13 Aralık 2018

Web Sitenizin Renkleri Satın Alımları Etkiliyor

Renklerin insan psikolojisi üzerine etkisini inceleyen araştırmalara bir yenisi daha eklendi.

KISSMetrics, yaptığı bir araştırma ile web sitelerini oluşturan renklerin de satın alımlarda etkili rol oynadığını ortaya çıkardı.

Birçok web sitesi sahibinin sitelerinin renklerini oluştururken renklerin uyumuna önem verdilerini belirten KISSMetrics yetkilileri, doğru renk seçimleri ile daha fazla kullanıcıyı alışverişe yöneltmenin mümkün olduğunu iletiyorlar.

Araştırmada web sitelerinin dizaynı ve hızı gibi faktörlerin online alışveriş yapanlar için oldukça önemli olduğu belirtilirken, doğru renkler ile kullanıcıları satın almaya yönlendirmenin kolaylaştığı belirtiliyor.

Araştırmaya katılanlar, satın alım sürecinde görüntü ve estetiğin %93 etkili olduğunu belirtirken, renklerin etkisinin %85 olduğunu belirttiler.

Rengin markanın akılda kalıcılığını %80 arttırıcı bir etken olduğu da araştırmada ifade ediliyor.

Araştırmacılar tarafından paylaşılan bir diğer bilgi ise, web sitelerinin hedefledikleri müşteri tarzlarına göre farklı renkler kullanmaları gerektiği.

Araştırmacıların anlamlarına göre renk tanımlamaları ise şöyle;

 • Kırmızı: Enerjinin rengi. Aciliyet hissi uyandıran bu renk, indirimlerde sıkça kullanılıyor.
 • Mavi: Güven ve zenginlik ifade ediyor. Rahatlatıcı etkisi ile bankalar tarafından sıkça kullanılıyor.
 • Yeşil: Rahatlatcı etkisi bulunuyor. Bütçe takibi yapan kişileri alışverişe sevk etmede işe yarıyor.
 • Turuncu: Açık arttırmalarda kullanılabilinir. Hızla işlem yapma hissi uyandırıyor.
 • Pembe: Feminen ve romantik. Bayanlara pazarlamada sıkça kullanılıyor.
 • Siyah: Güçlü. Lüks ve pahalı markalar tarafından kullanılıyor.
 • Mor: Rahatlatıcı, teskin edici. Yaşlanma geciktirici ürünlerin tercih ettiği bir renk.

Araştırma, kullanıcıların %42’sinin kötü dizayn edilmiş siteleri kullanmayı tercih etmediklerini, %52’sinin de estetik olarak göze hitap etmeyen sitelere uğramadıklarını da belirtiyor.

Son olarak araştırmaya katılanların %52’si “indirim”, %60’ı da “garantili” ibaresinin bulunduğu sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Malesf bu tur degerlendirmeler genel bilgi olmaktan ote bir anlam tasimiyor. Tasarimciniza tecrubeli ve yaptigi iste iyiyse, kendisi zaten siteniz icin uygun bir renk paleti sececektir aksi takdirde tasarimciyi belli bir renk paleti ile kisitlamak yaraticiligina hakaret olur.

  Ayrica sunu belirtmek gerek, soz konusu kullanislilik oldugunda da bu tur bazi kisitlamalarla karsilasilmakta. Butonlarin yesil, uyarilarin kirmizi renkte olma cogunlugu gibi halbuki renklerin de otesinde kontrast, konum, buyukluk, uyum, tipografi gibi tasarimsal ogeler birbirinden ayri dusunulmemeli.

  Yesil butonun, kirmizi butona (ustelik cto butonu) kaybettigi bir test calismasi mevcut. İlgilenenler icin makaleyi okuyabilirsiniz. http://blog.performable.com/post/631526233/button-color-test-red-beats-green

 2. makaleyi büyük bir zevkle okudum ve sonuna kadar katıldım. taki Emre Çamaşuvi’nin yorumuna kadar 🙂 gerçekten konum, buyukluk, uyum, tipografi gibi özellikler iyi kullanıldığında içgüdüsel mouse davranışları kontrol edebiliyor.

Fikrini söyle

*