18 Kasım 2018

Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği E-Ticaret Şirketlerine Neler Getirecek?

Murad Güdücü

Konuk yazarımız Avukat Murad Güdücü bilişim hukuku alanında hizmet veriyor.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, mesafeli sözleşmelere ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemeyi amaçlayan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunla uyumlu olarak 27 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, e-ticaret şirketlerini ve tüketicileri yakından ilgilendiren düzenlemeler getiriyor. E-ticarette özellikle tüketiciyi korumaya yönelik yeni düzenlemeler getiren yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, aynı zamanda e-ticaret şirketlerine de yeni sorumluluklar yüklemektedir.

Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği, üç ay sonra yürürlüğe girecektir.

Ön Bilgilendirme

Satış yapan e-ticaret sitesinin ve e-ticaret şirketinin yönetmelikte sayılan bilgileri tüketiciye satıştan önce sunması gerekmektedir. Tüketicinin ön bilgilendirilmesi eski Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde de bulunmasına rağmen, Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile tüketiciye sunulacak bilgilerin kapsamı genişletilmiştir.

İlgili E-ticaret sitesi, tüketiciyi en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde yazılı olarak bilgilendirilmek zorundadır.

Ayrıca E-ticaret sitesi satıştan önce tüketicinin ön bilgileri edindiğini teyit etmesini sağlamak zorundadır, aksi halde tüketici siparişi ile bağlı olmayacaktır.

Sözleşmenin Yerine Getirilmesi ve Teslimat

E-ticaret sitesi, siparişin kendisine ulaştığı tarihten itibaren taahhüt ettiği süre içinde malı göndermekle yükümlüdür ve bu süre her halükarda 30 günü aşmamalıdır. E-ticaret sitesi, malın teslimine kadar oluşan kayıp ve hasarlardan da sorumludur.

Malın esas bedeli dışında herhangi bir ilave bedel talep edilebilmesi için tüketicinin açık onayının ayrıca alınması gerekecektir.

Satın alınan malın veya hizmetin teslimi artık mümkün değilse, E-ticaret sitesinin 3 gün içinde durumu tüketiciye bildirmesi ve teslimat masrafları da dahil tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç 14 gün içinde tüketiciye iade etmesi zorunlu. Malın stokta bulunmaması, bu kapsama girmemektedir.

Cayma Hakkı

Yeni Mesafeli Satış Yönetmeliği ile getirilen en kapsamlı değişiklik cayma hakkı üzerinedir.

Eski Mesafeli Satış Yönetmeliğinde 7 gün olan cayma hakkı Yeni Mesafeli Satış Yönetmeliği ile 14 güne çıkartılmıştır. Tüketici eskiden olduğu gibi yeni yönetmelikte de süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin veya cezai şart ödemeksizin satın aldığı malı iade edebilecektir.

Cayma hakkının süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise malın teslim alındığı gün başlayacaktır. Ancak cayma hakkının kullanılması için malın teslimini beklemek gerekmemektedir, malın satın alınmasından malın teslimine kadar olan süre içerisinde de tüketici cayma hakkını kullanabilecektir.

Eğer tüketici ön bilgilendirmede veya mesafeli satış sözleşmesinde cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmemişse, tüketici cayma hakkını kullanmak için 14 günlük süreyle bağlı olmayacak. Bu süre her halükarda cayma süresinin bittiği tarihten itibaren 1 yıl sonra sona erecektir.

Tüketicilerin cayma hakkını kullanabilmeleri için yönetmelikte belirlenen ya da sitede yayınlanan ilgili formu doldurmaları gerekmektedir.

Tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde malı geri göndermek zorundadır. Ayrıca, tüketici iadeye ilişkin masraflardan da sorumlu tutulmayacaktır.

Tüketici, cayma süresi içinde malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan da sorumlu tutulmayacaktır.

Bilgi Saklama

Yeni Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile e-ticaret siteleri de diğer internet siteleri gibi üç yıl boyunca satışa ilişkin kayıtlarını, cayma hakkını, ön bilgilendirmeyi, teslimatı ve diğer hususlara ilişkin bilgi ve belgeleri saklamak zorundadır.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Selçuk Kaplan der ki:

  Keyfi iadelerin önüne geçeceğini hayal ettiğimiz ancak hayal kırıklığı olan bir yönetmelik oldu, tüm şartların arkasındayım ve gerek tüketici gerekse satıcı açısından mantıklı buluyorum. Ancak iadelerde kargo ücreti konusu çok ilginç, ben dikey çalışıyorum ve sattığım ürün 22 TL, gidiş ve dönüş kargosu 6 TL, müşteri iade ettiği an zarar ediyorum ve malesef bu konuda yapabileceğim hiçbirşey yok.

 2. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

  desenize bu kargo şirketlerine ve büyük şirketlere yarayacak.

 3. Dogukan der ki:

  Firmamızdan kaynaklı ayipli urunlerin iadelerinde kargo ucretini firmanın karsilasini anliyorum fakat keyfi iadelerde kargo ucretinin musteriden alinmasi lazim.

 4. Sertaç Çataler der ki:

  Biz de yıllardır e-ticaret yapan bir firma olarak 1 sene kadar önce Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü’ne kadar giderek keyfi iadelerde kargo ücretinin alıcılar tarafından karşılanması gerektiği konusunda görüşmüştük. Birinci dereceden yetkililer zaten bu konuyla ilgili bir hassasiyetin olduğunu bildikleri için o tarihte mecliste onayda olan yönetmelik taslağına bunla ilgili yani keyfi iadelerde tüketicileri de yükümlülük altına sokan hükümleri eklediklerini söylemişlerdi. 27 Kasım 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan yeni yönetmelik iyi okunduğunda, ön bilgilendirme kısmında tüketiciye teslimat ve iade şartları ile ilgili bilgi verilebileceği yani istenen şartların konulabileceği yazılıyor. Bu durumda satıcı sözleşmeye keyfi iadelerle ilgili kargo ücretleri alıcı tarafından karşılanır şeklinde bir madde koyarsa keyfi iadelerde kargo ücretini alıcıya yansıtmasına engel bir durum kalmıyor. Zaten genel müdürlük’teki yetkililer de bize aynen böyle olacağını söylemişlerdi. Ancak az da olsa bir kısım alıcı buna itiraz ediyor. Bunun üzerine Alo 175 Tüketici Hattını bir alıcı gibi arayarak, internetten bir buzdolabı alırsak satıcı ile aramızdaki sözleşmede keyfi iadelerde kargo ücreti alıcı tarafından karşılanır maddesine rağmen kargo ücretini satıcıya yükleyebilir miyiz diye sorduk. Aldığımız cevap, satıcı ile alıcı arasındaki sözleşme hükümlerinin geçerli olacağı yani aradaki sözleşmede öyle belirtilmişse keyfi iadelerde kargo ücretinin alıcı tarafından karşılanacağı söylendi ve haklılığımız onaylandığı için mutlu olduk.

Fikrini söyle

*