16 Kasım 2018

Webrazzi Ödeme Sistemleri 12’den ve Sektörden Önemli Rakamlar

Ödeme sistemlerinin etraflıca ele alındığı Webrazzi Ödeme Sistemleri 12’de Türkiye ve dünyadaki ödeme trendleri tartışıldı.

İlk olarak sahneye çıkan Master Card’tan Mete Güney; dünyada 2 milyar kredi, 4,5 milyar bankamatik kartı olduğunu söyleyip, dünya genelindeki tüketicilerin kart kullanımları hakkında bilgiler verdi. Güney ayrıca, Türkiye’de 30 milyon yetişkin kullanıcının banka kartı, 25 milyon yetişkinin de kredi kartı kullandığını belirtti. Mobil üzerinden yapılan harcamaların da üzerinde duran Güney, bugüne kadar dünyada yaklaşık 45 milyar uygulama indirildiğini söyledi. Mastercard olarak nakit harcamalarını tamamen ortadan kalktığı bir sistem yaratmak istediklerinin üzerinde duran Güney, tüm dünyada da bununla ilgili çalışmaların yapıldığını belirtti.

Mete Güney’in ardından sahneye Provus’tan Serkan Ömerbeyoğlu çıktı. Provus’un geliştirdiği ön ödemeli kartlar ile kullanıcıların, kredi kartı kullanmadan online alışveriş yapabileceklerine değinen konuşmacı, bu kartları offline ve online mağazalardan satın alanların, içindeki limit ve bakiye miktarına göre internetten alışveriş yapabileceklerinin altını çizdi.

İninal’ın lansmanı katılımcılardan yoğun ilgi gördü

Etkinliğin belki de en ilgi çeken konuklarından olan bugün resmi olarak lansmanı gerçekleştirilen İninal’ın Genel Müdürü Ahmet Işık’tı ve kendisi yeni ön ödemeli kartlarının tanıtımını yapmak için söz alan isimler arasındaydı. Kartlarının, aralarında PTT, Migros ve ING Bank’ın şubelerinin de yer aldığı 4000 farklı noktadan satın alınabileceğini söyleyen Işık, bu kartı 18 yaşın altındaki kullanıcıların da kullanabileceğini ve kredi kartı numarasıyla bilgilerin paylaşma zorunluluğu olmadığını belirtti.

İninal’ın tanıtımından sonra Biletix’ten Kemal Edine, PayU‘dan Emre Güzer ve GittiGidiyor‘dan Cenk Angın‘ın katıldığı oturumda yine gündemde ödeme sistemleri, kredi kartı ve nakit alışverişler vardı. Emre Güzer, konuşmasında 7 milyon kullanıcının internetten en az bir kez alışveriş yaptığını ve 1,5 milyon kullanıcının sık sık internetten alışveriş yaptığını belirtti.

Cenk Angın, önceki yıllarda havale ile kullanıcıların ödeme yapabildiklerini ama hem bu oranların toplam olarak %2’lik bir alan olduğunu ve kredi kartıyla yapılan ödemelerin %98’ni oluşturması sebebiyle artık havale yada EFT ile ödeme seçeneklerini kullanmadıklarını belirtti. Angın, GittiGidiyor’un yeni mobil uygulamasının da yeni yıl ile kullanıcıların hizmetine sunacaklarını da açıkladı.

Yazıcıoğlu: BKM olarak 2013 yılında tüm bankalarla çalışıyor olacağız

BKM’den Serkan Yazıcıoğlu da BKM Express hakkında bilgiler verirken  mobil cüzdan ile önümüzdeki günlerde yapacakları yeniliklerin üzerinde durdu. Kullanıcıların BKM Express kullanırken kredi kartlarının sadece ilk 6 ve son 4 rakamını sisteme girerek tüm kart numarasını vermek zorunda kalmadıklarını söyleyen Yazıcıoğlu, TC kimlik numarasıyla ilgili bankaya ulaştıklarını ve kredi kartlarını sisteme kaydettiklerini belirtti.

