15 Kasım 2018

WordTaboo: İnternet Tabanlı İngilizce Öğrenme Uygulaması

WordTaboo 2009 yılında İngilizce kelime öğrenme problemine alternatif çözümler üretmek amacıyla geliştirilmeye başlanılarak 1,5 yıllık bir çalışma sonucunda 2010 Mayıs ayında kullanıma açılan bir girişim. Temel prensibi kullanıcılara en kısa sürede kalıcı bir şekilde kelime öğretmeye çalışması. Yani kısaca tanımlamak gerekirse “web tabanlı İngilizce kelime öğrenme uygulaması”.

Birçoğumuz İngilizce öğrenirken kelime öğrenme sıkıntısı çekmiş veya kalıcı bir şekilde öğrenememiştir. Kelime sayılarındaki çokluktan dolayı öğrenme zorlukları meydana geliyor ve problemlerle beraber, kişi kendine bu kadar çok kelimeden bana en fazla fayda sağlayacak “hangi kelimeleri öğrenmeliyim?” sorusunu kendine soruyor. Bu kelimeleri bulduktan ve çalışmaya başladıktan sonra geriye asıl problem olarak kalıcı olarak nasıl öğrenmek gerektiği kalıyor. İşte tam da burada WordTaboo devreye girerek, İngilizcesini öğrenmek veya geliştirmek isteyenlerin çektiği en büyük sorunlardan birisi olan kelime öğrenme problemine alternatif bir çözüm getiriyor.

Kişi kendine hangi “hangi kelimeleri öğrenmeliyim?“ sorusunu sorarken WordTaboo problemin çözümüne istatistiksel bir yaklaşımda bulunuyor. Problemin çözümü için yaklaşık 9500 kitap analiz edilerek İngilizce’de en çok kullanılan 100 bin kelime sıralanarak derecelendirilmiş. Kurulan bu derecelendirme sistemine göre en sık kullanılan kelimeye 10.00 değerini, en az kullanılan kelimeye 0.00 değeri verilmiş. Sitede bulunan çalışma listelerinde ya da anlamına bakılan bir kelimenin sağ üst köşesinde o kelimenin önem derecesini görebilirsiniz. Bu değer herhangi bir kelimenin İngilizce’de ne sıklıkla kullanıldığına dair size bilgi vermekte. Bu sayede sık kullanılan kelimeler için farkındalık artarken az kullanılan kelimeler daha az önemsenerek kelime öğrenme süreci daha kısa sürede daha önemli kelime öğrenilerek maksimize ediliyor.

İngilizce öğrenme eyleminde diğer çalışma stillerinden ayrılmasına neden olan asıl durumu ise hayatın içindeki gerçek materyaller kullanarak çözüm yoluna gitmesi. Gerçek materyallerden kasıt hepimizin bildiği sıkıcı İngilizce kitaplarının aksine günlük hayatta sıklıkla dinlenilen İngilizce şarkılar ve en çok izlenilen İngilizce filmler. Bu sayede sevilen bir şarkı ya da film ile kullanıcının ilgisi daha çok çekilerek motivasyonunun arttırılması sağlanıyor. Sitede Metallica’dan Micheal Jackson’a kadar birçok sanatçı ve IMDB’deki birçok filme ulaşabilirsiniz. İlgi görenler kısmına geldiğimizde ise Kurucu Rıfat Ergül, WordTaboo genelinde üyelerin genel olarak anlaşılması kolay slow şarkılara yönelik istekler geldiğini ve onların istekleri doğrultusunda slow şarkıların yanı sıra daha hızlı şarkılara da yer verdiklerini vurguluyor. Kullanıcılardan gelen öneri ve istekler ile gelişen bir site olduğunu, bu anlamda birçok kullanıcının adeta ekibin bir parçası gibi sitenin gelişmesine katkı sağladığını belirtiyor.

fırat 600

Kelime öğrenme sürecini hızlandıracak farklı birçok özelliği desteklemesinin yanı sıra diğer sistemlerde olmayan, kullanıcıların öğrenmek istedikleri kelimeleri yüzlerce film sahnesi içinde arama yapmalarına olanak sağlıyor. Böylece aranılan kelimenin hem görsel hem de işitsel olarak kalıcı öğrenilmesini sağlanıyor. Ayrıca site içinde WordTaboo’ya özgü olan bir özellik ile kullanıcıların sözlükle uğraşarak vakit kaybetmelerini engellemek için site içerisinde herhangi bir kelimeye tıklanıldığında kelime anlamını sayfa altında anında bulabilirsiniz. Kullanıcılar dilerse kelimenin sağ üst köşesinde yer alan kullanım derecesine tıklayarak o kelimenin farklı örneklerine ve istatistiklerine de ulaşabilmekte. Yahut kendine kendinize kelime haznelerinizi oluşturarak sistemli bir şekilde kelime öğrenebilirsiniz. Sitede yer alan onlarca kelime kaynağından çalışmak istediği kaynaktaki bilmediği kelimeleri analiz ederek anlamları ile listeleyebilir ve bu kelimeleri kelime kartları, dinle ve yaz, kelime testi, film sahneleri, cümle örnekleri vb. öğrenme modülleri ile öğrenebilirsiniz.

