17 Kasım 2018

İnfografik Şeklinde Tasarlanmış Yaratıcı CV Örnekleri

CV hazırlamak birçok kişi için zaman kaybı olarak nitelendirilebilir; ancak herhangi bir iş arayışınız olduğunda hazırladığınız özgeçmiş sizin hakkınızda bilgiler verir. Yalnızca iş arayışınız olduğunda değil, mesleki hayatınızda da isminizin geçtiği ortamlarda nerede öğrenim gördüğünüz, hangi şirketlerde neler yaptığınız merak konusudur. Bu nedenle herkesin bir CV hazırlaması oldukça önemli.

Yüz yüze görüşmenin verdiği elektrik ve enerjiyi başka ortamlarda alamasanız da özgeçmişiniz sizinle ilgili ufak da olsa karşı tarafta bir izlenim yaratır. Kabataslak bir şeyler dahi olsa, CV’nizi inceleyen ya da gören kişiler sizinle ilgili öngörülerde bulunur. İçeriklerin yanı sıra hazırladığınız formattan yazı karakterine, kullandığınız renklerden CV’nin biçimine kadar birçok unsur sizin hakkınızda karşı tarafa fikirler verebilir.

Bulunduğunuz pozisyona bağlı olarak yaratıcılığınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Özellikle yaratıcılığınızı kullanmanız gereken web & grafik tasarımı ya da online pazarlama pozisyonlarında çalışmak istiyor ya da çalışıyorsanız daha kreatif özgeçmiş hazırlayarak ilgi çekebilirsiniz.

Buradan yola çıkarak günümüzde kreatif CV formatlarıyla da daha sık karşılaşıyoruz. Özellikle yurtdışında kullanılan infografik CV örneklerinden bir kaçını sizler için derledik.

İlgili rehber: CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

İnfografik CV örnekleri:

1.

1
Sosyal medya alanında çalışan Mary Aldon, eğitimini ve iş tecrübelerini kronolojik sırayla hazırlamış ayrıca sosyal medyada önemli olan Linkedin, Twitter, Facebook ve bloglarının linklerini de koymuş.

2.

2
Yukarıdaki CV’de matematiksel ve analitik verilerin kullanıldığı pozisyonlarda çalışanlar için ilgi çekici olacağını düşündüğüm infografik CV’yi görebilirsiniz.

3.

3

4.

4
CV’nizin yalnızca bir kağıt parçasından ibaret olmasına gerek yok, CV’nizi 3 boyutlu hazırlamayı hiç düşündünüz mü?

5.

5
3 boyutlu olarak hazırlanan bir CV örneği.

6.1.

6-1

6.2.

6-2

6.3.

6-3

6.4.

6-4

6.5.

6-5

6.6.

6-6
Kitap halinde hazırlanan bir CV örneği.

Unutmayalım, hangi departmanda çalışırsak çalışalım hepimizin bir özgeçmişi olması gerekir. Klasik, Infografik, 3 boyutlu ya da taşınabilir; ne tarz istiyorsanız o şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu sizin CV’niz istediğiniz şekilde yapabilir, yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın, zaman kaybı olarak düşündüğünüz özgeçmiş, farklı formatlarla akıllardan silinmeyecek biri olmanızı sağlayabilir!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Buse Kırkağaçlı der ki:

  Merhabalar, Bu konuda hangi firma ve ya tasarımcılardan yardım alabiliriz yaptırmak için teşekkürler

 2. gökhan der ki:

  Türkiye’de de güzel örnekler var. Örneğin http://www.alicinki.com/wp-content/uploads/2012/12/AliCinki2012.P02.pdf

  • Kesinlikle katılıyorum, Türkiye’de de başarılı örnekler var. Zamanla daha fazla kişide orjinal CV’ler göreceğimizi düşünüyorum. Paylaşımınız için ayrıca teşekkür ederim. 🙂

 3. bende kendi yaptığım cv mi paylaşmak isterim.

 4. Arzu Taylan der ki:

  Arkadaşlar bu CV ler Amerika’da çoktan çöktü, insan kaynakları departmanları farklı olmaya çalışan bu designer arkadaşların CV leri daha incelemeden çöpe atıyor, kaldı ki, ATS sistemlerinde bu CV lerin asla bulunup okunabilirliği yok. Siz siz olun içi dolu profesyonel CV’lerden vazgeçmeyin. Odak noktanız nasıl doğru içerikli size ve her başvurduğunuz şirkete özel CVler olsun.
  Benden söylemesi.
  BKZ http://www.commpro.biz/hiring-hub/career-advice-hiring-hub/resumes-all-you-ever-wanted-to-know/

  İyi çalışmalar

Geribildirimler

 1. […] Melanie Haselmayr Creative Graphic Resume Designs Which Will Amaze You – 53 Examples İnfografik Şeklinde Tasarlanmış Yaratıcı CV Örnekleri, 06.09.2013 Bu bir ‘özgeçmiş’!, NTVMSNBC En Yaratıcı 30 CV Örneği, […]

Fikrini söyle

*