15 Kasım 2018

Webrazzi Summit 2012’nin Öğleden Önceki Oturumları Hareketli Geçti

Dijital ekonomiye dair önemli konuların konuşulduğu Webrazzi Summit’in 2012 ayağı bugün Point Hotel’de start aldı. İnternet ve pazarlama sektöründen birçok katılımcının ilgi gösterdiği zirveyi EticaretMag okuyucuları için yerinden takip ediyoruz.

Zirvenin öğleden önceki oturumlarında birbirinden değerli konuklar; gerek Türk gerekse global e-ticaret sektörünün geldiği ve gideceği nokta üzerine görüşlerini aktardı. Webrazzi kurucusu Arda Kutsal’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte; BKM Genel Müdürü Soner Canko, Efe Çakarel, Hanzade Doğan Boyner ve Felicis Ventures’dan Aydın Şenkurt ile kısa kısa söyleşiler gerçekleştirildi.

Soner Canko: Türkiye, kart ve pos sayısında Avrupa’da ilk 3 ülke arasında

Konuşmasın Türk e-ticaret sektörüyle ilgili önemli noktalara parmak basan Soner Canko, Türkiye’nin toplam ödeme sistemleri pazarındaki banka kartlarının sayısının 90 milyona ulaştığını ifade eden Canko, ülkemizdeki kredi kartı sayısının 55 milyon, pos sayısının 2.1 milyon ve ATM sayısının ise 35 bine çıktığını belirtti. Türkiye’de bir senede gerçekleştirilen 5 milyon işlemin yaklaşık 200 milyar dolarlık bir rakama ulaştığının altını çizen BKM Genel Müdürü, Türkiye’nin kart ve pos sayısında Avrupa’da ilk 3 ülke arasında olduğunu söyledi. Pazartesi gününden itibaren ülke çapında “dual mesaj” sisteme geçileceğini ifade eden Canko, artık e-ticaret sitelerinin de banka kartı kullanabileceğini de belirtti.

Hanzade Doğan Boyner: Hepsiburada.com’u satmak gibi bir niyetimiz yok

Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in de katılımcılar arasında yer aldığı zirvede, Türk e-ticaret sektörüne dair önemli bilgiler paylaşıldı. Hanzade Doğan Boyner’in Doğan Online’ın büyüme stratejileri üzerine hedeflerini paylaştığı oturumda, Türkiye perakende sektörünün 300 milyar TL’yi aştığı, bu rakamın neredeyse yarısının ise gıda harcamaları, diğer yarısının ise tekstil, ev eşyaları ve elektronik kategorisine ait ürünler olduğu belirtildi. Türkiye’deki internet rakamlarıyla ilgilenmediklerini belirten Hanzade Doğan Boyner, kendileri büyüdükçe Türk internet sektörünün de büyüyeceğini ifade etti. E-ticaretin ve internetin geleceğinin mobilde olacağını belirten Doğan Online CEO’su e-ticaret girişimlerine ek olarak, bahis ve reklam ağı yatırımlarının da artarak devam edeceğinin altını çizdi. Ayrıca, Rocket Internet‘in Türkiye’den çıkma kararı almasını da yorumlayan Hanzade Doğan Boyner, bu çıkışı Türk internet sektörünün eksikliğine değil, Rocket’ın kendi iç dinamiklerine bağlamak gerektiğinin önemini vurguladı.

Yakın zaman içerisinde Amazon’un piyasaya sürdüğü “Kindle” tarzı bir e-okuyucu geliştirmeyi planladıklarını ifade eden Hanzade Hanım, yalnızca Doğan Online için 2012 yılında 1 milyar TL ciro hedeflerine yaklaştıklarının altını çizdi. Önümüzdeki yıl için yüzde 40 büyüme hedefi belirlediklerini vurgulayan Hanzade Doğan Boyner cirolarının ise 1.4 milyar TL’ye ulaşacağını açıkladı. Morhipo ve DayBuyDay gibi yatırımlarından da bahseden Hanzade Hanım, Özel alışveriş sitelerini internetin outlet mağazaları olarak nitedi. Özel alışveriş kulübü modelinin çabuk büyümeye müsait doğasının belirtildiği oturumda ayrıca sadece fırsat ve promosyon gelir modeliyle e-ticaret yapmanın mümkün olmadığın da altı çizildi. Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı ayrıca, Hepsiburada.com’u kesinlikle satmayı düşünmediklerini belirtip, bir azınlık hisseleri içi ortak almak amacıyla görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Aydın Şenkut: Türkiye’de yatırım için doğru zamanı bekiyorum

