16 Kasım 2018

Yeni Android Güvenlik Seçenekleri Mobil Pazarlamacıları Vurabilir

Google‘ın bu ay sonuna doğru Android mobil işletim sistemi kullanıcılarına, uygulamaların cihazlarındaki hangi verilere erişebileceğini belirleme imkanı tanıyacağı konuşuluyor. Bu durum online mobil pazarlamacıları ve perakendecileri kötü vurabilir.

Google’a yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, Google, Android kullanıcılarına uygulamaların hangi bilgilere erişebileceğine dair daha geniş yetkilendirme verecek. Bu yetkilendirme görünüşe göre fotoğraflar, lokasyon verileri ve rehber gibi bir çok veri türünü içerebilir. Android’i, Apple’ın iOS işletim sisteminin çalışma mantığına biraz daha yaklaştıracak olan bu yeni düzenlemenin Google’ın San Francisco’da yapacağı geliştiriciler konferansında açıklanması bekleniyor.

Google geçtiğimiz yıl, kullanıcıların bir uygulamanın nerelere eriştiğini daha rahat anlayabilmeleri için bazı değişiklikler yapmıştı. Bu yeni izin görüntüleme yöntemi ile kullanıcılar bir uygulamayı indirip indirmeme kararı verebiliyorlar. Yeni ayarlar ise kullanıcıların, bir uygulamanın erişim sağlamak istediği verilere izin verip vermemesini içerecek.

google android uygulama izin

Google mobil hizmetlerine hızla yenilikler ekliyor. Gartner’ın istatistiklerine göre Android şu anda global mobil cihaz pazarının yüzde 81’ini elinde bulundururken, iOS’un oranı yüzde 15. Geri kalan yüzde dört ise Windows Phone, Blackberry ve diğer küçük işletim sistemleri tarafından paylaşılıyor.

Dünyanın bazı kesimlerinde ise Android’in üzerindeki baskı artıyor. Avrupa’nın en büyük beş ülkesinde Android’in pazar payı, geçtiğimiz yıl yüzde 72’ydi. Bu yıl ise yüzde 69’a düştü Kantar Worldpanel ComTech’in raporuna göre aynı ülkelerde iOS’un oranı ise yüzde 18,6’dan yüzde 20,3’e çıktı.

Google’ın planladığı böyle bir güvenlik ayarları değişimi mobil pazarlamacıları ve perakendecileri kötü yönde etkileyebilir. Cep telefonu kullanıcılarının tüketici verilerini elde edip hedeflenmiş teklifler, reklamlar ve diğer uygulama hizmetleri için kullanıyorlar. Örneğin bir alışveriş uygulamasındaki barcode tarayıcısı, telefonun kamera verilerini kullanmaya ihtiyaç duyuyor. Kullanıcı izin vermediyse bu işlev çalışmayacak. Telefonun lokal verileri, kullanıcı dükkana girdiğinde kişiselleştirilmiş gönderiler sunuluyor. Lokasyon kullanımına izin vermeyen kullanıcıya kişiselleştirilmiş gönderiler sunulması imkansızlaşıyor. Teorik olarak kullanıcılar, tarayıcı verilerinin de erişimini kısıtlayabilir ve çoğu mobil pazarlama ve reklam faaliyeti pratik olarak durma noktasına gelebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Kaynak | Etiketler: google, mobil (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); © Aynazel – İş Kurmak, Kendini ve İşini Geliştirmek İsteyenlerin Sitesi var sc_project=10435565; var sc_invisible=1; var sc_security="1ca892d3"; var scJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://secure." : "http://www."); document.write(""); Yukarı /* */ […]

Fikrini söyle

*