetini taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Yine bir şimal yıldızı sermayesi çıkmış ortaya.

Fikrini söyle

*