18 Kasım 2018

Yatırımcılar Şüphe Duymaya Başladığında Girişimciler Nasıl Adımlar Atmalı?

yatırımcılarla konuşmak yazı
Yatırım sürecinde girişimcilerin bilmeleri gereken birçok konu bulunsa da girişimi ayakta tutma süreci burada sonlanmıyor. Yatırım aldıktan sonra da girişimcilerin bazı durumlarla yüzleşmeleri ve bu sorunları çözerek yollarında ilerlemeleri gerekiyor.

Şirkete yatırım yapan yatırımcının girişimden şüphe duymaya başlaması da bu durumlardan biri ve girişimcinin bu durumda oldukça dikkatli davranması gerekiyor; aksi takdirde kötü sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalabilirler.

Girişim sermayeleri (bir diğer adları risk sermayedarları) ve melek yatırımcılar bir girişime yatırım yaptıklarında aslında aldıkları risklerin farkındadır; ancak sonuçlar istedikleri gibi gitmediğinde ya da girişimlerden aldıkları cevaplar kendilerini tatmin etmediğinde yaptıkları yatırımdan şüphe duymaya başlarlar. Bu durumda da girişimcilerin izlemeleri gereken bazı yollar bulunuyor.

Her zaman doğruları söyleyin

İş dünyasında her zaman ters gidebilecek durumlar meydana gelir ve bu nedenle bazen işler beklendiği gibi gitmeyebilir. Bu durumlarda da yapılacak en önemli davranış doğruları söylemek olacaktır. Mazeret üretmek veya lafı dolandırmak belki kısa vadeli olarak iyi bir çözümmüş gibi görünebilir; fakat uzun vadeli bakıldığında aslında şahsınız ve girişiminiz için kötü bir izlenim yaratır.

Bu sebeple zor zamanlarda doğruları söylemek yatırımcılarınızın size olan inancını daha çok artıracak ve duydukları şüpheleri azaltacaktır. Doğruları söylediğinizde onlardan daha rahat bir şekilde yardım isteyebilir ve bu süreçte nasıl adımlar atmanız gerektiği konusunda onların desteğini alabilirsiniz.

İlgili rehber: Girişimcilik Nedir, Nasıl Başarılı Girişimci Olunur?

Yaptığınız işin arkasında durun

Yaptığınız işe olan inancınızı kaybetmemeniz de oldukça önemli. Yatırımcılar ve çevrenizdeki insanlar yaptığınız işe olan inancınızı devamlı olarak sorgulayacaklardır. Bu sözlü olarak olmasa bile davranışlarıyla bu durumu size bir şekilde belli edeceklerdir.

Yaptığınız işin sonuçlarını görmeden birçok insan projeye ya da ürüne inanmayacaktır ve ortaya sonuçlar çıkmaya başladığında bu insanların şüpheleri son bulacaktır. Bu nedenle yaptığınız işin arkasında durmanız oldukça önemli.

Daha net hedefler belirleyin

Yatırımcılarınızla yaptığınız toplantılar ve geleceğe yönelik planlarınızda belli hedefler ortaya konur ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılır; ancak bir süre sonra yatırımcılar geleceğe yönelik bu hedeflerin ne kadar gerçekçi olduğundan şüphe duyabilirler ve kafalarında soru işaretleri oluşabilir.

Bu durumda da girişimcilerin hedeflerini tekrar gözden geçirmelerinde fayda var. Yatırımcıların bu konulardaki bilgi ve tecrübelerini göz ardı etmemek gerekiyor ve bu durumda da yeni hedefler belirlemek gerekebilir. Bunun için önceki planlarınızı gözden geçirip, ne yapmak ve ne zaman bunları gerçekleştirmek istediğinizi analiz edin. Eğer planlarınız dahilinde ilerlediğinizi ve bu hedeflerin gerçekten gerçekleşeceğini düşünüyorsanız, yatırımcılarınıza bu endişelerini anladığınızı; ancak bu hedeflerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınızı belirtin. Eğer yolunda gitmeyen bir durum varsa yeniden daha açık hedefler koymak da bu endişeleri biraz olsun azaltacaktır.

