20 Kasım 2018

Washington Post, Ücretli Abonelik Uygulamasını Hayata Geçirecek

Washington PostDijital dünyanın gelişimi, kağıt kullanımını rafa kaldırır mı bilinmez ama gazete ve dergilerin formlarını ve gelir kaynaklarını düşünmelerine sebep olduğu kesin. Amerika‘nın en büyük ve en eski gazetelerinden biri olan Washington Post‘un uygulamaya koyduğu ”Paywall” sistemi, bu durumu bir kez daha kanıtlıyor. Paywall, bir kullanıcının yalnız belirli sayıda makaleyi ücretsiz okumasına izin veren bir uygulama anlamına geliyor.

20 makaleden sonra ödeme alacak olan Washington Post‘un bu uygulamaya geçmesinin en temeli nedeni ise satış rakamları doğrultusunda düşen gelirler. Her ne kadar 2011 yılına göre yüzde 15’lik bir artış yaşasa da, 2012 4. çeyreğinde elde edilen net gelirin 78 milyondan 45,4 milyon dolara düşmesi, siyaset ve iş dünyası temelli gazetenin internet üzerinden daha fazla para kazanması gerektiğini ortaya koyuyor.

Paywall, Amerikalı okuyucuların yeni tanıştıkları bir ödeme sistemi değil. 2011 Mart ayında New York Times‘ın başlattığı bu uygulama ”Gray Lady”nin başarısı öncesi kıyamet senaryolarıyla karşı karşıyaydı. Ancak Paywall’dan 91 milyon dolar gibi ciddi bir rakam elde edilmesi, reklam gelirlerini bile gölgede bıraktı.

Washington Post, dijital fanlarından kazanacağı milyon dolarları hesaplamaya başlasa da, New York Times’ın 2012 2. çeyreğinde açıkladığı 88,1 milyon dolarlık zararı da hesap etmesi gerekiyor. Paywall ödeme sistemi, abonelik üzerinden para kazandıran bir uygulama olmasına rağmen, tıklanma oranlarını düşmesinde ve dolayısıyla reklam gelirlerinin azalmasına neden oluyor.

Şimdilik Türkiye’de Paywall‘ın varlığından söz edemeyiz, en azından ulusal gazeteler için. Ancak futurist senaryolara kulak kabartırsak, abonelik üzerinden para kazanma kısmının yazılmaya başlandığını da söyleyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*