15 Kasım 2018

Yemeksepeti’nin Rusya Şubesi İzrestorana Kapandı! [FLAŞ]

Mayıs 2010’da Rusya’da İzrestorana ismiyle şubesini açan Yemeksepeti‘nin bu ülkedeki faaliyetini geçtiğimiz hafta itibarıyla sonlandırdığı haberini aldık. Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde hizmet veren İzrestorana’nın web sitesi birkaç gündür açılmıyordu.

Yemeksepeti’nin globaldaki belki de en büyük rakibi olan Delivery Hero’nun Rus pazarından Foodik ile yaptığı işbirliğiyle aynı zamanlarda yaşanan bu kapanma olayı sektörün büyümesini keyifle izleyen bizler için şaşırtıcı ve üzücü bir gelişme oldu.

General Atlantic’ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırım ile öncelikli amacının yurt dışındaki pazarlar olduğunu bildiğimiz Yemeksepeti’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Foodonclick isimli şubesinin faaliyetine devam ettiğini de not düşelim.

İzrestorana’nın kapandığını işitmemizin ardından görüşlerine başvurduğumuz Gökhan Akan‘dan (kurucu ortak ve CFO) konuyla ilgili aldığımız bilgilere göre Rusya’daki şubelerinin bazı KPI’lara (key performance indicator / kritik performans göstergesi) ulaşamadığını ve pazarın bekledikleri gibi çıkmadığını öğrendik. Akan özellikle uzun ve sert kış şartlarında kuryelerin motosiklet kullanımına izin verilmediğini ve araba ile yapılan servislerin ise mevsimin de etkisiyle müşterilerden negatif geri dönüşlere yol açtığını vurguladı.

Akan ayrıca Rusya’dan çekilerek kısa vadede yurt dışı tarafında bütün dikkatlerini Birleşik Arap Emirlikleri’ne vereceklerini, orta vadede ise Orta Doğu ve Afrika bölgelerine hızlı girişler yapacaklarını açıkladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Semiha Servutlu der ki:

  Ön araştırma yapılmadan her işin %10 başarısı olduğunu Kingsleyden okumuş olsalardı, Türkiyemden benim cebimden kazandıkları paraları rus nataşalarına yedirmezlerdi.

 2. Semiha Hanım , sizin cebinizden parayı kimse zorla veya kandırarak kazanmadı , deli mi? Siz isteyerek verdiniz. Ön araştırmadan bahsetmişsiniz fakat 3 senedir Rusya’da yaşayan biri olarak size Rusya’yı ne kadar bildiğinizi sorabilir miyim ? Birde artık şu cahilce ‘ Rus Nataşası ‘ gibi kocakadın ve kıskançlık içeren hakaret laflarını kullanmayı bırakalım lütfen..

 3. Hasan Aksoy der ki:

  Yemek Sepeti haksız rekabet yaptığı tescilli bir şirkettir, haksız rekabet yapan şirket haklı rekabet yapamayan şirket demektir. Rusya’da batmalarında bunun da etkisi olabilir. http://www.rekabet.gov.tr/dosyalar/kararlar/karar1013.pdf

  • Batuhan Apaydın der ki:

   Hasan Bey, ben kimsenin avukatı değilim ancak rapor sizin bahsettiğinizden daha farklı bir durumu anlatıyor gibi. Dikkatli okumak lazım.

Geribildirimler

 1. […] Yemeksepeti, izrestorana.ru adıyla açtığı Rusya şubesini 2012’de kapatarak Rusya pazarından çıkmış oldu. Şimdi ise Foodonclick.com markasıyla Orta Doğu’da (Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, […]

 2. […] Mayıs 2010: YemekSepeti, İzrestorana.ru ile Rusya’ya açıldı. Kasım 2012’de Rusya operasyonuna son verildi. […]

Fikrini söyle

*