13 Kasım 2018

Walmart, Online Alışveriş Paketlerini Mağazadaki Müşterilere Taşıtacak

Walmart CrowdsourcingWalmart, online alışveriş tarafındaki teslimat maliyetlerini düşürmek ve daha hızlı gönderi yapmak amacıyla crowdsourcing temelli yeni bir model üzerinde çalışıyor.

Reuters’in haberine göre şu an için fikir aşamasında olan ancak 1-2 yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanan bu yeni projede Walmart’ın fiziksel mağazalarındaki müşteriler online alışveriş yapanların paketlerini taşıyacaklar. Crowdsourcing (kitlesel kaynak oluşturma) odaklı olduğu iddia edilebilecek bu modelde, eğer dönüş yolunun üzerindeyse fiziksel mağazadaki müşteriye online alışveriş yapan kişinin paketini ulaştırıp ulaştıramayacağı soruluyor. Bunun karşılığında ise benzin masrafı karşılığında indirim kuponu teklif ediliyor.

Böylece aynı gün içinde teslimattan çok daha öteye geçilip, bir iki saat içinde teslimat gerçekleşmiş oluyor.

Burada önemli olan nokta ise üç oyuncunun da (Walmart, fiziksel müşteri, online müşteri) kazanıyor olması. Yani Walmart daha düşük maliyetle teslimat yapmış oluyor, fiziksel müşteri zaten yolunun üzerinde olan kişiye ürün teslim ederek alışverişini daha ucuza getiriyor ve online müşteri de çok kısa bir süre içinde ürünlerine kavuşuyor. Üzerinde öncelikle düşünülmesi gereken olası sıkıntı ise teslimatı yapacak olan fiziksel müşterilerin ürünleri online müşteriye “gerçekten” ulaştırıp ulaştırmayacağı.

ABD’de 4.000’den fazla fiziksel mağazası bulunan Walmart’ın bu mağazaları ve içindeki müşterileri teslimat için kullanma fikri aslında aynı zamanda yepyeni ve diğerlerinden çok daha hızlı bir kargo ordusu demek. 2011 yılında online mağazalarındaki satışları önceki yıla göre yüzde 19,5 artan ve 4,90 milyar dolara ulaşan ve 2013 sonunda 9 milyar dolarlık online satış yapmayı planlayan Walmart, Amazon‘un emanet dolaplarına benzer bir model ile Walmart emanet dolaplarını 12 mağazasında test etmeye başlamıştı.

Walmart’ın başarı hikayesine göz atanlar şirketin on yıllardır süren yenilikçi tavrını biliyor olmalılar. Bu yüzden her ne kadar epey zor görünüyor olsa da müşterileri kargo görevlisi olarak kullanma fikrinin etkileyici olduğunu inkar edemeyiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Fikir güzel gibi geliyor lakin Türkiye de zor gibi. Şahsen başkasının ürününü alıp teslim etmek istemem. Bizim kültürümüzde emanete aşırı derecede değer veriliyor. Bu da teslim edecek kişiyi sıkıntıya sokabilir:)

  2. murat der ki:

    Türkiye de walmart mı var ?

Fikrini söyle

*