17 Kasım 2018

Web Sitenize Trafik Getirme

İnternette bir projeyi hayata geçirdikten sonra, yapmanız gereken en önemli işlerden birisi web sitenize trafik getirmektir.

Bu işi yanlış yaparsanız en kalitesiz trafiği çok pahalıya alırsınız. Doğru yaparsanız kaliteli trafiği çok ucuza alırsınız. Bütçeniz çok büyük değilse, bu konu sizin için en kritik konulardan olmalıdır.

Medya satıcısıyla kendiniz konuşacaksanız, mutlaka temel terimlerin anlamlarını bilin. Bunların en önemlileri CPC (Tıklama başına maliyet), CPM (1000 gösterim başına maliyet), CTR (Tıklama oranı), CPA (Sipariş başına maliyet) dir. İnternetten bunların ne anlama geldiklerini mutlaka araştırmanızı öneririm.

Birçok reklam (Google Adsense, Facebook, Medyanet, vb.), hem CPC hem CPM olarak satılmaktadır. Asla CPM ile reklam satın almayın.

Reklam satıcıları size “İlk kampanyada çok büyük gösterim elde etmeliyiz”, “Çok yerde görünelim, marka bilinirliliğimizi arttıralım” veya “Lansman için CPM kampanya öneriyoruz” diyebilir. Kesinlikle inanmayın.

CPM kampanyalar yeni başlayanlar için her zaman CPC kampanyalarından daha pahalıya gelir ve bütçenizi boşa harcamış olursunuz.

Kısıtlı bütçenizle yapmanız gereken, sizin için doğru sitelerden en ucuza tıklama (CPC) almak ve kampanya süresince aldığınız trafiğin performansına bakmaktır.

Performansı hesaplarken, bir e-ticaret sitesiyseniz sipariş başına ödediğiniz maliyeti hesaplayabilirsiniz. Abonelikle çalışan bir siteyseniz kazandığınız üye başına ödediğiniz maliyeti hesaplayabilirsiniz.

Yapmanız gereken, reklamı hedeflediğiniz siteler bazında sipariş başına veya üye başına ödediğiniz tutarı sürekli ölçerek bunu optimize etmenizdir. Performansı iyi olan kategorilere harcadığınız bütçeyi arttırmalı, performansı kötü olan kategorilere harcadığınız bütçeyi azaltmalısınız.

Çoğu reklamveren ilk kampanyasından sonra beklediği performansı elde edemeyip banner reklamlara son verir. Bu kararı verirken kampanyanızı iyi optimize ettiğinizden emin olun ve alacağınız performansın hiçbir zaman arama motorundan aldığınız performans kadar iyi olmayacağını bilin.

Ben banner kampanyalarda sipariş başına veya üye başına harcanması gereken tutarı öngörürken, CLV (Customer Lifetime Value- Müşteri yaşam boyu değeri)’nin baz alınması gerektiğini düşünüyorum. Yani, çiçek satan bir siteniz varsa banner reklamdan beklediğiniz performans, bir çiçekten kazandığınız parayla asla kısıtlanmamalı. Onun yerine sizden çiçek satın alan müşterinin yaşam boyu size kazandıracağı parayla değerlendirmelisiniz.

Peki doğru siteler hangileridir? Hedef kitlenizin ziyaret ettiğini düşündüğünüz tüm siteler doğru site olabilir. Ama doğru siteler ne iş yaptığınıza, hedef kitlenize hatta günün saatine göre bile değişebilir.

Bayanları hedefleyerek çamaşır deterjanı satıyorsanız, futbol sitelerine reklam vermeniz doğru olmayacaktır. Bunun yerine yemek tarifleri siteleri daha uygun olabilir. Ama asla tahminlerle doğru siteleri bulacağınızı düşünmeyin. Tahminle kampanyanıza başlayın, sonrasında reklamlarınızın performansına bakarak doğru karar verip vermediğinizi değerlendirin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Malesef günümüzde e-ticaret danışmanlarının bile en önemli yardımcısı, üstte belirtilenlerin haricinde hacklink araçları olmuş. Daha fazla ziyaretçi çekmeye çalışırken ruhunu şeytana satanların sitelerini elimden geldiğince google’a şikayet ediyorum.

 2. Dijital reklam servisleri ile ilgili güzel ve faydalı bir yazı olmuş.

  @emre, hacklink artık Google tarafından çok kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Google bu tür illegal yöntemler ile avantaj sağlamaya çalışan sitelere keyword bomb, sandbox ve dizinden banlamak gibi yaptırımlar uyguluyor. Hacklink e-ticaret siteleri için 1 haftalık bir çözümdür. Daha sonra Google tarafından verilen ceza ile bu e-ticaret siteleri kendilerine gelirler. Türkiye’de e-ticaret sektöründe tutunmak için tüm doğruları yapıp, tüm yanlışlardan kaçınmak gerekiyor.

  • Can ne kadar tespit edilip gereği yapılsada bunu google anlaması çok zor sürekli hacklink alan bir site dediğin gibi yakalanıyor ama bu konuda algortimada hala çok büyük açıklar mevcut.

  • Özcan der ki:

   Hacklink konusunda genelde bu tip şeyler sürekli yazılıp çiziliyor ancak değişmeyen tek bir şey hala rakiplerimiz arasında kullanılıyor ve sonuçlara bakılacak olursa işe yarıyor olması. Yaklaşık 5 aydır takip ettiğim bir site oldukça hızlı bir şekilde yükseldi ve bir çok anahtar kelimede kafaya oynuyor. Linklere baktığım zaman edu ve gov sitelerden bolca hacklink almış. Google dan bir yaptırım şu an için göremedim ancak umarım bir gün hakettiği yere gönderir.

 3. seseo der ki:

  noscript taginin değerini düşürmek ve etkisizleştirmek zor olmasa gerek. hacklink filan geçelim artık. yapan yapsın. Pazarlama, ROI ve A/B test üzerine kafa yorsak hiç fena olmaz. madem hacklinkle sizi geçiyorlar buyrun er meydanına, ingilizce affiliate sektörüne. madem seo uzmanısınız buyrun ingilizce sektöre.

 4. ahmet kara der ki:

  Guzel yazi olmus ileride neyin ne olacagi belli olmaz o yuzden herkes yatirimini 5 sene ve 10 sene uzerinden yapsin derim.

Fikrini söyle

*