14 Kasım 2018

Yeni “İnternet Yasa Tasarısı” Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? [eMikrofon]

EticaretMag’ın ilgiyle takip edilen eMikrofon sokak röportajlarının üçüncü sezonuna bu ay başlamış bulunuyoruz. Bu sezonda da e-ticaret, girişimcilik ve internetin nabzını tutacağız.

Üçüncü sezonun ilk bölümü için son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden “Yeni İnternet Yasa Tasarısı” hakkında insanların neler düşündüğünü öğrenmek için eMikrofon ekibi olarak sokağa çıktık ve bu sorumuza cevaplar aradık. Röportaj yaptığımız internet kullanıcılarının genel olarak verdiği cevaplar arasında “Yeni İnternet Yasa Tasarısı”nın internette ifade özgürlüğünü kısıtlayacağının ve bunun engellenmesinin doğru bulunmadığı yer alıyor. Bunun dışında yeni internet yasa tasarısının internet dünyasında neleri değiştireceği konusunda hiçbir bilgisi olmayanlar ve interneti kullanmayanlar da vardı.

Sözü daha fazla uzatmadan eMikrofon’un yeni sezonuna geçelim ve “Yeni İnternet Yasa Tasarısı” konusunda neler düşünüldüğünü görelim. Konu ile ilgili yorumlarınızı ve beğenilerinizi bekliyoruz. 🙂

Ayrıca EticaretMag’ın YouTube sayfasına ücretsiz abone olabilir ve diğer programlarımıza da göz atabilirsiniz.

İyi seyirler!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Mehmet der ki:

  Bir kişinin özgürlüğü, özgür iradesi eğer başka kişiyi rahatsız ediyor, başka kişinin özgür iradesini elinden alıyorsa özgürlük değildir. Ben demeyi bırakın..
  Eğer işiniz e-ticaret ise, bırakın politika yapmayı işinizi yapın. Bu yüzden bu ülkede herkesin bir fikri var ama kimin bilgisi var belli değil!

  • Sinan Oypan der ki:

   Asıl işi e-ticaret olanların bu yasa tasarısı hakkında ciddi ciddi düşünüp bir eyleme geçmesi gerekiyor. Bu yasa kabul edilirse, kısa vadede değil ama uzun vadede e-ticaret şirketleri de ciddi sorunlarla karşılaşacaklar. İnternet servis sağlayıcıları data mining nedeniyle artan maliyetlerini kullanıcılara yansıtacaklar ve internet hızları düşürken, daha yavaş internete daha fazla para verme nedeniyle internet kullanıcı sayısı da azalacak.
   Bunlarla doğru orantılı olarak zaten yeni yeni gelişmekte olan e-ticaret sektörü sekteye uğrayacak. İnternet kullanımının düşmesi ve sektörün sekteye uğramasıyla herkesin dört gözle beklediği yabancı yatırımcılar da Türkiye sektörüne gelmeyecek ve bu yüzden de asıl e-ticaretlerle uğraşanların bu yasa tasarısı üzerine oturup düşünmeleri gerekiyor.

 2. ismail hakkı der ki:

  bir kişi sizi rahatsız ediyorsa onu engelleyebilirisinz mehmet bey sansür uygulaması kadar saçma birşeyi ideolojileriniz doğrultusunda böyle ideleyip özgürlük söylemlerini başka bir özgürlüğü kısıtlamak için kullanmanızda sizin bilgi seviyenizi gösteriyor sanırım.
  herkese işini yapmasını ve politika yapmamasını söyleyen insanlar!
  ben bencilliği ve maskenin ardındaki kirli yüzü onlarda görüyorum!
  işimizi yapalım ve hep susalım değil mi..
  başka bi özgürlük kısıtlaması daha
  görüyormusunuz özgürlüğü çıkarlırınız adına kullanırken ne kadar çok özgürlüğe kısıtlama yönelımınde bulunduğunuzu.

 3. Gökhan der ki:

  Olayı siyasete dökülmüş yazarda millete sormuş peki yazar neden öncelikte tek tek internet yasasının maddelerini okuyup burada paylaşmıyor ? çünkü anlamak istediği gibi anlıyor ve öle soruyor halkta özgürlük istiyorum diyorum ne alaka dimi !

  Olayın Özeti: İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle “KİŞİLİK HAKLARI” ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilecek.

  Kaynak: http://sozcu.com.tr/2014/gundem/internet-yasasi-mecliste-onandi-452856/

  Sinan Oypan şimdi o insanlara soru sorma biçimini değiştir internette kişilik haklarınız ihlal edildiğinde artık 24 saat içerisinde çözebileceksiniz bu durumu nasıl karşılıyorsunuz diye sor bakalım !

Fikrini söyle

*