21 Kasım 2018

Yayıncılardan Facebook Instant Articles Kullanım Örnekleri

Uzun süre konuşulduktan sonra, Facebook‘un yayıncıları kendi platformunda buluşturan hizmeti Instant Articles ortaya çıktı. Instant Articles’ın ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini detaylıca incelemiştik. Bugün de, Facebook’un ilk Instant Articles’ın bazı önemli partnerlerinin ürettikleri ilk içeriklere bakacağız.

The New York Times

the new york times

NYT’nin amacı, CEO’su Mark Thompson’un da belirttiği gibi yeni ve genç okurlara ulaşarak onları abonelik sistemlerine dahil etmek. Özellikle dijital yayınların yaygınklaşması ile abonelik konusunda çok kan kaybeden NYT, Instant Articles’ı bu konuda kendini düze çıkartacak bir fırsat olarak görüyor.

İlk içeriğine baktığımızda NYT’ın yedi bölümden oluşan Brezilyalı bir olimpiyat jimnastikçisi hakkında bir makale görüyoruz. NYT Facebook’un otomatik video oynatma , tam ekran görsel gibi özelliklerini çok iyi kullanıyor. Ancak içeriği platforma göre uygunlaştırma konusunda daha çok çalışmaları gerekiyor. Çünkü yaklaşık 9 bin kelimeden oluşan makalenin uzunluğu yüzünden neredeyse hiç kimse okumuyor.

NYT, ödemeli abonelik programına ağırlık veriyor ve Instant Articles’ı şimdilik yalnızca bir deney olarak kullandığı için herhangi bir yayın planı açıklamadı.

Yayın sponsorları Shell ile yaptıkları gibi NYT, içerik reklamlarını doğrudan satmaya kararlı.

The Atlantic

atlantic

The Atlantic, hedeflerini iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak ve hikayelerini mümkün olan en geniş okur kitlesine ulaştırıp, iş süreçlerini gerçekleştirmek için gereken gelir fırsatlarını bulmak olarak tanımlıyor. Bunun için Instant Articles programının kendilerine yardımcı olacağını düşünüyorlar.

The Atlantic 6500 kelimelik epey uzun bir kapak konusu ile Instant Articles’da yerini aldı. Başlık görseli olarak video kullanıyor ve makalenin içerisindeki görsellere zoom yapılabiliyor. The Atlantic, Facebook’un özelliklerinin kullanılmadığı yerlerde kendi CMS’ini kullandığını söylese de, makalenin hazırlanması için üç kişinin üzerinde çalışması gerekmiş.

NYT gibi The Atlantic de Instant Articles’ı bir deney olarak görüyor ve hali hazırda bir yayın planı açıklamış değil. Diğer yayınlarını bu makalesinin gösterdiği performansı değerlendirdikten sonra yapacak.

Makalenin içerisinde doğrudan Seagate’e satılmış bir reklam bulunmakta, ancak bu programın çıkış günü olduğu için daha iyi tasarlanmış reklamların kullanılmaması ile büyük bir fırsat kaçmış gibi duruyor.

National Geographic

nat-geo

National Geographic için erişim çok önemli. Bunu içeriklerinin kalitesi ile yapmaya çalışıyorlar. Ancak, National Geographic CMO’su Declan Moore “İşin bir de ekonomik ayağı var. İnternet sitemize yapılan ziyaretlerde, sosyal ağlarının payının artmakta olduğunu görüyoruz ve sosyal ağları kullanarak yeni üyeler kazanmak ve reklam satışlarımızı geliştirmek istiyoruz” diyor.

Nat Geo 2600 kelimelik “Quest for a Superbee” adında bir makale yayınladı. Makalenin içerisinde otomatik oynayan videolar, sesli yorumlar, tam ekran görseller ve haritalandırma özellikleri var. Makale konusu, içerdiği medya özellikleri yüzünden özellikle seçilmiş ve bir çok kişinin uzun süren emeğinin sonucu hazırlanmış. ancak Moore, bu durumun gelecekteki makaleler için aynı olmayabileceğini söylüyor. “Süreci daha iyi yönetmenin yollarını arıyoruz ve bu makaleleri yaptıkça nasıl daha doğrudan üretim yapabileceğimizi biz de öğreniyoruz” diyor.

Nat Geo, her hafta portfolyosunda bulunan üç makaleyi Instant Article programında yayınlamayı düşünüyor. Nat Geo aynı zamanda kar amacı gütmeyen bir organizasyon olduğu ve gelirlerinin çok büyük kısmını abonelikten sağladığı için, makalenin içerisinde reklam vermek yerine kendi abonelik sayfasına yönlendiren bir form kullanmış.

NBC News

nbc-news

NBC News Facebook’un özellikle daha hızlı içerik gösterimi, trafiğin makale sahibine gönderilmesi ve yeni monetisation opsiyonları yüzünden Instant Articles’ın bir kazan-kazan durumu olduğunu düşünüyor.

Haber ağı 1300 kelimelik, Facebook’un otomatik video oynatımı, interaktif harita ve galeri özelliklerini kullanan bir makale yayınladı. Makalede kullanılan video ve fotoğraflar, Instant articles formatı düşünülerek özel hazırlanmış. Örneğin konuk yazar Hallie Jackson, iPhone’u ile bir selfie videosu çekip okurları kendisine soru sormaya davet ediyor ve doğrudan makalenin içerisinden cevap verebiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*