12 Kasım 2018

Wattpad’in markaları 40 milyon tüketiciye ulaştıran Marka Hikayeleri uygulaması kullanımda

Wattpad-içerik_pazarlama-uygulama-mobil-markaWattpad ‘Marka Hikayeleri’ uygulaması için Netcommedya’yı Türkiye’deki özel ortağı olarak seçti. ‘Marka Hikayeleri’ni Türkiye’de ilk uygulayan marka ise Samsung oldu. Dünyanın en büyük okuyucu ve yazar topluluğu olan Wattpad, doğal reklam (native ad) uygulaması Marka Hikayeleri’ni Türkiye’de piyasaya sürdü.

Marka Hikayeleri, markaların tüketicilere – özellikle de millenial olarak bilinen Y jenerasyonuna ve Z jenerasyonuna – ulaşmalarında ve onlarla bağlantı kurmada ön plana çıkıyor. Marka farkındalığını ve bağlılığını artıran eğlenceli içerikler sayesinde markaların, hızlı bir şekilde milyonlarca izleyiciye ulaşmalarını sağlıyor.

İlgili yazı: Viral Pazarlama >> Halk Diliyle Konuşan Marka Nasıl Yaratılır?

Dünyanın en kapsamlı içerik pazarlama uygulaması

Marka Hikayeleri, markaların Wattpad’de yaratılan eğlenceli hikaye kampanyaları sayesinde tüketicilerle etkileşim kurmaları için benzersiz bir fırsat sunuyor. Bu kampanyalar da Wattpad topluluğunun yüzde 80’ini oluşturan y ve z jenerasyonuna ulaşmada etkin bir yol oluşturuyor. Marka Hikayeleri, okuyucuları platformdaki markalı içeriğe çeken, yüksek performanslı yerli reklam uygulamalarıyla destekleniyor. Tüketiciler, Samsung, Mondelez, Unilever, Coca-Cola, 20th Century Fox gibi öncü markaların dahil olduğu Wattpad’deki markalı içerikte 100 milyon dakikadan fazla zaman geçirdi. İşte Marka Hikayesi oluşturmanın birkaç yolu:

  • Derlenmiş Okuma Listeleri – Wattpad; markanın mesajına, kampanyasına, ya da kişiliğine uyan popüler bir içerik oluşturur. Bu içerik de sponsor marka tarafından seçilen okuma listesi aracılığıyla okuyucu topluluğuyla paylaşılır.
  • Komisyonlu İçerik – Wattpad, Wattpad’de popüler olan bir veya birden fazla yazarla birlikte çalışarak marka için özgün hikayeler yaratılmasını sağlar. Daha sonra da bu hikaye Wattpad’deki geniş okuyucu topluluğuna tanıtılır.
  • Kitle-Kaynaklı Katılım – Wattpad, okuyuculara markalar için yaratacakları özgün içerikler karşılığında ödül kazanma şansı sunar. Bu da Wattpad’deki okuyucu kitlesinin markayı tutkuyla destekleyenlere dönüşmesini sağlar.
  • Doğal Reklam (Native Ad) Uygulamaları – Wattpad, kampanyayı güçlendirmek ve kitlesel farkındalık yaratmak için Brand Stories kampanyasını güçlü doğal reklam birimleriyle destekler. Doğal reklam uygulamaları markalı içeriğin daha çok okuyucuya gösterilmesini sağlar ve markanın profiline daha çok ilgi toplar.

Wattpad Netcommedya’yı Türkiye’deki Özel Ortağı Olarak Seçti

Wattpad, Türkiye pazarında faaliyet gösteren dijital reklamcılık, satış ve pazarlama çözümleri şirketi olan Netcommedya’yı Türkiye’deki özel reklam ortağı olarak seçti. Bu ortaklıkla birlikte, yerel markalar, Wattpad Marka Hikayesi’ni Türk tüketicilere eğlenceli içerik sunacak reklamlar yaratmak için kullanabilecek.

“Wattpad Türkiye’de artan bir hızla büyüyor; okuyucular platformda ayda 400 milyon dakika geçiriyor. Bu tür bir etkileşim, her pazarlamacının rüyasıdır” diyen Wattpad’in CEO’su ve kurucu ortağı Allen Lau sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Wattpad olarak Türkiye’de sahip olduğumuz ilgiyi, iş ortağımız Netcommedya’nın yerel markalarla kurduğu ilişkilerle birleştirerek marka farkındalığı ve bağlığını artıracak eğlenceli içeriklere dayanan yaratıcı reklam kampanyalarına imza atacağız.”

Netcommedya kurucu CEO’su Kader Kutun, “Wattpad insanların hikaye yaratma, paylaşma ve hikayelerle ilişki kurma şekillerini değiştiren yeni bir eğlence biçimi. Hikaye anlatmayı adeta yeniden tanımlıyor,” diyor. “Giderek karmaşık hale gelen pazarlama sektöründe milleniallara nasıl ulaşılacağı her pazarlamacının aklındaki soru. Wattpad’in; bu kitleyle etkileşime geçmeyi sağlayacak hikaye anlatım gücüyle Türkiye’deki markaları tanıştıracağımız için çok heyecanlıyız.” diye devam etti.

Wattpad ve Samsung ortak hedef kitlede buluştu!

Wattpad’in Türkiye’deki reklam çözümünü kullanan ilk marka Samsung oldu. Netcommedya ortaklığından önce, Wattpad’in doğrudan anlaşmasını yaptığı Samsung’un Wattpad’deki Marka Hikayeleri kampanyası, milyonlarca genç Türk kullanıcısına Samsung Galaxy A 2016 Serisini tanıttı.

Gerçekleşen ilk işbirliği kapsamında Marka Hikayeleri kampanyasının bir parçası olarak Samsung adına en popüler Türkçe hikayelerden oluşan iki okuma listesi oluşturuldu: Teknoloji ile Biraraya Gelenlerin Hikayeleri ve Eşsiz Yetenekli Karakterlerin Hikayeleri adını taşıyan sponsorlu okuma listelerindeki her hikaye; pratik, yaratıcı ve tarza önem veren Y Kuşağı’nı temsil ediyor.

ABD ve Filipinler’den sonra Wattpad’in üçüncü büyük pazarı olan Türkiye’deki okuyucu topluluğu platformda her ay zaman geçiren üç milyon insanla birlikte hızla büyümeye devam ediyor. Wattpad’de toplamda yedi milyondan fazla Türkçe hikaye paylaşımı yapıldı. Bu hikayeler,yerel kültürü, popüler filmleri ve Aşk Yeniden gibi dizileri ve Buğra Gülsoy gibi ünlülerin popüleritesini yansıtıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*