19 Kasım 2018

Nevzat Aydın: Yemeksepeti, Her Yıl En Az Yüzde 50 Büyüyor [2012/13 Dosyası]

2001 yılında kurulan ve Türkiye’nin en başarılı internet girişimlerinden olan Yemeksepeti.com‘un CEO’su Nevzat Aydın, 2012 yılı değerlendirmeleri ve 2013 beklentilerini EticaretMag‘a anlattı.

Geçtiğimiz Eylül ayında dünyanın en büyük yatırım fonlarından olan General Atlantic’ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de olduğu kadar, global pazarlarda da kendine yeni kapılar açan Yemeksepeti’nin hali hazırda 1,6 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var. Türkiye’de 44 il ve Kıbrıs’ta faaliyet gösteren şirket, ülkemizde yaklaşık 7.000’e yakın restoran ile kullanıcılara hizmet sunuyor. 1 günde aldıkları ortalama 50 bin siparişle ise yaklaşık 130 bin kişiye hizmet verdiklerini de belirtelim.

Özellikle son 1 sene içinde, gerek yeni illerde hizmet vermeye başlamaları, gerekse TV reklamı gibi kanallarla mass iletişimleri arttığı için, 11 yıllık bir şirket olmalarına rağmen yeni üye katılımlarının hızının da çok iyi seviyelerde olduğunu belirten Nevzat Aydın, Yemeksepeti‘nin her yıl en az yüzde 50 oranında büyüdüğünü belirtiyor.

Bu yıl içinde belki bir iki site daha büyük yatırımlar alabilir

Her sektörde konvansiyonelden online’a kayan bir alışveriş alışkanlığı olduğundan söz eden Yemeksepeti CEO’su bu kapsamda, önümüzdeki 5 yıl boyunca bu sürecin daha da hızlanacağını, e-ticaret sektöründeki yükselişin devam edeceğini ve Batı Avrupa seviyelerinin yakalanabileceğini ifade ediyor: “Türkiye genç ve internet kullanımına yatkın nüfusuyla, çok hızlı ve yerinde hareket eden girişimcileriyle son 2 yıldır e-ticaret konusunda tüm dünyanın gıpta ile izlediği bir büyümeyi gerçekleştiriyor.”

Aydın: “Geçtiğimiz 2 sene birçok projenin sivrilip bir kısmının yabancı yatırım aldığı, yurt dışında başarılı olan modellerin çok kısa süre içerisinde Türkiye’de kopyalarının çıktığı ve Türkiye’ye yurt dışından çok değerli yatırımların geldiği bir dönem oldu. Son iki yılda yapılan yatırımlardan sonra piyasada henüz yatırım almayan ve büyük miktarlarda yatırım çekebilecek hacimde internet şirketi pek kalmadı. Bu yıl içinde belki bir iki site daha büyük yatırım alabilir ancak sıralamada daha alttaki şirketlerin yukarı çıkmaya çalıştığı bir dönem bizi bekliyor.”

Türk e-ticaretinin köşe başlarının belli olduğunu söyleyen Nevzat Aydın; ilk on firmaya bakıldığında, son iki senede hep aynılarını gördüğümüzü belirtiyor. Bazı modellerin pazara hızlı penetre etmesiyle burada bazı isimlerin değişebildiğini de ekleyen Aydın, özel alışveriş kulüplerinin popüler olmasıyla 2008’den önce hayatımızda yokken, Markafoni‘nin hızla Türkiye’deki en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olduğunu ve uzun vadeli yaklaşıldığında bu taşların yerine oturduğunu belirtiyor.

2012 yılını e-ticaret sektörü açısından tek kelime ile özetlemek gerekirse; bunun “büyüme” olacağını ifade eden Aydın, ayrıca bu yılın dünyada dikey ticaretin yılı olduğunu da vurguluyor: “Türkiye’de de bu dikey trendini görmemiz mümkün; oyuncaktan kozmetiğe, aksesuardan otomobil lastiğine birçok dikey e-ticaret sitesi hayata geçti. Hayatımıza girdikleri yıl 2012 olsa da, onların sivrilip yükseldiği, bazılarının karlı olabildiği asıl dönem 2013 yılı olacak.”

Her kampanya için doğru kanalı seçmeye çalışıyoruz

İlk TV reklamlarının 2012 yılının Mayıs ayında yayına girdiğini ve o tarihe kadar toplam pazarlama bütçelerinin neredeyse tamamını online tarafa ayırdıklarını açıklayan Nevzat Bey, reklam filmlerinin viral olarak tasarlanmamasına rağmen, sosyal medyada çok yoğun konuşulan ve paylaşımı çok yüksek bir iş olduğunu belirtti: “Özellikle reklamdaki farklı karakterlerin farklı kesimler tarafından beğenilmesi, hedef kitlenin tamamına ulaşabildiğimizi gösterdi. Bu anlamda çok başarılı bir iş olarak değerlendirdiğimiz bu reklam filminin benzerlerini ilerleyen dönemde de hayata geçirmeyi düşünebiliriz. Tabii burada bizim işin kapsamı açısından da değerlendirmek lazım, her kampanya için doğru kanalı seçmeye çalışıyoruz.”

