21 Kasım 2018

İstanbul’dan Webit 2012 Geçti: Etkinlikten Akılda Kalanlar

10-11 Ekim tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Webit 2012; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin dijital, teknoloji ve girişimcilik ekosistemine dahil isimlerini bir araya getirdi. Biz de, katılımcılardan yoğun ilgi gören etkinliğin ikinci gününde düzenlenen e-ticaret panellerini özellikle yakından takip ettik.

Açılış konuşmasını Paypal Türkiye Ülke Direktörü Kıvanç Onan‘ın yaptığı E-ticaret panelinde, mobil ticaretin yakın gelecekteki durumu ve e-ticaret sektörünü domine etme potansiyeline vurgu yapıldı. Oldukça kısa sunumlar halinde organize edilen oturumlarda; Alcatel-Lutent Mobil Reklamcılık Başkan Yardımcısı Thomas Labarthe, Travelzoo’nun Sosyal ve Mobil Stratejiler Başkanı Suhail Pothigara ve Webtrends’ten Mike Ricci gibi önemli isimler şirket tecrübelerini katılımcılara aktardı.

Başarının formülü: Mobil web, sosyal medya ve mobil uygulamalar!

Online perakendecilikte çok kanallı pazarlama faaliyetlerinin önemine vurgu yapan Thomas Labarthe, müşteriyi yakalamak adına daha önemli olanın ise bu kanallar arasında entegre bir çalışma gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Sadık müşterilerin, diğerlerine göre 3.5 kat daha fazla harcama yapma eğiliminde olduğunun altını çizen Labarthe, başarının formülünü üç ana başlığa bağladı: Mobil web, sosyal medya ve mobil uygulamalar. Bu uygulamalarda gerçekleştirilecek entegre kampanyalar sayesinde kullanıcılar arasında marka sadakati yaratmanın mümkün olduğunu belirten Alcatel-Lutent Mobil Reklamcılık Başkan Yardımcısı, satın alınan ürünü, sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarıyla paylaşan kullanıcı profilinin e-ticaret kavramına oldukça farklı bir boyut getirdiğinin de altını çizdi.

Mobil uygulama indiren kullanıcıların, bir bakıma size yatırım yapmış olduğunu ifade eden konuşmacı, bu sebeple özellikle mobil uygulamalarda, kullanıcıya hiçbir yerde sunmadığınız bir ayrıcalık veya indirim sunulması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Konuşmasını mobil uygulamalar üzerine yoğunlaşıran Thomas Labarthe, ayrıca kullanıcılara, ilgi alanlarındaki yeni ürünler ile ilgili bildirimler göndermek gerektiğini de ifade etti.

Cookie’ler yardımıyla kişiye özel e-posta kampanyaları ve promosyonlar yapmak mümkün

E-ticaret konferansında söz alan bir diğer isim olan Adobe’un EMEA Çözüm Stratejileri Direktörü Emily Gudeman, online perakendecilerin dijital reklamcılık faaliyetleri hakkında ipuçlarını paylaştı. Tıpkı önceki konuşmacılar gibi “Chross-Channel Marketing” kavramının önemi üzerine yoğunlaşan Gudeman, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara bir takım cookie’ler bırakarak, onlar hakkında daha detaylı bilgiler elde edilebileceğini ve kişiye özel promosyonlu teklifler sunmanın mümkün olduğunu söyledi. Bu datalarla ayrıca, kişiselleştirilmiş mailler göndermenin de satışa yönlendirme açısından oldukça efektif olduğunun altını çizen konuşmacı, pazarlama kanallarına ilgi alanına ve lokasyona göre; yerek aktivite veya “how-to” kategorileri eklenebileceğine vurgu yaptı. İnsanları aksiyona çağıran ve re-targeting üzerine yoğunlaşılmış banner’lar sayesinde doğru kişiye doğru zamanda ulaşmanın mümkün olduğuna değinen Gudeman, data üzerine inşa edilmiş entegre kampanyaların hayati önem taşıdığını söyledi.

“E-posta pazarlaması; içerik bakımından zengin, kişiselleştirilmiş ve devamlılığı olan bir seçenek.”

