14 Kasım 2018

Yandex Türkiye ile E-Ticaret Konuştuk [Röportaj]

Yandex arama motoru, Yandex.Market hizmeti ile birçok online perakede ürünün aynı anda ve fiyata, özelliğe göre aranabilme işlevini sunuyor. Yandex Türkiye Aramadan Sorumlu Ürün Müdürü Zafer Sever ile, Yandex.Market’in hem tüketicilere hem de perakendecilere ne gibi yararları olduğunu konuştuk.

zafer severYandex.Market ne zaman kuruldu, zaman içinde ne kadar büyüdü?

2000’li yıllarında başlarından bu yana Rusya’da faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük dikey ürün arama motoru olan Yandex Market, Türkiye’de 2013 eylül  ayından itibaren kullanıcılara sunulmuştur. Kullanıcılar, Yandex’te yaptıkları ürün aramalarında organik sonuçlara ek olarak özel bir tasarım ile  aradıkları ürünün özelliklerine, fiyat tekliflerine, mağaza bilgilerine, yorumlarına ulaşabilmekte  ve Yandex Market’e yönlendirilebilmektedirler. 2014 yılının başında 850 mağazadan teklifler sunan Market şu anda 1400’den fazla mağaza ile entegre olmuş durumdadır.

İnternet mağazası sahipleri bu platforma nasıl katılabiliyorlar? Yaptırım veya sorumluluk var mı?

İnternet mağazası sahipleri basit bir XML entegrasyonu ile ürünlerini Yandex Market’te sunmaya başlayabiliyorlar. Yandex.Market’e entegrasyon herhangi bir ücrete tabii değildir. Tüm e-ticaret siteleri ücretsiz bir şekilde entegre olabilirler. Buradaki sayfadan gerekli tüm bilgileri edinip ihtiyaç duydukları takdirde destek ekibinden yardım talep edebiliyorlar.

Mağaza sahipleri, satışını gerçekleştirdikleri ürünler doğrultusunda Türk Ticaret Kanunu’na tabidirler. Yandex olarak öncelikli kontrollerimiz mağazaların yasadışı ürün satışı, müşteri güvenilirliğini ve memnuniyetine yöneliktir.

Yandex.Market, online perakende sektörünün ne kadarlık bir bölümünü kapsıyor?

Şu anda Yandex Market 1400’den fazla mağazanın ürün bilgilerini ve tekliflerini sunabilmektedir. Türkiye e-ticaret ekosisteminde 10.000’den fazla mağazanın olduğunu dikkate aldığımızda sektörün yaklaşık %15’lik bölümünü kapsadığımızı söyleyebiliriz.

Ucuzcu.com, Akakce.com gibi sitelere kendini rakip olarak mı görüyor, yoksa farklı mı konumlandırıyor?

Konuya sadece fiyat karşılaştırma olarak baktığınızda bu siteleri rakip olarak değerlendirebiliriz ancak Yandex Market, sadece bir fiyat karşılaştırma servisi değil aynı zamanda kullanıcıların Yandex’te gerçekleştirdikleri ürün aramalarında organik sonuçlar dışında ürün görsellerini, teknik özelliklerini, mağaza bilgilerini ve fiyat tekliflerini sunan bir dikey arama servisidir. Yandex.Market aslında Yandex aramanın doğal bir uzantısıdır. Bugün herhangi bir ürünle ilgili arama yaptığınızda Yandex sizi anlar ve ürün aramasıyla ilgili ihtiyacınız olabilecek detaylara ulaşabileceğiniz farklı bir arayüz sunar. Bu arayüzden isterseniz yorumlara, ürün özelliklerine vb. ek bilgilere ulaşabilir isterseniz fiyat bilgilerine, e-ticaret sitelerine direkt ulaşabilirsiniz.

Yandex.Market’te kaç mağazanın kaç ürünü sergileniyor? 

Yandex’te 1400’den fazla mağazadan 5,5 milyon teklif sunmaktayız.

Yandex’in buradaki gelir modeli nedir? Reklam mı gösteriyor yalnızca, yoksa satışlardan yüzde alıyor mu?

Yandex Market’e entegre olmak ücretsizdir. Yandex Market’e entegre olan bir mağaza arama algoritmalarımıza göre sıralamanının içinde yer alırlar ve buradan hiç bir ücret ödemeden trafik alırlar. Bir e-ticaret sitesi için en önemli değerin trafik olduğunu dikkate aldığınızda mağaza sahipleri bu sayede avantajlı fiyat teklifleri sunarak yeni müşteri kazanımı gerçekleştirebilmektedirler.

Yandex.Market üzerinden ayda ne kadar satış hacmi gerçekleşiyor? Adet olarak ürün bazında ve ciro olarak.

Yandex Market olarak Türkiye’de bir pazar yeri olarak çalışmadığımız için satış gerçekleştirmiyoruz. Tüm satışlar ilgili e-ticaret sitelerinde gerçekleşmektedir. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Yandex Market’e entegre olarak Google trafiğinden daha yüksek conversion sağladığımız mağazalarımız bulunmaktadır.

Görüntülenen kullanıcı yorumlarının gerçek veya spam olup olmadığı kontrol ediliyor mu?

Yandex’in gelişmiş algoritmaları sayesinde yorumların gerçek veya spam oldğunu otomatik olarak denetleyebiliyoruz. Buna ek olarak içerik yöneticilerimiz de periyodik olarak yorumları denetlemektedir.

Satılan ürünün orijinal olup olmadığı denetleniyor mu?

Kusurlu mal veya sahte ürün satışıyla ilgili tüm sorumluluk mağaza sahipleri tarafından üstlenilmektedir. Önümüzdeki dönemde bu konuda da ek kontrollerimiz olacaktır.

Ürün konusunda Yandex’e bir şikayet gelirse Yandex bu şikayeti mağazaya iletiyor mu? Süreç nasıl işliyor?

Ürünlerin satışını biz gerçekleştirmediğimiz için Yandex’e bu konuda şikayet ulaşmamaktadır.  Şayet kullanıcılar ürünle ilgili konularda bize ulaşırsa biz kendilerini mağazaya yönlendiriyoruz.

Doğrudan bir mağaza, tüketici tarafından Yandex’e şikayet edilebiliyor mu? Süreç nasıl işliyor?

Şayet mağazanın müşteri memnuniyetini ve güvenini olumsuz yönde etkileyecek şikayetler ulaşırsa öncelikle bu şikayetleri mağaza sahiplerine ileterek kullanıcıyla iletişime geçmelerini talep ediyoruz.  Mağazanın bu yöndeki davranışları süreklilik gösterdiği takdirde Yandex Market entegrasyonu sonlandırılmaktadır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. yazıda marketten bahsedilince mağaza açabileceğimiz bir platform zannettim ama değilmiş

Fikrini söyle

*