13 Kasım 2018

Yabancı Piyasalarda Başarılı Olmak İçin Stratejiler

Konuk Yazar Hakkında: Christian Arno, uluslararası online çeviri ajansı olan Lingo24’ü, 22 yaşındayken ailesiyle birlikte yaşadığı evdeki yatak odasında kurmuştur. 2001 yılında kurulan Lingo24’ün, günümüzde 3 kıta üzerindeki 60 ülkede 150’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Son on iki ay içinde aralarında MTV, Dünya Bankası ve American Express’in de bulunduğu her sektörden şirkete toplam kırk milyon sözcüğün üzerinde çeviri yapmıştır. Lingo24’ü Twitter’da takip edin: @Lingo24.

İşinizi yabancı piyasalarda yürütebiliyor musunuz? Eğer hala kendi ülke sınırlarınızın dışına çıkamadıysanız çok büyük bir iş potansiyelini göz ardı ediyorsunuz demektir.

Yurtdışına satış yapmak birçok küçük ve orta büyüklükteki işletme için caziptir. Fakat küçük işletme sahipleri genellikle gerekli kaynaklara sahip olmadıklarını düşünerek bu girişimden uzak dururlar. Aslında bu geçerli bir mazeret değildir. Günümüzde internet her büyüklükteki firma için uluslararası alanda yenilikçi stratejilerin uygulanmasına imkan tanıyor. Bu makalede, dış pazarlara açılırken kullanabileceğiniz basit ve etkili ipuçları bulacaksınız.

Hedef piyasaya yönelik çalışmalarınızı yerelleştirin

Online marketing yabancı pazarlara erişmenin en etkili yollarından biridir. Doğru şekilde yerelleştirilmiş bir internet sitesi ile yatırımlarınızın oldukça karlı şekilde size döndüğünü göreceksiniz. Bu durumda, İngilizce hazırlanmış bir internet sitesine güvenemezsiniz. Hedeflediğiniz ülkeye yönelik doğru şekilde yerelleştirilmiş bir internet sitesi, müşterilerinizin ve potansiyel ortaklarınızın size daha kolay güvenmesini sağlayacaktır.

Bir internet sitesini yerelleştirmek ne anlama gelir? Bunun en büyük parçası internet sitenizi doğru şekilde tercüme etmektir. Doğru şekilde tercüme ise, ancak o ülkede yaşayan ve dile son derece hakim bir tercüman tarafından yapılabilir. Bunun yanında kültürel farklar da dikkate alınmalıdır. İyi bir danışman yardımı ile kültürel hassasiyetlere daha dikkatli yaklaşmanız mümkün olacaktır. Avrupa’da ya da Amerika’da sorunsuzca kullanılabilen bir içerik, dünyanın diğer kısımlarında kültürel hassasiyetler sebebiyle olumsuz algılanabilir.

Bununla beraber iyi yerelleştirilmiş bir internet sitesi uygun alan adını kullanmalıdır. Doğru alan adları arama motoru optimizasyonu çalışmasında önemli bir adımdır. Örneğin Almanya ile çalışacaksanız ‘.de’ uzantısını kullanmanız, Almanya’dan yapılan Google aramalarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

Yerel ortaklık ağlarını kullanın

Online affiliate marketing birçok iş türü için çok verimli bir satış kanalıdır. Eğer bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsanız, yerel ortaklık ağlarından yararlanarak uygulayacağınız affiliate marketing sistemi ile başarıyı yakalamanız kolaylaşacaktır. Affiliate marketing satışlarınızı artırmanın yanında,
markanızı güçlendirmenize de yardımcı olacaktır.

Büyük affiliate marketing ağlarına erişmek sizin için zor oluyorsa sayısı çok daha fazla olan küçük çaptaki pazarlamacılar ile çalışmak mantıklı bir seçim olacaktır. Bunlar genellikle blog yazıları, sosyal ağlar ve videolar yardımı ile affiliate marketing çalışmasını desteklerler. Bu küçük çaplı içerik
üreticilerinden oluşturacağınız ordu, internet sitenizin trafiğinin artması ve tanınmanız için çok etkili olacaktır.

Sosyal medyaya hakim olun

Birçok firma, sosyal medya sayesinde bulunduğu ülke piyasasında başarılı olmaktadır. Bu başarıyı yabancı piyasalara genişletmek çok da zor değildir. Başarılı olmak istediğiniz bir pazarda, sosyal medyayı etkili biçimde kullanmanız gerekir.

Bu noktada Facebook ve Twitter tüm dünyada baskın ağlar olmakla beraber, dünyanın her yerinde aynı başarıyı yakalayabilmiş değillerdir. Hedeflediğiniz ülkedeki sosyal ağların durumunu inceleyip bunun doğrultusunda hareket etmek, doğru bir adım olacaktır.

Farklı ülkelerdeki sosyal ağların baskınlığına bakacak olursak, örneğin Brezilya’da Facebook benzeri bir platform olan Orkut’un son derece popüler olduğunu görebiliriz. Benzer şekilde Japonya’da Mixi, Çin’de Qzone, Rusya’da Yandex liderliği oldukça sağlam bir şekilde elinde tutmaktadır. Eğer yeterli düzeyde araştırma yapıp, bunlara benzer bilgileri göz önünde bulundurmazsanız, yapacağınız çalışmanın başarısızlıkla sonuçlanması muhtemeldir.

Bunun yanında, sosyal medya aracılığıyla potansiyel müşterileriniz ile etkileşim kurabilmeniz çok önemlidir. Markanız ile ilgili bir karakter oluşturmak bu konuda etkili olabilecek bir yoldur. Bu sayede markanız kurumsal kimlikten uzak görünecek, müşterileriniz ise onu kendilerine daha yakın hissedeceklerdir. Canlandırılan karakterin, insanlarla birebir iletişim kurması ve sorularına uygun yanıtlar vermesi, potansiyel müşterilerinizin size çok daha rahat yaklaşmasını sağlayacaktır.

İnterneti kullanarak doğru personeli bulun

Uluslararası çalışırken yaşayacağınız en büyük problemlerden biri o bölgede bir ekip oluşturmanın zorluğudur. Bu sadece çalışan maaşlarını ödemekle ilgili bir sıkıntı değildir. İşe alım süreci, yasalara uygunluk ve eğitim çok maliyetli olabilmektedir. Bunun yanında, o bölgede ofis açmak gibi maliyetler de ortaya çıkacaktır. Fakat serbest çalışan kişilere ulaşarak bu masrafların çoğundan kurtulabilirsiniz. Aradığınız personel hangi alanda çalışacak olursa olsun, Guru.com ve Freelancer.com gibi aracı platformlar yardımıyla uygun kişileri bulabilir ve personel maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Birçok firma yabancı pazarlara girerken serbest çalışanları kullanarak risklerini azaltmaktadır. Kalıcı bir ekip oluşturma aşamasına gelene kadar, size mali anlamda daha az yük olacak serbest çalışanlar ile riskinizi azaltabilirsiniz. Başlangıç aşamasında hızlı bir ekip oluşturmak için çok faydalı olacak bu
çalışanları, uygun gördüğünüz takdirde kalıcı personeliniz olarak da atayabilirsiniz. İnternet sayesinde sayısız serbest çalışana ulaşıp, dünyanın her yerinde ekip oluşturmanız çok kolaydır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*