15 Kasım 2018

Yandex, İstanbul’un Trafik Verilerine Nasıl Ulaşıyor?

Bu hafta içerisinde Yandex‘in hazırladığı İstanbul trafiğinin yoğunluk haritasını sizlerle paylaşmıştık. Oldukça ilgi gören bu araştırma, kent trafiğinin en yoğun olduğu sabah ve akşam iş çıkışı saatlerinde yola çıkan bir aracın şehrin merkezi bölgelerine ne kadar sürede gidebileceklerini ilgi çekici ve detaylı verilerle ortaya koyuyordu. Atatürk Havalimanı’ndan Taksim Meydanı’na gitmenin yaklaşık olarak 80 dakika kadar sürdüğünü belirten veriler aslında uzun yıllardır hepimizin şikayetçi olduğu trafik sorunununu yeniden gözler önüne sermiş oldu. Peki, Yandex bu kadar detaylı verilere nasıl ulaştı ve bu harita nasıl ortaya çıktı? Biz de merakları gidermek için Yandex.Trafik servisinin nasıl çalıştığını araştırdık.

Yandex.Trafik’in güncel bilgileri, içlerine GPS cihazları konumlandırılmış ve ülke çapında sıkça seyahat eden büyük araç filolarına ait binlerce araç tarafından anlık olarak elde ediliyor. Diyelim ki, Maslak’ta bir kaza oldu ve o anda orada Yandex.Trafik’in çözüm ortağı bir araç da seyir halinde. Bu kaza eğer bazı şeritlerdeki trafik akışını olumsuz etkileyip o şeritleri bloke ettiyse, araçların yavaş ilerlemesini algılayan sistem, Yandex.Trafik sunucusuna bilgi mesajları geçmeye başlıyor. Sisteme ulaşan bu veriler işlenerek, hızı belirlemek üzere aracın hareket eğrisi hazırlanıyor.

Peki, o aracın yavaş ilerlemesi trafik sıkışıklığından değil de, yolcu indirme gayretinden kaynaklanıyorsa? Yandex.Trafik, verileri sadece tek bir araçtan değil, o mevkide bulunan diğer cihazlardan gelenleri de işleyerek hazırladığı için böyle bireysel durağanlıkları kolayca algılıyor. Yani; Yandex.Trafik’e bilgi sağlayan diğer birkaç araç da aynı anda aynı yol kesitinde serbest hareket ediyorsa, bahsedilen ilk araçtan alınan bilgiler, bu yol kesitindeki mevcut trafik durumunu yansıtmadığı için sistem tarafından otomatik olarak eleniyor. Diğer bilgiler sistem algoritması tarafından kontrolden geçirilip analiz edilir ve yapılan analiz sonucu ilgili yol kesitleri, oradaki trafiğin sıkışıklık derecesine göre “yeşil”, “sarı” veya “kırmızı” ile işaretlenir.

Araç sahibi veya sürücüsünün kimliğiyle ilgili bilgileri içermeyen sisteme herhangi bir Yandex kullanıcısının da katılması mümkün. Bunun için kullanıcıların, GPS fonksiyonlu ve internete bağlanabilen bir cep telefonu veya PDA’ya sahip olması yeterli olacaktır. Akıllı cihazlarına gerekli Yandex.Haritalar uygulamasını yükleyip “Trafik durumunu bildir” seçeneğini açık tutarak trafikteki hareketlerinize dair tüm veriyi sisteme iletebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bu aydınlatıcı bilgi için teşekkürler. Peki ama İBB trafik verilerine nasıl ulaşıyor? Yani Yandex’in sistemi diğer trafik verisi sağlayan sistemlerden farklı mı çalışıyor? Yazıda karşılaştırmaya da yer verebilirseniz çok iyi olur, teşekkürler.

 2. Bu konu hakkında resmi bilgiyi okumadan araç takip sistemlerinden aldığı bilgilerle bu hizmetin verebileceğini tahmin etmiştim. Gelen anlık hız ve konum datalarını işleyen algoritması güzel çalışıyor. Yandex’e bir konuda mail atmıştım, algoritmalarında yasal hız sınırı da dikkate alıyorlar. Kullanıcı seçeneğine bağlı olarak bu hız manuel değiştirilebilir. Örneğin İstanbul E5 trafiği ne kadar açık da olsa hızı 70 km alıyor ve algoritma genellikle hız sınırı daha yüksek olan E6’ya yönlendriyor.

 3. Veli CAN der ki:

  Yandex’te veri dinamik olarak, araç içinden gelirken, İBB de veri yol üzerinde sabit olan sensörden alınır. İBB trafik verilerine hem asfalt altındaki hem de yol kenarındaki sensörlerle ulaşır. Veriler anlık olarak merkeze iletilir ve işlenir. Sensörlerden gelen verilerle araç sayısı, araç hızları, trafik yoğunluğu, kuyruk uzunluğu vs. belirlenir ve aynı zamanda kavşakların yönetiminde / sinyal sürelerinin düzenlenmesinde kullanılır.

  Hız sınırı detayını bilmiyordum ama manuel olarak değiştirebiliyorsak sorun yok 🙂 Yandex, kesinlikle İBB’den daha başarılı. ‘Trafik durumunu bildir’ seçeneği aktif olan kullanıcı sayısı arttıkça, sistemin başarısı da artacak.

 4. Iyi gunler,

  System Analisti olarak calisiyorum ve bir kac yazilimci arkadasla Istanbul trafigi uzerine bir uygulama dizayn etmeye karar verdik. IBB ya da Yandex’in verilerini satip satmadiklarini bilen bir arkadas var mi?

  Tesekkurler.

  Taner

 5. hocam yazı çok açıklayıcı olmuş elinize sağlık. fakat benim merak ettiğim bir nokta yandex bu verileri sadece kendisi mi kuklanıyor. yada api vb sistemlerle 3.şahıarla paylaşıyormu ? işin özü ben siteme bu bilgileri kullanarak bir içerik hazırlayabilirmiyim ? sadece konyanın verilerini çekebilirmiyim ?

 6. merhaba Bu aydınlatıcı bilgi için teşekkürler. Peki ama İBB trafik verilerine nasıl ulaşıyor? Yani Yandex’in sistemi diğer trafik verisi sağlayan sistemlerden farklı mı çalışıyor? Yazıda karşılaştırmaya da yer verebilirseniz çok iyi olur, teşekkürler.

Fikrini söyle

*