14 Kasım 2018

Yemeksepeti’ne General Atlantic’ten 44 Milyon Dolar Yatırım

Türkiye’deki online yemek siparişi pazarının öncüsü Yemeksepeti, uzun zamandır büyük gizlilikle devam ettirdikleri yatırım sürecini bugün itibarıyla sonlandırdıklarını ve dünyanın en büyük yatırım fonlarından olan General Atlantic firmasından 44 milyon dolarlık yatırım aldıklarını duyurdu.

2010 yılından beri Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki online yemek siparişi girişimleri ile Türk e-ticaret sektöründen yurt dışına açılan iki şirketten biri olan Yemeksepeti, 14 milyar Euro fon büyüklüğüyle dünyanın en büyük yatırım fonları arasında yer alan  General Atlantic firmasından 44 milyon dolarlık yatırım aldı. Firmanın Türkiye’deki ilk faaliyeti olan bu yatırımın yarısının ABD, diğer yarısının ise başka ülkelerden toplanan fon ile gerçekleştiği açıklandı.

Bu şekilde şirketin azınlık hisselerine de sahip olacak olan General Atlantic’ten aldığı yatırım sayesinde, yurt dışına açılma planlarına hız vereceğini belirten Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, yakın zaman içerisinde henüz ismini vermek istemedeği bir ülkede daha faaliyete geçeceklerini duyurdu. Şirket değerlemesi ya da yüzdeler hakkında herhangi bir bilginin paylaşılmadığı basın toplantısında, detayların daha net bir şekilde açıklanabilmesi için rekabet kurulunun kararının beklendiği belirtildi.

Gerçekleşen bu yatırımın sadece Yemeksepeti için değil, Türk internet sektörü için oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirten Aydın, öncelikli olarak gelişmekte olan pazarları ve yakın coğrafya ülkelerini yatırım amaçlı düşündüklerini belirtti.

Türkiye’de toplam 6500 ve BAE ile Rusya da hesaba katıldığında toplamda sekiz bin kayıtlı restoran rakamına ulaşan Yemeksepeti’nin, geçtiğimiz sene 130 milyon dolar ciro yaptığı açıklandı. Bu rakamı sene sonunda 185 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Nevzat Aydın, küresel çapta büyük bir oyuncu olmayı hedeflediklerinin de altını çiziyor.

Özellikle Rocket Internet’in Türkiye’den yaptığı toplu çıkış üzerine yabancı yatırımcıların ülkemizdeki internet girişimlerine karşı nasıl bir tutum izleyeceği merak konusuydu. Yemeksepeti’nin aldığı yatırım bu açıdan bakıldığından iç ferahlatıcı gözükebilir ancak bunun bir yanılsama olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Neticede Yemeksepeti, Türkiye’deki internet sektörünün bu ölçekteki yatırım ya da yabancı ortak almamış birkaç büyük oyuncusundan biriydi. Yani Yemeksepeti’nin yurt dışından ilgi görmüş olması, global işbirliklerinin 2011 yılında olduğu gibi ivme kazanacağı anlamına gelmemeli. Bu başarı, sektörün bütününden ziyade Yemeksepeti’nin kendini kanıtlamış iş modelinden ve potansiyelinden kaynaklanmakta.
Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*