16 Kasım 2018

Yeni Yayımlanan E-Ticaret Kanununu Uzman Avukat Murad Güdücü Anlatıyor

Yeni e-ticaret kanununun Resmi gazetede yayınlanması ile birlikte ülkemizde bir çok firmanın, özellikle SMS gönderimlerinde 1 Mayıs 2015 tarihine kadar düzenlemelere gitmesi gerekecek. Kanunun detaylarını ve şirketler için ne ifade ettiğiniz Avukat Murad Güdücü sizler için anlattı. Kanun metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Murad Güdücü

murad güdücüKonuk yazarımız Avukat Murad Güdücü bilişim hukuku alanında hizmet veriyor.

 

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Cumhurbaşkanı’nın onayından geçerek bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunun yürürlüğe giriş tarihi ise 1 Mayıs 2015 olarak belirlendi.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra kimden geldiği belli olmayan mesaj veya ileti gönderenlere, alıcılardan toplanan kişisel verilen güvenliğini sağlayamayanlara, önceden izin alınmadan pazarlama işlemi gerçekleştirenlere 1.000 TL ile 15.000 TL arasında değişen idari para cezasına hükmedilecektir.

Elektronik İletiler

1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Ticari elektronik iletiler, yalnızca alıcıların önceden onayları alınmak şartıyla, alınan onaya uygun olarak gönderilebilecektir. Alıcılar da diledikleri zaman hiçbir gerekçe göstermeksizin ticari ileti almaktan vazgeçebilecekler. Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi halinde, mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik ile ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmayacak. Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. Gönderilen ticari elektronik iletinin içeriğinin alıcıdan alınan onaya uygun olması gerekmektedir. Ticari iletide ayrıca hizmet sağlayıcıya ait bilgilerin ve iletişim bilgilerinin (telefon, faks, e-posta vb.) bulunması zorunludur. Bu hususlara uymayan veya kimden gönderildiği belli olmadan mesaj veya ileti gönderenlere 1.000 TL ile 10.000 TL arasında idari para cezası kesilecektir. Ticari elektronik iletilerin bir defada birden fazla kişiye onayları alınmadan gönderilmesi halinde para cezası 10 katına kadar artırılacaktır. Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmadan da ticari elektronik ileriler gönderilebilecektir.

Hizmet Sağlayıcılar

Ayrıca 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren hizmet sağlayıcılar, elektronik sözleşmelerin yapılmasından önce alıcılara sözleşmenin şartlarını, hizmet sağlayıcının güncel bilgilerini kolay ulaşılabilir bir şekilde alıcıya sunacaklar. Alıcılardan toplanan gizli bilgilerin saklanması hizmet sağlayıcıların sorumluluğunda olacaktır ve bu bilgilerin paylaşılması veya amacı dışında kullanılması halinde hizmet sağlayıcılara 1.000 TL ile 5.000 TL arasında idari para cezası verilecektir. Ayrıca hizmet sağlayıcı, siparişin alındığını elektronik iletişim araçları ile alıcıya teyit edecektir.

Artık kimden geldiği belli olmayan mesaj ve ileti gönderenlere, izin alınmadan gönderilen pazarlama mesajlarına karşı kişisel veri güvenliği ihlal edilen kişiler, kanunu ihlal eden hizmet sağlayıcıları 5 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ihbar edebilirler.

Bu kanunda düzenlenen yükümlülükler ve kanunun uygulanma şekli ile ilgili ayrıntılar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenecek yönetmelikle belirlenecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Elektronik posta ve sms pazarlamacıları için kötü, tüketiciler için iyi bir haber.Gerçek şu ki e posta ve sms pazarlamacılığına karşı değilim.Ama bazı firmalar işi çok abarttılar ve insanları bu konuda rahatsız etmeye başladılar.Elbetteki elektronik pazarlama muhakkak ki olacak ama artık eskisi gibi olmayacağı kesin

 2. Ö.F.Ergün der ki:

  Kanun temel olarak iki alanı düzenliyor. Birincisi, e-ticarete ilişkin bilgi verme yükümlülükleri. Bu bilgiler sayesinde internetten alışveriş daha güvenilir bir ortamda yapılabilecek.

  İkincisi ise istenmeyen ticari elektronik iletilerin önlenmesine ilişkin. Bu sayede tüketicilere istekleri dışında ileti gönderilemeyecek.

  Elektronik Ticaret Kanununun uygulayıcısı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Bakanlık ayrıca e-ticaretin gelişimiyle ilgili her türlü tedbiri almaya ve denetimi yapmaya yetkili.

 3. Merhaba, firmamiz 1991 yilinda kurulmus olup turizmde çalismamiz nedeni ile o yillardan bu yana misafirlerimizden, birlikte is yaptigimiz acentelerden, yurtdisinda tanistigimiz ve kartvizitini aldigimiz kisilerden tutunda, otellerin bize gönderdigi ve açik olarak cc yaptigi mailin içindeki tüm maillere varana kadar topladik, biriktirdik. su ana kadar bu kiselere ve kurumlara 100 lerce mail gönderdik. Geneli yurtdisi adresleri olan yaklasik 640bin civari mail adreslerimizi kendi güvenlikli sunucularimizda barindiriyoruz. Kimse ile paylasmiyoruz. eMaillerin bir kösesinde mutlaka `çikmak için surayi tiklayin` linkini de uzun zamandir koyuyoruz. eMail gönderdigimiz müsteriler kendileri `Profilimi düzenle` seçeneklerinden `bana bir daha mail göndermeyin` linkini tiklayip bir daha kendilerine mail gönderilmemesini de sagliyorlar. Bir defa eklenen mail bir daha eklenmiyor, pasif edilen pasif kaliyor. Bu yasa benim gibi is yapan firmalari nasil etkileyecek. Sonucta ben mail satmiyorum, paylasmiyorum..

  Ne yapicam simdi ben herkese mail atip yazili onayini mi isteyecegim?

Fikrini söyle

*