20 Kasım 2018

Yemeksepeti’nde Android geleneksel tatlar seviyor, iPhone yeni lezzetler deniyor [İnfografik]

yemeksepeti 3

Yemeksepeti’nde mobil siparişlerinin oranı yüzde 50’ye ulaştı ve mobil siparişlerinin yüzde 60’ı iPhone üzerinden geliyor. iPhone kullanıcıları daha çok sipariş veriyor Android kullanıcılarına göre paket başına yüzde 17 daha çok harcama yapıyor. Siparişlerde Android kullanıcıları çiğ köfte, döner ve lahmacun gibi Türk mutfağının geleneksel ürünlerini daha fazla tercih ediyor.

Türk mutfağında Android, Uzakdoğu mutfağında iPhone

iPhone kullanıcıları ise suşi, ördek gibi farklı lezzetleri deniyor veya seçimini salata, zeytinyağlı gibi hafif yemeklerden yana kullanıyor. Yemeksepeti’ndeki 40 yaş üstü kullanıcıların çoğu iPhone’dan sipariş verirken, Android kullanıcıları çoğunlukla üniversite gençliğinden oluşuyor. Lokasyon olarak bakıldığında ise büyük şehirlerde iPhone kullanıcıları çoğunlukta iken Anadolu’da Android kullanıcıları öne çıkıyor.

Gençler geleneksel, orta yaşlı iPhone kullanıcısı ise farklı lezzetler seviyor

Öte yandan salata, zeytinyağlı ve meze gibi hafif ürünlerde de iPhone kullancılarının hakimiyetini görmek mümkün. Suşinin yüzde 83’ü, salatanın yüzde 80’i ve ördek siparişlerinin yüzde 71’i iPhone’cular tarafından sipariş ediliyor.

Genç Android’ciler geleneksel, orta yaşlı iPhone’cular farklı lezzetlerden yana

Yaş kırılımlarında, 40 yaş ve üstündeki mobil kullanıcıların yüzde 66’sının iPhone üzerinden sipariş verdiği, Android üzerinden en çok sipariş veren yaş grubunun ise 19-24 yaş arası olduğu görülüyor.

Yaş verileri ve yemek tercihlerinin birleşiminden ise ortaya şu sonuç çıkıyor: 40 yaş üstü kullanıcılar daha yüksek deneyim ve refah seviyesi ile tercih yelpazesini geniş tutarken, özgür ve yeniliklere açık üniversite gençliği yemek söz konusu olunca geleneksel lezzetlerini ikinci plana atmıyor.

Android Anadolu’da, iPhone büyük şehirlerde daha güçlü

Yüzde 70 oran ile en çok Android kullanıcılarının sipariş verdiği iller Niğde, Bilecik ve Kırşehir olarak belirlenirken, iPhone müşterisinin 3 büyük ili ellerinde tuttuğu görülüyor. İstanbul’daki mobil siparişlerin yüzde 67’si iPhone’dan geliyor; onu Ankara ve İzmir takip ediyor.

Yemeksepeti 2Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*