Bir süredir ABD’de yaşayan Felicis Ventures‘ın kurucusu Aydın Şenkut‘un önemli konulara parmak bastığı konuşmasıyla devam eden panelde, Türkiye’deki sağlık ve eğitim alanlarındaki potansiyele dikkat çekildi. Ülkemizdeki risk sermayesi pazarının henüz çok derin olmadığını da ifade eden Şenkut, e-ticaret ve sosyal oyun kategorilerine odaklanıldığını ancak başarılı olmak için daha farklı alanlara yönelmek gerektiğini söyledi. Türkiye’de yatırım için doğru zamanı beklediğinin de altın çizen Aydın Şenkut, ABD’nin gayri safi milli hasılasının 15 trilyon dolar, Türkiye’nin ise 780 milyar olduğunu, buna karşın e-ticarette ise 210 milyara, 40 milyar dolar gibi bir oran olduğunu ifade ederek, ülkemizdeki e-ticaret sektörünün çok daha fazla büyüme potansiyeli olduğunun altını çizdi.

Nevzat Aydın: Popüler Türk dizileri sebebiyle Ortadoğu’da Türk yatırımcılar ilgi odağı

Ortadoğu ve Kuzey Afrika internet pazarlarına dair gelişmelerin ve Türk yatırımcılara örnek olabilecek bilgilerin paylaşıldığı “Yakın ve sıcak pazarlar: MENA vs Türkiye” oturumunda ise Nina Curley, Habib Haddad, Nevzat Aydın, Omar Christidis gibi önemli isimler söz aldı. Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya pazarlarına sıcak bir giriş yapan ve bu ülkelerde ciddi bir büyüme ivmesi yakalayan Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, Ortadoğu internet kullanıcılarını Rusya’ya oranla daha iyi analiz ettiklerini ve Dubai’nin müşteri profili açısından Türkiye’ye benzediğini ifade etti. Ortadoğu bölgesine ilerleyen dönemlerde daha fazla yatırım yapacaklarını da belirten Aydın, BAE’de şu anda bir numara olduklarını açıkladı. Rakamsal açıdan Türkiye ve Ortadoğu’yu bu aşamada kıyaslamanın çok akılcı olmadığının da altını çizen Nevzat Aydın, Türkiye’de günde 50 bine yakın sipariş aldıklarını, o bölgede ise bu rakamın birkaç bini geçmediğini belirtti. Bölgeyi iyice analiz ettiklerini de belirten Yemeksepeti CEO’su kısa vadede Lübnan ve Kuzey Afrika pazarına giriş yapmayı planladıklarını da açıkladı.

Rekabetin düşük olduğunu ve internetin henüz emekleme aşamasını yaşadığının altını çizen Aydın, ancak milli gelirin ve genç nüfusun yüksekliğinin ciddi bir potansiyel oluşturduğundan da bahsetti. Panelde söz alan diğer bir isim ise, Wamda’dan Habib Haddad, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarının 22 ülke ve 50 milyon internet kullanıcısını kapsadığını belirtip, din, dil ve kültür gibi birçok ortak noktaları olmasına rağmen dağınık bir pazar olduklarına vurgu yaptı. Toplam 4 milyar dolara sahip online alışveriş hacminin, milli gelirin yüzde 0.7sini oluşturduğuna da değinen Haddad, bu bölgedeki yatırımcılar şu aşamada Türkiye pazarına girmesinin biraz zor olduğunu ifade etti. Türkiye’deki online ödeme sistemlerinin büyük bir lüks olduğundan da bahseden Habib Haddad, Ortadoğu’daki online tüketicilerin yüzde 80’inin elden, kapıda ödeme yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

Cem Sertoğlu: Türk girişimleri sadece ABD ve Avrupa’dan değil gelişmekte olan ülkelerden de dersler çıkarmalı

