15 Kasım 2018

Yaz Aylarında E-ticaret Satışları Nasıl Artar?

Yaz ayları eticaret sitelerinin kabus dönemi. İnternet kullanımının düştüğü bu aylarda haliyle eticaret sitelerinin (tatil, bilet, mayo-bikini siteleri hariç) satışları da diplere iniyor.

Yaz aylarında satışların düşmesi kabullenilmiş bir olgu sektörde.

Kaç eticaret sitesi “Yaz aylarında satışlarımı nasıl arttırabilirim?” sorusunu soruyor, emin değilim. Ancak bu soru üzerine biraz beyin jimnastiği yapmak istiyorum sizlerle.

 1. Site arayüz tasarımına ve vitrinine yaz temaları getirmek
  Birkaç private shopping sitesi (Markafoni, Limango) haricinde yaz ayları geldiğinde site arayüzlerinde bir değişiklik göremiyoruz. Eticaret sitelerini artık fiziksel perakende mağazaları gibi düşünmek gerekiyor. Nasıl mayıs ayında mağazalara girdiğinizde yazın geldiğini anlıyorsanız, eticaret sitelerine girildiğinde bunu hissettirmeniz gerekiyor.

  Sadece sitenin arayüz tasarımı da yetmez, display bannerından email bültenine kadar A’dan Z’ye bütün görsellerda yaz temasını işlemeliyiz.

 2. Lokasyon hedefleme ile reklam çalışması (Geo-Location Targeting)
  Yaz aylarında özellikle Akdeniz ve Ege sahil şeritlerinde populasyon katbekat artıyor. Bu bölgelerdeki şehirleri ve tatil beldelerini hedefleyecek bir reklam çalışmasının getirisi, genel bir hedeflemeye oranla daha fazla olacaktır. Doğru ürünler ve doğru lokasyon hedefleme ile yapılacak Google Adwords, Facebook ads ve display reklamları nokta atış satışa dönecektir.

 3. Mevcut müşterilere odaklanmak
  Eticaret sitelerinin en büyük handikapı mevcut müşterilerini mutlu etmek yerine, eforlarını ve bütçelerini yeni üyelere ayırmak. Yaz aylarında yeni üye kazanmak zor olduğuna göre, mevcut müşterilerinize özel fırsatlar sunarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Özellikle de sizden memnun kalan müşterilerinize…

  Sadece üyelerinize veya sizden daha önce alışveriş yapan müşterilerinize; ücretsiz kargo, ‘happy hours’ indirim kuponları, ‘1 alana 1 bedava’ gibi özel kampanyalarla onları mutlu edebilirsiniz.

 4. Mobil eticarete yatırım yapmak
  Denize şortlarımızın cebinde iphone’larla girdiğimiz bir dönemdeyiz. Valizimize laptoplarımızı koymasak bile, akıllı telefonlarımız her zaman yanımızda. Her an plajdan Tweet atıyor, yazlık fotoğraflarımızı Facebook’ta paylaşıyoruz. Eticaret sitelerinin yaz mevsimi medya planlarında mobil reklama bütçe ayırması gerekiyor.

  Bununla beraber, mobil uyumlu siteler ve uygulamalarla müşterilerinin her zaman alışveriş yapmasına olanak sağlanmalıdır. Bütün bunlar hemen olmasa bile, uzun vadede yaz satışlarını arttıracaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. ozlem der ki:

  Merhaba Nurettin Bey. Ben ingilterede uluslararasi pazarlama master ogrencisiyim. tez konum neden internette e ticaret yapan sirketller batiyor. sebepleri nelrdir. sorunum su ki batan sirketlere ulasmam imkansiz gibi birsey. sizin bana bu konuda tavsiyeniz olabilirmi? sirketlerin neden basarisiz olduklari konusunda bilgi alabilecegim bir kaynak onerebilirmisiniz. yada batmis bir sirketin sahibi benimle gorusurmu.

  Simdiden tesekkurler

Geribildirimler

 1. […] Yaz Aylarında E-ticaret Satışları Nasıl Artar? […]

Fikrini söyle

*