20 Kasım 2018

Yeni Telif Yasası İnternetteki İçerik Hırsızlarına Göz Açtırmayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yasa, son zamanların en hararetli başlıklarından telif hakları ve yaptırımları konusunu yeniden gündeme getirdi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, internet siteleri artık söz konusu haberin yayınlandığı gazetelerin içeriklerini kaynak göstermeden ya da izin almadan kullanamayacak.

Orjinal içeriğin sahibi, kendi haberini izinsiz kullanan diğer internet sitelerine “haberimi kaldır” ihtarnamesi çekebilecek; gerektiği takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkını saklı tutacak. Bu tarz izinsiz içerikleri kullanmaya devam eden oluşumlar, bakanlıkça oluşturulan bir ekip tarafından takibe alınacak.

Gündelik yaşamda olduğu gibi online dünyada da birçok alışkanlığımızı kökten değiştirmeye hazırlanan yasa, internetteki telif haklarını da güvence altına almayı amaçlıyor. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanununda yapılacak değişiklikerle artık internetten film ve müzik indirene de para cezası verilecek.

Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik’in de görüşlerine yer verilen haberde, son günlerde basında sıkça duyduğumuz “kitap fotokopisi çektirene ağır yaptırımlar geliyor” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Buna göre tüm fotokopi merkezlerinin tespit edilip, lisanslanması hedefleniyor. Buna rağmen fotokopi yoluyla kitap çoğaltmaya devam eden işletmelere ceza kesilmesi gündemde. Ancak, öğrencileri mağdur etmemek amacıyla ders kitaplarını çoğaltmaları konusunda işletmeye bir yaptırım uygulanması planlanmıyor.

Özellikle internette var olan ciddi bir telif boşluğunu doldurması hedeflenen yasa ile, özgün olmayan yüzlerce içerik ile gittikçe içi boşalan ve “copy-paste” haberciliği kavramınına öncülük eden Türk internet yayıncılığına ister istemez bir çeki düzen verilmiş olunacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*