21 Kasım 2018

YeniYeti: İstediğini Öğren, Bildiğini Öğret!

Biri İTÜ’den ikisi de Boğaziçi Üniversitesi’nden üç arkadaşın girişimi olan YeniYeti‘nin amacı yetenek ve bilgilerin paylaşıldığı bir mecra yaratarak, eğitim verme konusunda hevesli ve bilgili insanlarla yeni bilgiler öğrenmek isteyenleri bir araya getirmek.

Bilgisine güvenen herkesin eğitmen olabildiği YeniYeti’de kullanıcılar düşük fiyatlar ve belli bir kontenjan ile ders verebiliyor ya da kullanıcılar bu derslerden faydalanabiliyor. Sitenin amacı okullarda öğretilmeyen, kişilerin deneyimleyerek öğrendiklerini ve farklı tecrübelerini makul fiyatlar ile başkalarıyla paylaşmalarını sağlamak. Sitenin düşük fiyatlar ile bu derslerin verilmesini sağlamasının amacı ise, insanların yeni bilgilere ulaşmak için yüksek maliyetli kurslara ya da okullara bir nebze de olsa ihtiyaç duymamalarını sağlamak.

Bir konu üzerine hakim olanlar, bu konular hakkında 2-3 saatlik bir eğitim vererek hem kendilerine bir gelir sağlayabiliyorlar hem de katılımcılar düşük ücretler karşılığında yeni bilgiler öğrenme fırsatı bulabiliyor. Bu derslerin 2-3 saatle kısıtlı tutulmasının da bir amacı var. YeniYeti, bilgilerin teorilere dayalı uzun öğrenme sürelerinden arınarak keyifli ve verimli bir şekilde öğretilmesini savunuyor. Bu yüzden de eğitmenlerden, katılımcıların öğrenirken bir yandan da eğlendikleri bir ortam sağlamalarını bekliyor.

Dersler sırasında katılımcılar arasında sosyal bir ortam yaratmak, derslerde katılımcıların bir araya gelip yeni insanlar tanımalarını ve bu ortamda yeni bir şeyler öğrenirken aynı zamanda eğlenmelerini de sağlamak. Bu yüzden de YeniYeti, eğitmenlerden dersleri kafe, restoran ya da insanların kendilerini rahat hissedebilecekleri ortamlarda yapmalarını bekliyor. Böylelikle katılımcılar, istediği şeyi istediği yerde öğrenme fırsatı bularak yeni bir şeyler öğrenmekten keyif alabilecekler.

Peki YeniYeti nasıl çalışıyor? Katılımcılar, sitenin ana sayfasından ilgilendikleri konuyu seçtikten sonra o dersi satın alabiliyorlar. Sonrasında tek yapmaları gereken ise dersin yapılacağı gün, ders saatinde belirlenen mekanda olmaları. Ders sırasında kullanılmak için eğitmenlerin katılımcılardan getirmelerini istedikleri bazı materyaller olabiliyor, o da dersin içeriğine göre değişebiliyor.

Bilgilerini paylaşmak isteyenler ise, ne hakkında ders vermek istediklerini YeniYeti ekibiyle paylaştıktan sonra bir ders oluşturma formu dolduruyor ve hangi saatte ve tarihte kaç kişiye bu dersi vereceğini belirledikten sonra, YeniYeti ile beraber bu dersin sosyal medyada tanıtımını yapıyor.

Geçen hafta yayına giren YeniYeti’de şuana kadar 19 ders açıldı ve şirketin, açılış lansmanı olarak değerlendirdiği rom kokteyllerinin yapıldığı ders 16 kişilik bir katılımla tamamlandı. Taksim Dada adlı mekanda gerçekleştirilen etkinlikte her katılımcı, bu derste 5 farklı kokteyl yapmayı öğrenmiş ve katılımcılar geceyi birbirlerinin kokteyllerini deneyerek tamamlamışlar.

YeniYeti’de kullanıcılar istedikleri konuda eğitim verme özgürlüğüne sahip. Şu an sitede verilen eğitimler arasında pandomim ve araba park etme derslerinin yanı sıra şarap ve bilardo eğitimi gibi dersler de bulunmakta.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. neşe aktürk der ki:

    çok güzel bir site bence..daha önce düşünülmemiş..hem öğretici hem de aynı ilgiye sahip insanları güzel mekanlarda bir araya getiriyor.ister eğitmen ol ister öğrenci..çok harika..umarım zamanla istanbul dışında da olur etkinlikler..çok beğendim.

Fikrini söyle

*