16 Kasım 2018

Yandex’in Twym Servisiyle Twitter Üzerinden Para Transferi Yapılabilecek

TwymGoogle’ın en büyük rakibi olarak bilinen Rus arama motoru Yandex, yeni projesi Twym‘i duyurdu. Yandex’in Rusya’daki ödeme servisi Yandex.Money kapsamında hayata geçen proje kapsamında, kullanıcılar artık Twitter üzerinden para transferi yapabilecek.

Geçtiğimiz Aralık ayında daha inovatif çalışmalar yapabilmek adına Yandex.Money’inin yüzde 75’ini Rus Sberbank’a satan Yandex‘in bu yatırımla alt markalar oluşturmaya başladığını söylemek mümkün.

Şu an sadece Rus kullanıcıların kullanımına açık olan sistemde, bu sebeple sadece ruble ile para transferi yapılabiliyor. Ayrıca alıcı ve gönderenin hesaplarını Yandex.Money‘e eşleştirmeleri gerekiyor.

Tek bir seferde en fazla 100.000 ruble yani 3.300 dolar yollayabilen kullanıcıların anlık para transferini gerçekleştirebilmesi için alıcının kullanıcı adını ve Twym’nin Twitter adresi olan @Twymru‘ı attıkları tweet içinde belirtmeleri gerekiyor. Tabi göndermek istedikleri de miktarı da ekleyerek. Alıcı, bu sürecin ardından Yandex.Money hesabına girip, transferi tamamlayabiliyor. Yandex’in bu işlemden aldığı komisyon ise, diğer para transferi servislerinde olduğu gibi yüzde 0,5 olarak belirlenmiş.

Kullanım kolaylığı açısından kullanıcı dostu şeklinde tanımlayabileceğimiz sistemin birkaç pürüzü de yok değil. Atılan tweet’i yeniden tweetleyen kullanıcılar para transferinin kendi hesaplarından tekrarlanmasını sağlamış oluyorlar. Bu durum, her ne kadar büyük kolaylık olarak görünse de, yanlışlıkla para transferine yol açabilir. Dolayısıyla göndericinin, para transferi gerçekleşmeden önce gelen onay butonu seçeneğini sürekli açık tutması gerekiyor.

Türkiye pazarına oldukça hızlı bir giriş yapan Yandex’in şu an sadece Rusya’da hizmet veren bu sistemi, Türkiye’ye getirip getirmeyeceği konusunda henüz netlik kazanmış bir çalışma bulunmuyor.

Yandex’in paylaştığı örnek para transfer tweeti;

TwymSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*