14 Kasım 2018

Yakın Çevrenizden Uzaklaştırmanız Gereken 8 İnsan Tipi

Kaçılması gereken insan tipleri
Profesyonel hayat bazen aksini söylese de, başarılı bir iş hayatı, yakın çevrenizdeki insanlarla doğrudan ilişkilidir. Buna ister network deyin, isterseniz sosyal çevre; yakın çevrenizde sizi motive eden, cesaretlendiren, ilham veren insanların çokluğu kariyeriniz için oldukça önemlidir.

Tamam kabul ediyoruz yazması bulmasından oldukça kolay ama en az ertesi gün yapacağınız sunum kadar önem arz eden bir konudan bahsediyoruz. Sonuçta artık üniversitede değilsiniz ve sizin yerinize imza atsın diye telefonunu aldığınız arkadaşınızı aramak gibi bir zorunluluğunuz yok.

Ters açıdan bakalım: Yakın çevreniz güzel insanlarla çevrili fakat sizi motive eden, cesaretlendiren birileri yok. Ancak eminiz ki siz farkına bile varmadan sizi başarısızlığa götürecek birileri vardır.

Kim midir bunlar?

Şeytanın avukatları

Yakın çevrenizde yer alan insanların hangilerinin şeytanın avukatlığını yaptığını bilmiyorsanız, dert değil. Anlamanın kolay bir formülü var: Günlük hayatın içinden en basit sorulara bile negatif açıdan yaklaşan bir arkadaşınız varsa odur. Örneğin, kahve içme teklifinize bile kafeinin zararlarından bahsederek yanıt verebilir. Düşünün bu insana bir de girişiminizi danıştığınızı… Jeff Bezos‘un çevresinde böyle insanlar olsaydı bugün Amazon olmazdı.

Aşırı heyecanlılar

Bir konuda heyecanlı olmanın iyi bir tutum olduğunu hepimiz kabul ederiz. Ancak bunu yaşam biçim olarak benimsemiş insanlara küçük bir ‘dikkat’ tabelası yerleştirmekte fayda var. Aksi taktirde kendinizi çılgın kararların ardından pişmanlıklar içinde bulabilirsiniz ya da abartalım: aşırı heyecanlı arkadaşınızdan aldığınız ‘gaz’ doğrultusunda evde yaptığınız limonatayla Coca-Cola’ya rakip olabilirsiniz.

Bırakın yakın çevrenizdeki en heyecanlı insan yalnızca anneniz olsun.

İçten pazarlıklılar

Naiflik toplumumuzun genlerinde var. Dolayısıyla normalden hızlı samimi olan insanlara karşı bir zaafiyet durumu söz konusudur. Kontrol delisi biri olmaktan bahsetmiyoruz ama böyle insanların erkten yana olmakla ilgili büyük problemleri vardır. Biraz daha açalım: Menfaatleri doğrultusunda sizinle samimi olması gerekiyorsa olur, menfaatleri başkasını işaret ediyorsa siz artık yoksunuzdur. Yakın çevrenizde olmasa daha güzel olacak tiplerdir.

Arkadan vuranlar

arkadan bıçaklayan
Fazla söze hacet yok. Sizin fikrinizin hayata geçişini, bilgisayar ekranından görmek istemiyorsanız uzak durmanız gereken insan tipinin başında gelir.

Ben merkezciler

Bu kez abartmıyoruz: Sizin doğum günü pastanızı üflemeye niyetlenebilecek insan tipidir. Ders kitaplarına konu olacak ‘case study’inize bile sahip çıkabilirler. Hele bir de kendinizi ön plana çıkaramayacak kadar tevazu sahibi biriyseniz etrafınızda böyle insanlar olduğu sürece çok beklersiniz. En kötüsü ise, uzak tutmanız gereken bütün karakterler içerisinde en fazla orana sahip olanlar, ben merkezcilerdir.

Özgüven yoksunları

Hemen hemen hepimiz biraz da olsa yanlış yapmaktan korkarız ki bu durum normal insanın doğasında olmalıdır. Ancak özgüven yoksunu insan tipi, hayatta başarabileceği bir şeyi olduğunu düşünemez ve bu enerjiyi tüm yakın çevresine yansıtır. Etkilenmem diyorsanız siz bilirsiniz ama aldığınız riski kontrol etmekte yarar var.

Network sevdalıları

İş hayatı için özellikle Türkiye’de network kurmanın faydasız olduğundan bahsetmek cahillik olur. Lakin önemli olan aslında iletişim kurmayı becerebilmektir. Örneğin, Linkedin’de 500+ bağlantınız olması değil, bağlantılarınızın kaçıyla gerçek anlamda iletişim kurabildiğinizdir önemli olan. Belki biraz klişe ama bazen az, daha çoktur(less is more).

Gereksiz rahatlar

İş hayatında da sosyal hayatta da rahat olmak kötü bir anlayış değildir. Özgüven depolar, stresin etkisini azaltır ve yanlış yapmaktan nitekim uzak tutar. Fakat aşırı rahatlığın plansızlık, amaçsızlık, hedefsizlik gibi dezavantajlarını unutmamak gerek. En önemlisi de bulaşıcı bir huy olduğunu.

Eğer “Yakın çevrenizdeki insanları tek kelimeyle anlatabilir misiniz?” sorusuna, yanıt olarak yukarıdaki başlıklardan birini veriyorsanız, veda demenin zamanı gelmiş olabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. eleman der ki:

    Bir tane de ben ekleyeyim. Sizden 5 dk. bilgisayarda yardım etmenizi isteyip rica minnet çağıran, sonra da siz yardım ediyorken ikide bir kendisine gelen telefonları açıp uzun sohbetler ederek sizi sap gibi bekleten kişiler. Bugün de çağırdın ama gelmedim. Burnun sürtsün de akıllan biraz.

Fikrini söyle

*