16 Kasım 2018

Markafoni’nin Yeni CEO’su İlker Baydar Sektörün Geleceğini Anlattı [Röportaj]

markafoni_grubu_CEO_ilker_baydar_4İlker Baydar’ın Markafoni’nin yeni CEO’su olmasının ardından kendisiyle uzun bir röportaj gerçekleştirdik. Markafoni‘nin bugününü ve yarınını konuştuğumuz gibi, ülkemizdeki e-ticaret sektörünün de nabzını tuttuk ve İlker Baydar’ın öngörülerini aldık. Röportajımızın ilk bölümünü de okumanızı tavsiye ederiz.

 

Son 2 yıldır sektörde genel anlamda bir durgunluk olduğu konuşuluyor. Siz bu konuda ne dersiniz?

Lider markaların müşteri gözünde popülaritesi artarak devam ediyor. Ancak, sistemine yeterli yatırımı yapamayan, müşteri hizmet kalitesini yeterli seviyeye çıkaramayan bazı oyuncuların sistem dışına çıkması müşteride toplam popülaritenin düştüğü algısını yaratıyor olabilir.

Bununla birlikte müşterilerin indirimli alışveriş dışında sezon ürünlerini alacakları yeni önerilerin de hayata geçişi aslında online moda konusunun daha sağlıklı bir modelde ilerlediğine işaret ediyor.

 

E-ticaret sektörüne girecek girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Kar etmeyi ve ciro kaygısını tüketici ihtiyaçlarının önünde tutmak birçok girişiminin sonunu hazırlıyor. E-ticaret yaratıcı iş fikirleri ile birlikte ciddi sermaye gerektiren bir sektör. e-ticarette iyi bir fikirle işe başlayıp altyapısı yeterli olmadığı için zorlanan şirketler ile yeni fikirlere ihtiyaç duyan ama ticari açıdan başarılı konseptlerin birleşmelerine önümüzdeki günlerde de tanık olacağımıza inanıyorum.

Sektörün büyümesi ve gelişmesi için ne yapılmalı?

Pazarda gerek yatay gerek dikey yapılanmaların toplamı Türkiye perakendesinin sadece yüzde 2’lik kısmının online ticarete kaymasını sağladı.  Bu noktada sorun müşteri talebinden değil, yatırımın uzun vadeli olamamasından, hızlı koşup çabuk yorulan ve müşterisine yatırıma devam edemeyen ve endüstri (tedarikçi) ilişkilerini sürdüremeyen yaklaşımdan kaynaklandı.

Ben sektörde gerek yatay gerek dikey tüm yapıların müşterinin hayatını kolaylaştıracak ürün ve servisleri hayata geçirdiğinde tüm oyuncuların olumlu etkileneceğini düşünüyorum. Sektördeki tüm bu olumlu yeni yapılanmaların, Markafoni Grubu’nun liderliğini daha da pekiştireceğine inanıyorum.

Bir yönetici için network önemli mi?

Evet, önemli olduğuna inanıyorum.

Sektöre büyük oyuncular gelebilir mi?

2014 senesinin e-ticaret sektöründe var olan yapıyı koruma senesi olarak yorumluyorum. Bu sene güçlü markaların seneyi hedefledikleri karlarla kapatma hedefi ile ilerledikleri bir dönem olacak. Ancak 2015 senesinden itibaren yeniden sektörde hareketlenmeler ve yeni yabancı yatırımlarla beraber büyük oyuncuların girişi gerçekleşebilir.

Satın almalar artacak mı?

Ben Türkiye pazarının uzun vadede dünyanın sayılı doğru yatırım merkezlerinden biri olduğuna inanıyorum. Bu noktada önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye yatırım artacak ve satın almalar gerçekleşecek.

Klasik perakendecilikten dijitale geçtiniz. Sektörün geleceği konusunda ne söylersiniz?

Online pazar müşterilerle ürün ve servisleri bir araya getiren ve değer katan bir platform. Bu noktada üretici, dağıtıcı ve tedarikçilerle birlikte müşteri memnuniyetini merkeze koyarak büyük hız kazanacağımıza inanıyorum.

Şu anda perakendenin yüzde %2’si olan online kısa sürede 3-4 katına çıkacak.

Diğer taraftan klasik perakendecilik de büyük değişim içinde. Tüm satış kanallarının tekrar yapılanacağını, doğru önerileri geliştireceğini ve büyümeye devam edeceğini düşünüyorum.

Dijital pazarın Türkiye’deki potansiyeli nedir?

Türkiye’de dijital pazar payının toplam pazarın %10-%12’sine ulaşacağına inanıyorum. Burada önemli olan; müşteriye daha iyi hizmet vermek, tüm ülkeye penetre etmek ve verimli modeller yaratmak için tüm ekosistem oyuncularının birlikte hareket edebilmesi ile olacaktır.

E-ticaret sektörünün tepe noktasında yer alıyorsunuz. Kendi girişiminizi kurmak gibi hedefiniz var mı?

Bünyesinde çalıştığım yapı ülke kararlarını ve yatırımlarını tamamen lokalde yürütmeyi destekleyen bir yapı. Burada hem girişimci hem de yönetici gibi çalışabiliyorum.

Kısa vadede kendi girişimimi kurma hedefim yok. Ama gerek kendi gerek takım arkadaşlarımın birçok fikrini mevcut yapıda hayata geçirip bir çok yatırıma imza atacağımıza eminim.

Bu noktada Türkiye’deki girişimci – yatırımcı ekosistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de e-ticaret sektörünün altyapısal sorunlarının büyük olmadığını düşünüyorum. Ancak sermayesi yoğun bir sektör olduğu için birçok güzel fikir maalesef olgunluğa ulaşmadan son buluyor. Girişimcilerin kısa sürede başarı yaratıp o girişimden ayrılma fikirlerinde artık değişim olduğunu görüyorum. Yatırımcı ekosistemi hala çok sınırlı. Yatırımcıların girişimcilik ruhunu zedelemeden başarıya giden yolu bulmaları gerekiyor. Paylaşarak işlerin büyümesine müsaade eden bir ekosistem gerekiyor.

Ben yakın vadede global sermayenin Türkiye’deki sermaye sahipleri ile birlikte girişimcilerin önünü açacağını düşünüyorum.

Markafoni’ye geçiş nasıl gerçekleşti? Görüşmeler ne kadar sürdü?

Naspers grubunun Türkiye pazarına yatırım projelerine devam etme planına bağlı olarak Markafoni hisselerini satın alma süreci ile benim profesyonel hayatımda aldığım değişiklik kararı benzer süreçlerde ilerledi.

Perakende sektöründe uzun yıllar global oyuncularla Türkiye’de ve yurt dışında çalışarak edindiğim tecrübelerimi, Türkiye’de online perakende sektöründe lider bir oyuncuyla devam ettirmeyi uygun buldum.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Global örneklerde içerik + satış işbirliğinin kurulduğuna tanıklık ediyoruz. Türkiye’de de bu yönde bir gelişme olacaktır. Ekosistem içerisinde farklı ortaklıklar geliştirilebilir.

Fikrini söyle

*