14 Aralık 2018

Tüketiciler Mobil Alışveriş Yaparken Gördükleri Reklamları Hatırlıyor

Yahoo ve Ipsos tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcıları en çok mobil alışveriş yaparken karşılaştıkları reklamları hatırlıyorlar.

13 ile 54 yaş arası 3844 tüketici ile yapılan araştırmaya göre, kullanıcı sayısı her geçen gün artan akıllı telefonlar daha çok arama, sms, email ve sosyal medya da dahil olmak üzere iletişim (%32), mobil araştırma (10%) ve eğlence (%27) için kullanılıyor. Akıllı telefonların alışveriş için kullanılma oranı ise %13.

İletişim ve eğlenceye kıyasla mobil alışverişin kullanılma oranı düşük olsa da, pek çok firma mobil alışverişteki büyüme potansiyelini farkedip, mobil kullanıcılara yönelik uygulama, site ve reklam oluşturuyor.

Yahoo ve Ipsos tarafından yapılan araştırma, mobil reklamların özellikle tüketiciler mobil alışveriş yaparlarken daha etkili olduğunu açığa çıkarıyor.

Araştırmaya göre mobil tüketicilerin neredeyse üçte ikisi mobil alışveriş yaparken mobil reklamları görmüş, bu kesimin yarısından fazlası ise bu reklamlara tıklamış.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, alışveriş yaparken görülen reklamların akılda kalma oranı %65, bilgi ararken %59, eğlence ve etkinlik seçenekleri araştırılırken ise %56.

Araştırmada, akıllı telefon kullanıcılarının mobil alışveriş yaparken arama motorlarını uygulamalara tercih ettikleri de belirtilirken, tüketicilerin uygulamaları en çok iletişim için tercih ettikleri bilgisi paylaşılıyor.

Tüketicilerin %73’ü alışveriş için mobil arama motorlarını tercih ederken, %27’si mobil uygulamalardan alışveriş yapmayı daha uygun buluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*