20 Kasım 2018

Warner Bros, Amazon.com’a Savaş Açtı

Dünyaca ünlü film yapım şirketi Warner Bros, videolarının online mecralardan izinsiz satılmasına engel olmak amacıyla mahkemeye başvurdu.

Warner Bros, bu hafta başında dev online perakende şirketi Amazon‘un üçüncü parti satıcılarının, izinleri olmadan sattığı Warner Bros. videoları için mahkemeye suç duyurusunda bulundu. Ünlü film yapım şirketi mahkemeden, sanıkların acilen ve kalıcı olarak kendi telifli ürünlerinin dağıtılmasının, satılmasının veya kargolanmasının yasaklanmasını talep etti.

Mahkemeye verdiği beyanda, ciddi boyutlarda ve onarılmaz zararlar gördüğünü ve görmeye devam ettiğini belirten şirket, Harry Potter filmlerinden tutun da, aralarında Game of Thrones, The Sopranos ve Entourage gibi popüler dizilerin olduğu onlarca eserinin de satışının kendilerinin izni olmadan yapıldığını ifade etti.

Şirket, mahkemeden bugüne kadar Amazon üzerinden satılan tüm Warner Bros. ürünlerinin promosyon ve satışlarından elde edilen gelirlerin de hesaplanmasını talep etti.  Ayrıca, Amazon.com’da satış yapan 2 milyondan fazla bağımsız satıcının olduğu ve bunların azımsanamayacak bir kısmının yasadışı ve telifli ürünleri izinsiz sattığı da şikayet metninde yer alan suçlamalar arasında. Fakat bu izinsiz satış yapan kullanıcılarının sayısına dair henüz net bir rakam verilmiş değil.

Warner Bros.’un belirttiğine göre sanıklar sahte ve izinsiz videoları; kaset, DVD, VCD ve Bluray gibi çeşitli formatlarda satıyor.

Konuyla ilgili ne Amazon’dan, ne de sanık tarafından henüz resmi bir açıklama gelmemesine rağmen, dava sürecinden Amazon’un epey başı ağrıyacağa benziyor. Çünkü satış ağını büyütmeye devam eden şirket için, sitesinde satılan ürünlerin kontrolünü gerçekleştirmek gittikçe zor bir hal alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*