19 Kasım 2018

Yeni Nesil Müşteri İnternetten Seçiyor, Mağazadan Alıyor [Araştırma]

Inveon

Tüketicilerin yüzde 84’ü mağazaya gitmeden önce satın alacakları ürün ile ilgili internetten araştırma yapıyor, buna göre dijital kanalları kullanan müşterilerden yüzde 40 oranda daha fazla dönüşüm sağlanıyor. Bu da online ile fiziksel amğazaların e-ticarette birleştiğini gösteriyor.

Perakende markalarının ihtiyaçlarına özel e-ticaret çözümleri sunan ve teknolojiyi faydaya dönüştüren Inveon, yeni nesil tüketiciye göre sil baştan şekillenen perakende sektörüne önümüzdeki yıl yön verecek öngörüleri sıraladı.

İlgili yazı: Webrooming ve online mağaza fiziksel satışları nasıl artırıyor?

Artık her şey dijital

Araştırmalara göre müşterilerin yüzde 84’ünün alışveriş öncesinde dijital kanalları kullandığını aktaran Inveon Kurucu Ortağı Yomi Kastro,Artık tüketiciler mağaza mağaza gezmek yerine nereden ne satın alacağını bilerek alışverişini tamamlıyor. Perakende markalarının bu sürece ayak uydurmaları için omni channel kurgularını hayata geçirmeleri gerekiyor. Şu anda Türkiye’de birçok firma bu dönüşümü başlatmış durumda. Mobil, web hatta kiosk ayırmadan müşteriyi tanıyarak ona doğru ürünü doğru şekilde ulaştırmak gerekiyor” dedi.

Perakendecilerin bugün ciroların yüzde 15-20’sini internet kanalından yapar hale geldiklerini belirten Kastro, araştırmalara göre mağaza ziyaretçilerinin yüzde 84’ünün alışveriş yapmadan önce veya alışveriş sırasında alışverişle ilgili dijital mecraları kullandığını vurguladı.

Kastro sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ziyaretçilerin ürün alma şansı yüzde 40 daha yüksek oluyor. Müşterilerin yüzde 75’i sosyal mecralarla etkileşimlerinin alışveriş davranışlarını ve marka sadakatini etkilediğini ifade ediyor. Internet trafiğinin yarıdan fazlası, online alışveriş cirosunun ise yüzde 20’si mobilden geliyor.

Müşterilerin yüzde 22’si dijital kullandıklarında daha fazla harcama yaparken; yarısından fazlası planladığından yüzde 25 daha fazla harcadığını belirtiyor. Müşterilerin yüzde 75’i ürün bilgisinin sosyal kanallarda bulunmasının kendilerinin alışveriş davranışını etkilediğini ve marka sadakatini arttırdığını söylüyor.”

Aynı gün teslimat e-ticarette standart olacak

Teknolojinin dönüşümüyle birlikte sektörün de değişim sürecine girdiğini belirten Kastro, “Önümüzdeki 10 yıl e-ticaret sözcüğü anlamsızlaşacak. Onun yerine dijital kanalı çok iyi kullanan perakende şirketlerinden bahsedeceğiz.

Büyük e-ticaret oyuncuları, mağazalar ve teslim noktalarıyla müşterilere fiziksel olarak da dokunmaya çalışırken, konvansiyonel perakendede cironun büyük kısmı akıllı telefon, web, kiosk ve akıllı saat gibi dijital kanallardan geliyor olacak. Tüketici, son ödeme noktası olarak mağazayı kullanıyor bile olsa yüzde 80 oranında araştırma ve fiyat karşılaştırmasını mobil kanallar üzerinden yapıyor olacak. Aynı gün teslimat, e-ticaret’te standart olacak. Her şeye, her an erişebilir tüketici için en önemli şey kişiselleştirilmiş içerikler ve doğru tavsiye edilmiş ürünler olacak” dedi.

İlgili yazı: Amazon’dan e-ticaret dersi > Online satışları fiziksel satışlarla artırın

Kişiye özel kampanya yapan kazanır

Tüketicinin değişen yaşam tarzı ile birlikte omni-channel yaklaşımların, perakende markaları için artık bir tercih değil bir “zorunluluk” haline geldiğine dikkat çeken Kastro, “10 yıl sonra trafiğin ve cironun yüzde 80’i mobil kanallardan gelecek” öngörüsünde bulundu.

Kastro, E-ticaret sayfasında gösterilen ürünlerden, söylemlere, iletişim araçlarına, önerilen kampanyalara, sms’lere ve push notification’lara kadar kişiselleştirmenin çok daha önem kazanacağını dile getirdi:

“Günümüzde artık jenerik ve toplu gönderilen teklifler etkisini kaybetti. Özellikle kendinizi duyurmak ve satışı kapatmak için kişiye özel etkileşim yapmak çok önemli bir hale geldi. Bu konuyla ilgili olarak ilk alınması gereken aksiyon doğru bir CRM altyapısı kurmaktan geçiyor. Sonrasında veriyi doğru bir şekilde toplayıp bunu yorumlamak ve buna göre etkileşim kurmak gerekiyor. Amerika’da 2010 yılında 38 milyar olan fiziksel mağaza ziyaretçi rakamı 2014 yılında 18 milyara düştü. Ancak 2010 yılında 641 milyar dolar ciro yapılırken 2014 yılında 737 milyar dolar ciro yapıldı. Yani aslında insanların sadece online alışveriş davranışları değil offline alışveriş davranışları da çok değişti.”

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi

Yeni nesil müşteriyi 6 adımda tanıyın!

  1. Sadece ucuz olduğu için değil, seçenek çok olduğu için alışveriş yapar
  2. Ürünü mümkünse hemen, en kötüsü yarın ister
  3. Karar verdiği ürünü 45 saniye içinde satın alır
  4. Komplike üyelik ve check-out prosedürlerini sevmez
  5. Cep telefonundan da benzer bir deneyime erişmek derdinde.
  6. Sözünü tutmayan, yanlış ya da geç ürün gönderen e-ticaret operasyonuna karşı tahammülü yok.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*