17 Kasım 2018

Webrazzi Summit 2012’nin İkinci Bölümünde Neler Konuşuldu?

2007 yılında kurulan ünlü ABD’li e-ticaret şirketi Gilt’in kurucusu ve eski CEO’su Alexis Maybank’ın sunumunun damgasını vurduğu Webrazzi Summit’in öğleden sonraki ikinci oturumunda, Gilt Group ile ilgili veriler paylaşıldı.

Sıfırdan kurdukları şirketlerini oldukça kısa bir sürede yıllık 5 yüz milyon ciro yapan bir dev haline nasıl dönüştürdüklerini anlatan Maybank, sistemlerindeki 6 milyon kayıtlı kullanıcıya, 6 bin markayla hizmet verdiklerini anlattı. Günde ürünler için 3 bin resim çekildiğini, 90 dakikada 12 bin mail aldıklarını belirten Alexis Maybank, sitelerinin günlük 400 bin ziyaretçi rakamına ulaştığını belirtip, günümüz tüketicilerinin bağımlılık yaratan eğlenceli bir online aktivite peşinde olduklarını açıkladı. İlk olarak erkek ve kadın giyimi olarak oluşturdukları kategorilerini, kısa sürede tüketicilerin ihtiyaç ve talepleri  doğrultusunda, ev eşyası, seyahat ve gıda ürünlerini de ekleyerek genişlettiklerini belirten Alexis Maybank, kullanıcılarına 3 bin farklı versiyonu olan mailler gönderdiklerinin altını çizdi.

12 ay gibi kısa bir süre zarfında mobil satışlarının toplam satış oranlarının yüzde 20’sine ulaştığını belirten Gilt’in kurucusu, bu durumu akıllı telefonlara olan ilgiye bağladı. Gilt olarak, toplam müşterilerinin yüzde 70’ini kadınların oluşturduğunu belirten Maybank, mobilde bu durumun eşit olduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar iPhone uygulamalarının 4 milyon kere indirildiğini söyleyen Alexis Maybank, başarılarının sırrını her cihaz için özel ve duyarlı bir tasarım yapmaya bağladı. Ayrıca hafta sonları ve tatil günleri için özel satış politikaları kurgulamak gerektiğinin önemine vurgu yapıldığı oturumda sosyal medyada var olmanın öneminden de bahsedildi. Sosyal paylaşım sitelerinde müşterilerin yorum ve şikayetlerine anında geri dönüş yapmanın oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Maybank, yeni bir e-ticaret girişimi kuracak kişilere içerik ve ticareti birleştirmeleri gerektiğini önerdi.

Hemen ardından gerçekleştirilen “E-ticarette finansal yönetim büyüme ve yerelleştirme” konulu oturum, Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak’ın moderatörlüğünde Trendyol Kurucusu Demet Mutlu, Gilt Group Kurucusu Alexis Maybank, BaubleBar Kurucu Ortağı Amy Jain‘i ağırladı. Özellikle Trendyol Kurucusu Demet Mutlu’nun açıklamalarının öne çıktığı panelde Mutlu; Trendyol’u kurarkenki amaçlarının dünya modasını Anadolu’ya taşımak olduğunu belirtti. Türk tasarımcıların da ürünlerini online ortama taşıdıklarını belirten Mutlu, e-ticaretin en önemli konularından bir tanesinin müşteri ilişkileri olduğunun altını çizdi. Hem ticaret yapıp hem de müşterilerini memnun eden girişimlerin başarılı olacağının altını çizen Demet Mutlu, 2 yıl gibi kısa bir süre zarfında 6 milyon üyeye ulaştıklarını belirtip, müşterilerinin yüzde 70’inin bir kez satın alma yaptıktan sonra tekrar siteye gelenlerden oluştuğunu belirtti. Ciddi bir büyüme ve hızlanma trendine girdiklerinden de bahseden Mutlu, arada yaşanan ufak yavaşlamaların morallerini bozmadığını belirtti.

Demet Mutlu: Çok yakında Orta Avrupa pazarına girmeye hazırlanıyoruz

Sürekli müşterileri olan kişilere özel sayfa tasarımları ve fiyatlandırma politikaları uyguladıklarını da belirten Mutlu, orta ekonomik kesime de hitap etme gayretinde olduklarının altını çizdi. Yakın zamanda küresel platformlara da odaklanacaklarının müjdesini veren Mutlu, uluslararası satışlara Orta Avrupa’dan başlayacaklarını belirtti. Bu pazarları seçmesindeki sebebin, bölgede yaşayan Türk nüfus yapısı olduğuna dikkat çeken Trendyol kurucusu, oradaki talebi karşılamak için kısa bir sürede bu pazarlara açılacaklarını ifade etti.

Çoğunlukla moda ürünlerinin satıldığı BaubleBar’ın kurucusu Amy Jain’in de söz aldığı oturumda, şirketin kurulduğu 2011 yılında bu yana kısa sürede ulaştığı başarılara parmak basıldı. Arkadaşlarının yardımıyla başladıkları girişim macerasında ilk olarak kadın kıyafeti ve takı kategorilerinden satışlar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Jain, stillerini oturttuktan sonra kullanıcı deneyimine odaklandıklarından bahsetti.  Kendi iş modellerini uluslararası pazarlara açmayı planlayan BaubleBar’ın yakın zamanda Türkiye’ pazarına da gireceğinin haberini verelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*