Zirvede küresel e-ticaret pazarına geniş bir yelpazeden bakma fırsatı sunan oturumlardan bir diğeri ise, “Dünyanın en sıcak internet pazarları: Brezilya vs. Türkiye” panelinde Allen Kinsey Taylor, Eric Acher, Cem Sertoğlu ve Numan Numan söz alan isimler arasındaydı. Brezilya ve Türkiye’nin son zamanlarda global piyasalarda adları sürekli beraber anılan iki ülke olduğunu ifade deden Cem Sertoğlu, bu ülkelerin teknoloji alanında ciddi atılımlar yaptıklarını belirtti ve online ekonomi açısından Türkiye’den daha ileride olduğunu belirttiği Brezilya e-ticaret pazarından ciddi dersler çıkarmamız gerektiğini ifade etti. Dünyada büyük miktarda likidite olduğunun altını çizen Sertoğlu, internet ekosisteminde büyümeyi gerçekleştirmenin sadece sermaye ile mümkün olmadığını belirtti. Türk girişimlerinin sadece gelişmiş ABD ve Avrupa’dan değil gelişmekte olan ülkelerden de dersler çıkarması gerektiğini ifade eden Sertoğlu, güven ve dürüstlük kavramlarının bir yatırım aşamasında en önemli kavramlar olarak öne çıktığını belirtti.

Accel Partners’tan Philipper Botteri’den Türkiye e-ticareti’nin 5 gerçeği

Facebook, Angry Birds, Groupon, Dropbox, Etsy, Kayak ve Baidu gibi birçok önemli internet girişiminde yatırımları bulunan Accel Partners adına bir sunum yapan Philipper Botteri, Türkiye e-ticareti’ne dair 5 gerçeği dinleyicilerle paylaştı. Türkiye’nin yatırım yapacakları bir sonraki ülke olacağını açıklayan Philipper Botteri, ülkemizdeki güçlü online trende dikkat çekerek; altyapı, online ödeme sistemleri, penetrasyon ve teknolojiye adapte genç nüfusumuzun avantajlarından bahsetti.

1. ” Mee too” is not enough (Ben de yaparım demek yetmez)

Türkiye’de en büyük sorunlardan birisinin, işlek bir caddede bir restoran tutarsa, aynı caddede hemen bu işin aynısını yapan başka markaların açılması olduğunu ifade eden Botteri, bu durumun online’da da devam ettiğini söyledi. Ülkemizde Groupon benzeri 150 firma olduğunun altını çizen Philipper Botteri, Türk internet pazarının bu kadar aynı iş modelini kaldıramayacağını belirtip, farklılaşmanın önemine vurgu yaptı.

2. eCommerce is not a cheap journey: be prepared! (Eticaret ucuz bir iş değil)

E-ticaret işine girmenin hiç de ucuz olmadığını açıklayan Botteri, bu iş için 1-2 milyon dolar ayıranların başarı şansının çok düşük olduğunu belirtip, en az 40-50 milyon dolara ihtiyacınız olduğunun altını çizdi. Envanter oluşturmanın ve altyapının yüksek masraflarına değinen Botteri, pazarlama bütçesini kullanıcıyı ilk kez siteye getirmeye değil, onu sitede kalıcı olarak tutmaya yönelik olması gerektiğini ifade etti.

3. Run your business with numbers (Şirketinizi rakamlara göre yönetin)

Başarının yolununn her şeyi ölçmekten geçtğini söyleten Botteri, bu ölçümler; site verileri, müşteri verileri ve finansal veriler olarak 3′e ayırdı.

4. Build your brand by focusing on user exprerience (Kar etmek için markanızı oluşturun)

Ne kadar çok direkt trafiğiniz varsa müşteri kazanmak için o kadar az para harcayacağınızı belirten Botteri, ürünleri doğru seçmek gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

5. Mobile will be bigger than you think (Mobil düşündüğünüzden daha da büyüyecek)

Mobilin gelecekte, düşündüğümüzden çok daha fazla büyüyeceğini de söyleyen konuşmacı, bu noktada, yeni bir girişim kurmaya hazırlananlara şimdiden mobile önem vermeleri öğüdünü verdi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*