17 Kasım 2018

Yeni Nesil Kataloglar E-Ticaret Satışlarına Katkı Sağlıyor

Online alışveriş yapmak her ne kadar hızlı, kolay ve güvenli olsa da yine de güzelce sergilenen ürünlere bakıp, birbirleri ile karşılaştırmanın zevkini veremiyor. Eski stil kataloglar hala bu boşluğu doldurabildikleri için hayatımızdalar. Bin yıldan eski kağıt teknolojisi, dijital hayatlarımızda henüz dolduramadığımız bu boşluğu doldurabilmemiz için imdadımıza yetişiyor. Katalog, tüketicinin sayfalardaki ürünlere bakarak hayalinde canlandırmasına olanak tanıyor.

Bir IKEA kataloğuna bakan herkes ne demek istediğimizi anlamıştır. Yüksek sosyete moda dergileri veya ev dekorasyonu dergisi gibi tasarlanan kataloglar, bize yalnızca bir ürünü değil, o ürünün nasıl kullanılabileceği, hayatımızda nasıl bir yere koyabileceğimiz hakkında da fikirler veriyor. En önemlisi, o ürünü satın aldığımızda hayatımızda yaratacağı değişikliği gösteriyor. Eğer elinizdeki kataloğun sahibi olan mağazanın yakınlarında oturuyorsanız üzülmeyin. Bu tarza sahip olmak, artık dağ başında yaşayanlar için işten bile değil.

Williams-Sonoma Inc. Pazarlama Müdürü Pat Connolly, The Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda şöyle diyor: “Bu [katalog] hala pazarlamamızın çok önemli bir parçası… Eğer iyi bir iş yapmışsak, [müşteri] daha önce istediğini bile bilmediği şeylere sahip olmanın nasıl bir deneyim olacağı hakkında fikirler edinebiliyor”.

Görünüşe göre tüketiciler, özellikle pahalı veya büyük bir ürün almadan önce (koltuk takımı gibi) katalogdan bakmayı tercih ediyorlar. Hiçbir şey almayacaklarsa bile kataloglar, farklı ürün grupları hakkında hayal güçlerini ateşleyip, farklı kullanım alanları yaratmak konusunda tüketiciyi ateşliyor. Bu sırada kataloğun sahibi marka, sürekli olarak tüketicinin gözü önünde duruyor ve tüketici ister istemez duygusal bir bağ geliştiriyor.

Bu konuda Türkiye’de yapılan iyi örneklerden biri olan bonprix ile kısa bir röportaj yapıp, işlerin ülkemizde nasıl işlediğini yansıtmaya çalıştık. bonprix Türkiye Genel Müdürü Thomas Carroux ile katalogların e-ticaret üzerine etkisi konusunda yaptığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

thomas carrouxDijital pazarlama bütçenizin dağılımı nedir?

Dijital pazarlama bütçemizin dağılımı, son dönemdeki satış verilerimizle ilgili düzenli olarak yaptığımız analizlere dayanıyor. Sipariş başına yapılan harcamaların yanı sıra yeni müşterilerin oranına da büyük önem veriyoruz. Biz baştan beri internet kullanımının yaygın olduğu Türkiye’de internet üzerinden siparişle pazarlamanın tüketicilere çok cazip geleceği inancındaydık. Türkiye e-ticaret açısından heyecan verici bir potansiyele sahip. Web sitemizin yanı sıra sosyal medya alanında da pazarlamaya yatırım yapıyoruz. Bu, müşterilerimizle kurduğumuz iletişimde çok önemli bir rol oynuyor. Sosyal medyayı doğrudan herhangi bir ürünü satmak için değil, daha çok müşteri sadakatini artırmak için kullanıyoruz.

Dijital pazarlama, toplam pazarlama bütçenizde nasıl yer alıyor?

Dijital pazarlama bütçemiz toplam bütçemizin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Bulunduğumuz diğer 26 ülkede olduğu gibi Türkiye’de de dijital pazarlama bütçemiz toplam pazarlama bütçemiz içinde önemli bir yere sahip. Bunda Türkiye dahil bazı ülkelerde yerleşik mağaza ile değil internet üzerinden hizmet vermemizin de etkisi var. bonprix, özellikle internetin en zengin giyim mağazası olarak dikkat çeken bir marka.

Kataloğunuzda nasıl bir strateji izliyorsunuz?

bonprix olarak katalog, yerleşik mağaza ve internet mağazacılığı üzerine kurulmuş bir strateji izliyoruz. Çok kanallı bir şirket olarak, e-ticaretin önemi giderek artarken katalogların da etkisinin devam ettiğine inanıyoruz. Katalogların iki fonksiyonu var. Birincisi mevcut 100.000 müşterimizi alışveriş yapmaya yöneltmek. Müşterilerimiz her ay en az bir defa aldıkları 68 sayfalık kataloğumuzda sunulan en son moda trendlerini görebiliyorlar. Kataloglarımız Türkiye’de de binlerce eve girdi ve on binlerce kişiye ulaştı. İkinci olarak da kataloglar aracılığıyla yeni müşterilere ulaşıyoruz.

Kataloğun önemi nedir?

Biz bonprix’de e-ticareti çok kanallı ve konseptin önemli bir parçası olarak düşünüyoruz. Web sitemizle el ele vererek ilerleyen kataloglarımız, müşterilerimizi internetten alışveriş yapmaya yönelttiği için büyük önem taşıyor. Kataloglar yoluyla müşterilerimizi Erkek, Çocuk ve Kadın Giyim, Aksesuar, Ev ve Yaşam kategorilerinde ki 10 binlerce ürüne online kanallarımıza yönlenmeye motive ediyoruz. Almanya ve Avrupa’da katalog üzerinden satış yapan en iyi ilk 10 şirket arasında yer alıyoruz. Ayrıca en çok ziyaret edilen internet mağazalarından bir tanesiyiz.

Kataloğun e-ticaretinize etkisi nedir?

Türkiye’de ziyaretçilerimizin en az yüzde 30’u, katalog yatırımlarımız sonucu sitemizi ziyaret ediyorlar.

Bunu nasıl ölçümlüyorsunuz, örnek ve rakam verebilir misiniz?

Kataloglarımızın beklentilerimizi karşılayıp karşılamadığını anlamak için kampanya kodlarından elde ettiğimiz verileri kullanıyoruz.

Kataloğunuzda e-ticarete yönelik kampanyalar var mı; yoksa, kullanmayı düşünüyor musunuz?

Kataloglarımızda sitemiz bonprix.com.tr hakkında birçok bilgi mevcut. Pazarlama yaklaşımımızda katalogların ve internet sitemizin birbiriyle bağlantılı bir şekilde ilerlemesi bizim için büyük önem taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*