13 Kasım 2018

Google Rakibi Yandex Türkiye Ziyaretçi Oranı 3 Ayda 2 Kat Arttı

Her ne kadar reklamverenler için arama motoru reklamı deyince akla ilk olarak Google gelse de, Rusya merkezli ve ülkemizde de yoğun çalışmalar içerisinde bulunan Yandex, görünüşe göre hızla büyüyor.

Çoğunlukla gelişmekte olan ekonomilerde çalışmalarına yoğunluk veren firma, 2012 ilk çeyrek cirosunun geçen seneye kıyasla %51 artış gösterdiğini paylaşırken, cironun %90’ını text formatlı reklamların oluşturduğunu belirtiyor.

2012 ilk çeyrek cirosunu 200.3 milyon dolar olarak açıklayan firma, net karlılığında da geçen seneye kıyasla %53 artış olduğunu ve karlılık rakamının 43 milyon dolara çıktığını belirtiyor.

Yandex’in başlangıç noktası olan Rusya pazarındaki veriler ise firma için biraz düşündürücü. Rusya’da Google karşısında kan kaybeden firma, 2011 ilk çeyreğinde arama sektöründe pazarın neredeyse %65’ine hakimken, bu sene bu rakamın %59’a indiği görülüyor.

Yandex, ilk çeyrek verilerinde son senede ağırlık verdiği ülkemiz rakamlarından da söz ediyor. Navigasyon hizmeti ile yer almaya başladığı Türkiye pazarında Ocak ayından Mart ayına ziyaretçi sayısının neredeyse iki katına çıktığını belirten firma, buna rağmen ülkemizdeki varlıklarının henüz düşük olduğunu, ama büyüme hızının umut verici olduğunu paylaşıyor.

Firma, Ocak ayında Türkiye’den günlük 200.000 ziyaretçinin arama motorlarını ziyaret ettiğini belirtirken, bu rakamın Mart’ta 390.000’e yükseldiğini belirtiyor.

Yandex’in ülkemizdeki büyüme hızı, yukarıda verdiğimiz rakamlar göz önüne alınırsa reklamverenler tarafından takip edilmeye değer görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*