19 Kasım 2018

Yerel İşletmeniz İçin Mobil Aramalar Hayati Önemde

İnternet aramaları mobile kayıyor, hem de çok hızlı! Yapılan araştırmalara göre, internet üzerinden yapılan yerel aramaların %60’ı cep telefonu ve tabletlerde gerçekleşiyor. Ve bu yönelim her geçen gün daha da artmakta.

Bu yönelim arttıkça, mobil fanatikler diyebileceğimiz bir kullanıcı grubu oluşuyor. Mobil fanatikler, her zaman alışverişteler ve para harcamaya hazırlar. Alışverişlerinin çoğunu cep telefonlarından yaptıkları gibi, fiziksel bir mağazadan alışveriş yapacaklarsa bile cep telefonlarını kullanıyorlar. Bu bir ürünün fiyatını karşılaştırmak için de olabiliyor, mağazanın yerini haritadan bulmak için de. Her an, her yerden ulaşabilir ve ulaşılabilir olmayı tercih eden bu müşteri kitlesini cezbetmenin en iyi yolu ise, web görünürlüğü.

Mobil SEO’nun önemi

Mobil SEO bu yüzden önemli, özellikle yerelleştirilmiş olanı. Çünkü ortalamanın üzerinde bir mobil kullanıcı haftada 10 yerel arama yapıyor. Bunların yarısından biraz fazlası (%52) bu aramaları arabalarındayken yapıyorlar. %90’ı bir mağaza içindeyken cep telefonlarını alışveriş ile ilgili bir sebep ile kullanıyorlar. %45’i, eğer bulundukları mağazanın bir e-ticaret sitesi de varsa, hele hele mobil uygulaması varsa bu ikisinden birini mutlaka kullanıyorlar.

Mağaza içi mobil kullanımın %54’ü indirim fırsatlarını değerlendirmek için, %51’i ise başka mağazalar ile fiyat karşılaştırılması için kullanılıyor.

Yani müşteriler arabalarında ilen mağazanızın yerini arıyor, oraya geliyor, ürünlerinizi görüyor, online tekliflerinize bakıyor ve bunları başka e-ticaret sitelerindeki fiyatlar ile karşılaştırıyorlar. Mobil neslin alışveriş alışkanlığının resmi budur.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ülkemizde 12 milyon civarında telefon satışı ve bu satışın neredeyse %75 lik kısmının akıllı telefonlar olduğunu son olarak ta her 10 akıllı telefonun 9 unda mobil internet bağlantısı olduğunu düşünürsek mobil e-ticaret çok ciddi anlamda büyümekte. E-ticaret firmaları altyapılarını, seo çalışmalarını ve mobil uygulamalarını güncellemelidir. Artık tüm kullanıcılar mobil internet ve akıllı telefonlar sayesinde e-ticaret mağazalarını ceplerinde taşıyarak her an alışveriş yapabilecek durumdadır.

Fikrini söyle

*