Aydın: “Kullanıcılarımızla aramızdaki iletişimin çok büyük bir kısmını dijital kanallar üzerinden kuruyoruz. Bu durumda bir internet şirketi olmamızın payı büyük. Dijital alanda kullanıcılarımıza hem bir sorun yaşadıklarında anlık olarak destek sağlıyoruz hem de markamızı daha iyi anlatıyoruz. Bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da online tarafta daha aktif olacağımızı söyleyebilirim.”

Yemeksepeti.com, şu an siparişlerinin %16’sını mobil cihazlardan alıyor

2013’te e-ticaret trendleri neler olacak? sorumuzu da yanıtlayan Aydın:Girişimciler için geçtiğimiz dönemlerde alışveriş konseptleri öne çıkarken, önümüzdeki dönemde ödeme sistemlerinin de popüler iş modelleri arasına gireceğini düşünüyorum.” dedi. Bunun haricinde; lokasyon bazlı servisler ve mobil pazarın başlı başına çok ciddi bir hızla büyüdüğünün altını çizen Nevzat Aydın, bu iki noktada gidilecek çok yolumuz olduğunu ifade ediyor.

Yemeksepeti.com’un şu an siparişlerinin %16’sını mobil cihazlardan aldığını söyleyen Aydın, bunun önemli bir bölümünü iPhone uygulamalarından geldiğini ifade ediyor. Android, Blackberry, Nokia uygulamalarının ve mobil sayfalarının ardından geldiğini de belirten Nevzat Aydın, yalnızca siparişte değil, yeni üye artışında da mobilin gerçekten çok önemli bir kanal haline geldiğini ekliyor: “Ayrıca, yeni ödeme sistemleri ve mobil ödeme alternatiflerinin gerek getirdiği rahatlık gerekse güvenlik anlamında çok hızlı gelişeceğini biliyoruz. Bu yüzden bu tip ürünler konusunda hemen hemen her sektörde denemeler yapılıyor. Biz de gelecekte daha farklı ödeme tipleri sunabilmek adına bu konuda yeni projeler geliştiriyoruz.”

Aydın: “Türkiye’nin mobil alandaki en önemli avantajı çok genç ve teknolojiye hızlı adapte olan bir ülke olması, burada önümüzdeki 3 yıl içinde bu hızlı artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Bunun için de gerekli hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Şu an için Windows Phone uygulamamız da hazır, diğer uygulamalarda da iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor.”

Yemeksepeti’nin küresel çapta kendi alanında en büyük oyuncu olmasını hedefliyoruz

2013 trendleri olarak sosyal ticarete de değinen Nevzat Aydın, bu kavramın elektronik ticaretten çok ayrı bir kavram olmadığını belirtiyor: “İnsanların kendi network’leri ile satın aldıklarını ve satın almak istediklerini paylaşmasıyla e-ticaret sosyal ilişkilerden güçlenecek ama bu e-ticarete bir alternatif ya da rakip değil, daha çok e-ticaret için bir araç gibi. Yemeksepeti olarak buradaki trendleri de yakından takip edip kullanıcılarımıza buna yönelik fonksiyonlar sunacağız.”

Geçtiğimiz Eylül ayında General Atlantic’ten aldıkları 44 milyon dolar tutarındaki yatırımı çok önemli bir adım olarak görüp, bunu bir stratejik ortaklık olarak nitelediklerini ifade eden Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, bu yatırımı nasıl değerlendirmeyi planladıklarını da bizimle paylaştı. Hedeflerindeki yurt dışı açılımlarına yönelik olarak, General Atlantic’in sağlayacağı stratejik desteğin, atacakları adımlarda büyük katkı sağlayacağını ve şirketlerine hız kazandıracağını ifade eden Aydın: “General Atlantic’in Yemeksepeti’ni büyütmek ve iş yaptığı pazarları genişletmek ekseninde şirketimizin yönetim vizyonunu paylaşıyor olması bizim için çok değerli.” dedi.

Aydın: “Yemeksepeti’nin küresel çapta kendi alanında en büyük oyuncu olmasını hedefliyoruz. Öncelikle gelişmekte olan pazarları hedefliyoruz ve yakın coğrafyadan başlayarak bir yayılma öngörmekteyiz. Foodonclick.com ile Birleşik Arap Emirlikleri pazarında zaten iki yıldır hizmet veriyorduk, buradan yola çıkarak MENA bölgesinde yeni yurt dışı yatırımlarımız olacak.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*