14 Kasım 2018

Y Combinator Demo Day’den Alışverişin Geleceğini İlgilendiren 7 Girişim

y-combinator-demo-gunu-girisimleriSilikon Vadisi’nin en popüler girişim merkezi/hızlandırıcılarından (ing. seed accelerator) Y Combinator‘un meşhur Demo Day’inde 49 farklı teknoloji girişimi sunumlarını yaptı ve girişimlerinden bahsetti. Y Combinator’ın Demo Day etkinliği özellikle etkili yatırımcıları girişimcilik ekosistemi ile buluşturması açısından çok önemli bir etkinlik; dolayısıyla etkinlikte yer almayanların dahi yeni fikirler edinme adına takip ettikleri bir organizasyon.

Peki hangi girişimler alışverişin geleceğine dair bize ipuçları verebilir? Sizin için Y Combinator’da sunumu yapılan girişimleri inceledik ve doğrudan tüketiciyi odağına alan ve dikkatimizi çeken girişimleri bir araya getirdik. Belki sizin girişiminiz için de fikir verebilirler.

İlgili araştırma: Alışverişin Geleceğine Dair Bilinmesi Gereken 5 Trend

Butter Systems: Tablet ile Restoran Menüsü Servisi

butter-systems-logoAndroid sistemli “ucuz” tabletler için üretilen Butter Systems restoranlarda masalara koyulabiliyor ve müşteriler doğrudan bu tabletler üzerinden siparişlerini verebiliyorlar. İşletmeciler de menüyü yenileme ve kağıt masrafından kurtuluyor ve ayrıca müşterilere sistem üzerinden doğrudan indirimler ve kampanyalar da gösterilebiliyor.

Amaç işletmeciler ve müşteriler için kolaylık sağlamak. Masraflar azalıyor ve garsonların vaktini daha ekonomik kullanması sağlanıyor.

True Link: Yaşlılar İçin Kredi Kartı Sahteciliği Kalkanı

true-link-logoKredi kartı dolandırıcılarına karşı geliştirilen True Link servisinin (daha doğrusu True Link markalı kredi kartının) hedef kitlesi belli bir yaşın üstünde olan ve işitme ya da görme gibi bir takım engelleri bulunan tüketiciler. Girişimin temelinde ise kullanıcıların kredi kartı harcamalarını sürekli izleme ve olağandışı hareketlere karşı sistemi alarma geçirme yatıyor.

Yani babaanneniz gidip de kredi kartı ile 20 tane parfüm aldığında sistem yanık kokusu almaya başlıyor ve hemen harekete geçiyor. Bahsedilen rakamlara göre kredi kartı ya da debit kart sahteciliği rakamları yıllık 100 milyar dolara ulaşmış durumda. True Link özellikle belli bir yaşın üstündekileri hedefleyerek bu rakamı aşağıya çekebilir.

Estimote: Mağaza Sensörleriyle İçerik Gönderimi

estimote-logoEstimote sensörü mağazalarda çalışıyor ve mağazanın içinde belli noktalara varan tüketicilerin cep telefonlarına ilgili içerik gönderiyor (örn: Gömlek reyonuna gelen tüketiciye sezon sonu indirimini bildirmek).

Bluetooth temelli çalışan Estimote teknolojisi aslında bir noktada NFC teknolojisini epey andırıyor. Şimdiden birçok büyük marka ile anlaşmalar yaptığı belirtilen Estimote’un gelecekte karşılaşabileceği en büyük sıkıntı ise mağaza sahiplerinin olur olmaz noktalarda ve sıklıklarda göndereceği içerikler olabilir.

Spoonrocket: 10 Dakikadan Az Zamanda Yemek Servisi

spoonrocket-logoŞu an için yalnızca ABD’de, Berkeley’de hizmet veren Spoonrocket’in iş modeli ise 6 dolarlık sağlıklı “organik” menüleri” 10 dakikadan daha az zamanda tüketiciye ulaştırmak. Spoonrocket’ın şu an için günde 850 siparişe ulaştığı söyleniyor.

Spoonrocket, Yemeksepeti‘nin dominantlığının korkuttuğu Türk girişimciler için iyi bir örnek olabilir. Yemek siparişi sektöründe tek doğru ya da kazandıracak yöntem Yemeksepeti’ni kopyalamak değil. Nasıl bir dikey yaratabilirsiniz sorusunun doğru cevabı Spoonrocket gibi niş modeller olabilir.

Le Tote: Hedef Modanın Netflix’i Olmak

le-tote-logoNetflix’in kiralama yöntemini epey andıran Le Tote‘nin iş modelinde üye kullanıcılar aylık 49 dolar karşılığında giysi ve aksesuar kiralayabiliyorlar. Amaç ise her ay fark etmeden fazladan alışveriş yapan ve aldıklarını sonraki zamanlarda kullanmayan kadınların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek.

Ekim 2012’den beri hizmet veren Le Tote ayda 70 bin dolar ciro yapıyor ve aylık yüzde 30’luk bir oran ile büyüyor. Şimdilik sadece ABD’de hizmet veren servisi kullanan kullanıcılar arasında tekrar alışveriş yapanların oranı yüzde 93 (ve bu olağanüstü bir rakam).

Easypost: Kargoda İnovasyon

easy-post-logoBu seferki girişim tüketicileri değil, satıcıları ilgilendiriyor. Easypost, kargo ve lojistikte en iyi lojistik fiyatını, veritabanındaki servisleri karşılaştırarak API’ını kendisine entegre etmiş olan satıcının önüne sunuyor. Bu tip inovatif modeller Türkiye için henüz çok erken diyebiliriz ama özellikle büyük şirketlerin pozisyonlarını koruma ve küçük şirketlerin de büyük şirketlere kafa tutabilmesi için böyle farklı projeleri bilmeye ihtiyaçları var.

Kargo başına 5 cent komisyon alan Easypost, toplamda ise ABD lojistik sektöründen 26 milyon dolarlık (teoride) pay kapmaya çalışıyor. Daha fazla bilgi edinmek için Easypost’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lumoid: Teknoloji Ürünü Satın Almadan 10 Dolara Deneyin

lumoid-logoLe Tote’nin modelini andırsa da Lumoid‘in modeli kiralama değil, deneme üzerine kurulu.
Diyelim ki Nokia’nın Lumia serisinden bir telefonu gözünüze kestirdiniz ancak iPhone’unuzdan da memnunsunuz. Havaya saçacak paranız yoksa almayı düşündüğünüz telefon hakkında ciddi bir araştırmaya girişirsiniz ancak bir yandan da bilirsiniz ki hiçbir gerçek deneyimin yerini tutmaz. Lumoid de günlük 10 dolara istediğiniz aleti bir günlüğüne denemenize yarıyor. Eğer kullanıcı aleti satın almak isterse de 10 doları satın alma tutarından düşüyorlar. Şu an için yalnızca kameraları kiralayan Lumoid’in yakında farklı teknoloji aletlerine de giriş yapması bekleniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*