Hem şirketler hem de kullanıcıların bu sistemi ücretsiz olarak kullanabildiklerini söyleyen Yazıcıoğlu, sistemde şuan 10 bankanın kayıtlı olduğunu, 2013’te ise Türkiye’deki tüm bankalarla çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Hepsiburada müşterilerinin yüzde 91’i kredi kartı ile, yüzde 4’ü ise kapıda ödeme yapıyor

Öğleden önceki oturumun son konuğu Hepsiburada Genel Müdürü İlker Baydar, müşterilerinin %91’inin kredi kartı, %5’inin havale ve %4’ünün ise kapıda ödemeyi tercih ettiklerini belirtti.  Baydar “Yaş gruplarına bakıldığında 20 yaş altındaki kullanıcıların %70’inin kredi kartını kullanırken, geride kalan kısım da eşit bir şekilde havale ve kapıda ödemeye ayrılıyor. Yaş ortalaması 20 – 25’e çıktığında kredi kartı kullanımı da %85’e çıkıyor. Kredi kartının en çok kullanıldığı yaş grubu %92 ile 25-50 yaş grubu. En etkin şekilde alışveriş yapan yaş grubunun da 25 – 44 yaş grubu arasındaki kesim” diyerek sözlerine devam etti.

Dünya genelinde alışveriş sırasında sayfadan ayrılma oranı %60 civarında

2. Oturumda sahneye ilk olarak çıkan isim limango IT Direktörü Hakan Erdoğan, üye iş yerlerinin gözünden ödeme sistemlerini anlattı. Kullanıcıların ödeme sırasında sayfadan ayrılmaması için ne gibi önlemler alınması gerektiğini ve başarılı ödeme oranının artırılması için neler yapılabileceği üzerinde duran Erdoğan, dünya genelinde alışveriş sırasında sayfadan ayrılma oranının %60 civarında olduğunu belirtip ekledi: “Bankalara gönderilen ödeme isteklerinin %20-25’i başarısız oluyor. Bunların da %33 -38’inde verilen hata “limit yetersiz uyarısı“.

Pozitron Kurucusu Fatih İşbecer ise, mobil harcamalarda 2011’den 2012’ye %62’lik bir büyüme yaşandığını söyleyip, bu oranın 4 yıl içinde de %42 artacağını belirtti. İşbecer ayrıca, mobil kullanıcılarının sayısında 2011’den 2012’ye %32’lik bir artış yaşandığını ve önümüzdeki dört yılda da bu oranın iki katına çıkacağını da vurguladı.

Etkinliğin diğer konuşmacılarından 3pay MikroÖdeme İş Geliştirme Müdürü Burak Edir, yükselen ödeme sistemlerinden bahsettiği konuşmasında mobil ödeme ve ön ödemeli kartlar üzerinde durdu. Turkcell ile beraber geliştirdikleri mobil ödeme sisteminin işlem hacminin 100 milyon TL’yi bulduğunu söyleyen Edir, 10,6 milyon kullanıcının bu uygulamadan faydalandığını, ortalama sepet tutarının 12 TL olduğunu ve MikroÖdeme’nin bünyesinde 1000 şirketin yer aldığının altını çizdi. Pazar paylarının %68 olduğunu da belirten Edir, MikroÖdeme’nin en çok kullanıldığı alanların oyun ve arkadaşlık siteleri olduğunu ifade etti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. 30 Milyon insanin Turkiye genelinde kredi karti olmasi cok kotu bir durum.Cunku su anda Turkiyenin nufusu belki 100 Milyon insanin uzerindedir. Sadece 4 te birinin kredi karti olmasi Turkiyede ekonominin cokta iyi gitmedigi anlamina gelmektedir.Buna Turk Devletinin derhal cozum getirmesi gerekiyor. Turkiye genelinde herkezin gunluk alis verislerini yapabilecak normal yada kredi karti olmasi gerekiyor ve herseyden once insanlarin alisverislerini odeyebiliecek finansal guce sahip olmasi gerekir. Ben Turkiyenin sahsen dis ticaret baglantilarinida cok zayif goruyorum, Turkiye biseyler uretip dis ulkelere pazarliyormu Turkiye dunya pazarinda ne rol oynuyor ve Turkiye mesela textil de dev bir ulke ama kendi dis ulkelerden pahali ithal ettigi urunlerin karsisinda mesela araba ve bunun gibi disariya ne kadar urun gondermektedir.Bunlari Turk Yatirimcilar Dernegi ve Devlet tarafindan ele alinilip gozden gecirilmesi ve buna yonelik hemen akilli adimlar atmasi gerekiyor Turk ekonomisini guclendirmek icin devlete ve Turk Yatirimcilarina buyuk gorevler dusuyor. Turkiye Devleti Dunyadaki gelisimlere ve ulkelerin dis politika stratejilerine kendi icinde strateji gelistirip Turk ekonomisini bu yonde kalkindirmasi gerekiyor.

Fikrini söyle

*