Get In Motion’ın kurucu ortaklarından Matt McNeill ise, “Dijital doğrudan pazarlama ve e-ticaretin geleceği” başlıklı konuşmasında; pazarlama faaliyetlerinin eskiye oranla artık daha online, daha mobil ve daha kişiselleştirilebilir olduğunu ifade etti. Satın alma kararlarını etkileyen temel mecraları 3’e ayıran McNeill; Sosyal medyanın kısa süreli, devamlılığı olmayan ve filtrelenmiş olduğunu, SMS’in hızlı, özet ve devamlılığının kişiye bağlı olduğunu, Mail’lerin ise içerik bakımından zengin, kişiselleştirilmiş ve devamlılığı olan bir mecra olarak diğerlerinden bir adım öne çıktığını belirtti. Bu bağlamda her kanal için doğru mesajı seçmenin öneminin altını çizen Matt McNeill, mobil mecraların ise temel satın alma aracı olma yolunda hızla ilerlediğine değindi. Günümüzde Facebook kullanıcılarının yüzde yirmisinin mobil cihazlarından bağlandığını, ABD’deki Twitter trafiğinin yüzde 80’inin akıllı cihazlardan geldiğini ve gönderilen e-postaların yüzde 36’sının mobil cihazlarda okunduğunu belirten McNeill, markaların mobil cihazlara adapte olmak için geç kalmamaları gerektiğinin altını çizdi.

E-ticaret sitelerinin mobil cihazlarda dikkat etmeleri gereken önemli hususları sıralayan Matt McNeill,

  • Kısa ve aksiyona davet eden cümleler,
  • Mobile optimize edilmiş e-mail kampanyaları,
  • Akıllı cihazların ekran boyutlarına uygun duyarlı tasarımlar,
  • Farklı kanallar arasında dolaşmaya imkan veren butonlar eklemenin önemine değindi.

Matt McNeill’in hemen ardından söz alan  MOBIbucks’ın kurucu ortaklarından Ziad Alshobaki ise perakendecilerin yüzde 38’inin online ödeme sistemlerini geliştirmek istediklerini belirtip bu konudaki bazı ipuçlarını dinleyiciler ile paylaştı. Kargo ücretinin ödeme sayfasında değil de, ürün ile birlikte paylaşılması gerektiğini söyleyen Alshobaki, aksi takdirde son anda bu fiyatı gören kişinin satın almaktan vazgeçme ihtimalinin yüksek olduğuna değindi. Ayrıca ödeme sayfasına gelmeden kullanıcılara pop-up veya herhangi başka bir promosyon penceresi sunmanın dikkat dağıttığını ve satın alma kararlarını olumsuz etkilediğini belirten Ziad Alshobaki, bu seçenekleri ödeme sayfasında sunmanın daha efektif sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi.

“SEO uzun bir maraton gibidir. Bu yolda sabırlı olmadıkça başarıya ulaşmak neredeyse imkansızlaşır!”

E-ticaret konferansının son konuşmacısı ise Nordic eMarketing’in Kurucusu ve Arama Motorları Direktörü Kristjan Mar Hauksson, e-ticaret kanallarında SEO’nun önemine dair 2 saatlik uzun bir konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca, “Global Search Engine Marketing” kitabının da yazarı olan Hauksson, geçtiğimiz senenin Ekim ayında dünya çapında 185 milyar online aramanın yapıldığını vurgulayıp, özellikle hızla büyüyen online perakende sektöründe arama motoru pazarlamasının ciddi bir önemi olduğunu söyledi. 2016 yılına gelindiğinde İngiltere’deki online satışların, toplam perakende harcamalarının yüzde 14’üne tekabül edeceğini belirten konuşmacı, sadece gelişmiş ülkelerin değil, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’nın da bu trende ayak uydurmakta gecikmediğini ifade etti.

Küresel bazda yapılan online aramaların yüzde 80’inin bilgi alma amaçlı yapıldığını söyleyen Hauksson, bu bağlamda ürününüzü arama yapan doğru kullanıcıya ulaştırmak için arama motoru optimizasyonu yapmanın elzem olduğunun altını çizdi. SEO’yu uzun bir maratona benzeten konuşmacı, bu yolda sabırlı olmadıkça başarıya ulaşmanın imkansız olduğunu belirtti.

Ürün sayfalarında SEO’nun temellerini açıklayan Hauksson, ürün adını yazı başlığında, metin içerisinde ve ürün görsellerinde “Alt Tag” olarak geçirmenin önemine değindi. Ayrıca URL içerisinde de muhakkak ürün adının geçmesi gerektiğini vurgulayan Hauksson, aynı ürünün farklı renkleri için de ayrı sayfalar oluşturmak gerektiğini belirti. Metin veya URL içerisinde yerel anahtar kelimeler geçirmenin de (şehir+ürün adı) ekstra trafik getirebileceğini açıklayan konuşmacı ayrıca ürün sayfalarına dağıtım yapılan belli başlı lokasyonların da eklenmesinin önemini vurguladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*