13 Kasım 2018

Yandex.Disk Şimdi Samsung Ultrabook ile Rusya’daki Kullanıcıların Hizmetinde

Rusya’nın en büyük arama motoru servisi Yandex, bulut yedekleme servisi Yandex.Disk’i büyütmek için iki yeni girişimde bulundu. Dropbox’ın rakibi olan Yandex.Disk’in bu girişimi ile oldukça ses getirmesi bekleniyor.

Samsung, Ultrabook Series 5 dizüstü bilgisayarlarına fabrika çıkışında Yandex.Disk’i yükleyecek. Bu hizmet şimdilik sadece Rusya’daki kullanıcılar için sunulacak olsa da, Yandex.Disk’e İngilizce dil seçeneğini ekleyen Yandex bu girişimi tüm dünyaya sunmaya hazırlanıyor.

Samsung,31 Aralık’tan önce bu hafta piyasaya çıkan Ultrabook’lardan alan kullanıcılarına Yandex.Disk üzerinde 250 GB’lık depolama alanı sağlayacak. Bu oldukça büyük bir alan; çünkü Yandex bu hizmetini Nisan ayında piyasaya çıkardığında kullanıcılarına 10 GB’lık bir depolama alanı sunuyordu.

Böyle iki şirketin birlikte dizüstü bilgisayarlar üzerinden bulut veri depolama hizmeti sunarak bir ilke imza atmış olsalar da, Google’ında Google Drive ve Chromebooks ile yakın gelecekte böyle bir hizmet verme çalışmalarında olduğu da söylentiler arasında.

Yandex’i diğerlerinden farklı kılan özelliği ise, kullanıcılarına ömür boyu kullanım veriyor olması. Dropbox ve Box sundukları bulut veri depolama hizmetini yıllık veya 2 yıllık olarak kullanıcılarına veriyorlar. Yandex’in bu farkı kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmesini sağlayacağı şüphesiz.

Bu hizmetin ne zaman tüm dünya genelinde kullanılacağı henüz bilinmiyor. Rusya’daki deneme süresinden sonra iki şirket bu girişimin geleceğini daha net bir şekilde kullanıcılarla paylaşacak diye düşünüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*