İlgili rehber: Girişimciler, Yatırımcılarla Görüşürken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırımcının karşısına net veriler ve rakamlarla çıkın

Bugüne kadar yaptığınız çalışmaları ve kat ettiğiniz yolu göstermek için verilerle konuşmak her zaman ikna edici olmuştur. Tahmini olarak “şunları yaptık, şimdi daha çok büyüyoruz” gibi cümleler yerine, ilk başlangıç noktasında nerede olduğunuzu ve yaptığınız çalışmaların sizi nereye getirdiğini ve nereye götürmekte olduğunu rakamsal veri ve istatistiklerle yatırımcıya sunduğunuz zaman karşı tarafında kafasındaki soru işaretlerine daha iyi yanıtlar vermiş olursunuz. Çalışmalarınızı kağıt üzerinde istatistiksel olarak sunmak bu tür karışıklık ve anlaşmazlıkların önüne geçmek için iyi bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Yatırımcılarınızla daha sık bir araya gelin

Eğer yatırımcınızın projeyle ilgili bir endişesi varsa, onunla daha fazla bir araya gelerek yaptığınız çalışmaları ve gelişmeleri onunla paylaşın. Böylelikle işin nasıl yürüdüğünü daha yakından görebilecektir ve kendi kuşkularını sizinle paylaşarak size daha çok geri bildirim vererek projenin iyi bir şekilde ilerlemesi için sizi yönlendirecektir.

Mümkün olduğunca yüz yüze görüşmeler yapmaya çalışın ve bu toplantılarda onlara kuşkularının neden kaynaklandığını ve hangi gelişmelerin kendilerini endişelendirdiğini sorun böylelikle onlar da size karşı daha açık olacaklar ve ortadaki problemin çözülmesi daha kolay olacaktır. Bu tür toplantılarda ilk adımı sizin atmanız, onların düşüncelerine verdiğiniz değeri de onlara gösterir.

İlgili rehber: Girişimcilerin Yatırımcılara Söylememesi Gereken 10 Cümle

Yeni planlarınız ve bu planları nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında konuşun

Şirketin büyümesi ve geleceği için her zaman yatırımcılardan destek bekleyemezsiniz ve bu durumlarda da yeni stratejiler ve planlar uygulamak için işe koyulursunuz. Bu stratejilerin hangi sorunları çözeceğini ve şirkete nasıl fayda sağlayacağını yatırımcılarla paylaştığınız zaman ve bunu ilk sonuçları almaya başladığınız zaman yaptığınızda kafalarda oluşabilecek soruların önüne geçmiş olabilirsiniz.

Eleştirilere açık olun, savunmaya geçmeyin

Yaptığınız işleri her zaman kötü ya da yapıcı bir şekilde eleştirenler olacaktır ve bu kişiler arasında yatırımcılarınız da olabilir. Böyle bir durumla yüz yüze geldiğinizde hemen savunma durumuna geçmemeye dikkat edin.

Karşı tarafın söylediklerinden çıkartabileceğiniz veya öğrenebileceğiniz bir şeyler her zaman olacaktır ve fikrinizi savunmadan önce onları dikkatli bir şekilde dinleyip hangi noktalara parmak bastıklarını inceleyin ve sonrasında bu eleştirilerin fikrinizi nasıl değiştirebileceğini kafanızda tarttıktan sonra fikirlerinizi dile getirin. Eleştirilere açık olup, bunlardan alabilecek bir ders çıkarttığınızda sonuçlar iki taraf içinde olumlu olur. Sonuçta iki tarafta aynı gemide aynı hedefe doğru gidiyor, bu nedenle savunmaya geçmeden önce söylenenler üzerinde kafa yormak oldukça önemli.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*