WordTaboo’da bir kısım özellikler sadece Premium üyelere kullanıma açılmasına rağmen birçok özellikten limitli olarak ücretsiz kullanıcılar da faydalanabiliyor. Premium üyelik sisteminde kullanıcılar 3, 6, 9 veya 12 aylık süreler ile kullanım hizmeti satın alarak Premium üye olabiliyor.

Wordtaboo İngilizce kelime haznesini geliştirmek isteyen herkese hitap ediyor fakat yabancı dil sınavlarına hazırlanan adaylar ve hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler öncelikli hedef kitlesini oluşturuyor. Bu anlamda daha önce ülkemizde yapılan KPDS, ÜDS sınavlarının yeni hali olan YDS sınavlarına hazırlanan adaylar için önemli bir kelime öğrenme platformu. Yine ülkemizde de yapılan ve dünya çapında geçerliliği olan TOEFL, IELTS, CPE, CAE, FCE, TOEIC gibi sınavlara hazırlanan adayların da kelime haznelerini WordTaboo ile geliştirebilirler.

Şirketin kısa vadeli planları arasında mobil platform geliştirme, çoklu dil desteğini sağlama, kullanabilirlik geliştirmesi, öğrenme modülleri arttırılması, kelime kaynaklarının arttırılması orta vadeli planları arasında ise kurumsal üyelik, sitedeki ödeme sistemleri sayısının arttırılması, konuşmaya yönelik öğrenme modüller sağlanması, kullanıcılar arası sosyal network yaratmak ve diller arası desteğin sağlanması gibi projeler yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. HAKAN YILMAZ der ki:

  çok yararlı bir sistem olmuş, hemen faydalanmaya başlıyorum, emeği geçenlerin eline sağlık.

 2. Gerçektende inanılmaz yararı var.. emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 3. Herşeyin için tşkler daha çok gelişmesi dileğiyle…

 4. Doğukan Güney der ki:

  Uzun süredir arayıpda bulamadıığım bir sistem. İngilizce kelime öğrenmeyi çok kolaylaştıran ve gelişiminizi takip etmenizi sağlayan mükemmel bir araç.

 5. Gülşah Reşadiyeli der ki:

  Faydalı bir site uzun zamandır ilgiyle takip ediyorum. Özellikle yeni eklenen öğrenim şekilleri harika! Tavsiye ederim…

 6. Sistemin özgün öğretim şekilleri çok güzel. Ben kullandıktan sonra kardeşime önerdim o da kullanıyor.

 7. Jack uygun der ki:

  inanılmaz komplike reklamı eksik sadece… ortak olmak istiyorum mümkün olur mu?

 8. Bilge ORAKLIBEL der ki:

  Başarılı bir uygulama. Çok özenilmiş, kullanırken rahatlığı farkedebiliyorsunuz.

 9. Ali Rıza GÖKSU der ki:

  Siteyi beğendim özellikle kelimelerin filmlerden geçen sahneleri ile birlikte altyazıda gösterilmesi şahane bir özellik. Emek dediğin böyle olmalı. Umarım siteyi kimseye satmazsın.

 10. Projeyi çok başarılı buldum. Kesinlikle çok başarılı olacaklarına eminim. Umarım daha da geliştirilmeye devam eder. Pc tabanlı internet deneyimi mobil’e yenik düşmeye başladı. Cep ve tablet uygulamalarını görmek çok sevindirici olur.

 11. Böyle güzel siteleri tanıttığınız için teşekkürler, ama uygulamanın tanıtımı biraz yetersiz kalmış. Sitenin içerisinde dolaştıkça güzel özelliklerini görebiliyorsunuz. Detay özelliklerin site içerisinde de biraz daha tanıtılması gerekiyor.

  Daha önce başka bir siteye daha fazla ücret vererek üye olmuştum, ve bu özellikler yoktu bile.

  Kelimenin örnek kullanımı için film sahnelerinde arama özelliği gerçekten çok güzel düşünülmüş, film sahnesiyle birlikte kelime aklımızda daha iyi yer ediyor.
  Bilmediğim kelimelerin listesini oluşturup kelime kartları ile günde 3-5 defa tekrar etmek de öğrenme zamanını kısaltıyor.
  Ayrıca Dosya Analizi bölümünden okumak istediğim makaledeki bilmediğim kelimeleri göstermesi ve o kelimeleri makaleyi okumadan öğrenmem de sürekli kullanacağım bir özellik olmuş.

Fikrini söyle

*