18 Kasım 2018

Yomi Kastro Inveon ve Inventures’ın Çalışmalarını Anlattı [Röportaj]

Inveon_Logo

Türkiye’de e-ticaret ve yazılım şirketleri için altyapı, geliştirme ve yönetim konularında hizmetler veren Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro her hafta yaptığımız röportajlarımızın bugünkü konuğu oldu.

İlk girişimini 24 yaşında kuran Kastro, Inveon’u kurduklarından beri birçok farklı firmaya teknik destek sunduklarını ve birçok başarı hikayesinin ortaya çıkmasına katkı sağladıklarını belirtiyor. Aynı zamanda Inventures’ın da kurucusu olan Kastro’nun girişimciliğe dair know how’ıyla da dikkat çekiyor.

E-ticaret şirketlerine sundukları hizmetler ve yatırımcılık tarafında oldukça tecrübesi bulunan Yomi Kastro ile Inveon ve Inventures’ın faaliyetlerini konuştuk. Kastro röportajımızda Türkiye e-ticaret sektörüne dair görüşlerini bizlerle paylaşırken, girişimcilere de bir takım tavsiyelerde bulundu.

Inveon’un hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Inveon’u yenilikçi yazılım çözümleri geliştirme hedefiyle 2006 yılında kurduk. Internet teknolojileri üzerine başladığımız serüvenimize birçok kurumsal şirkete özel yazılım çözümleri sunarak devam ettik. Daha sonra perakende ve e-ticaret şirketlerine altyapı ve tasarım çözümleri sunarak şirketimizi büyüttük.

2008 yılında etkin girişimciliği destekleme derneği Endeavor tarafından yılın başarılı girişimci şirketleri arasında gösterildik. Ayrıca dünyanın en saygın girişimcilik kuruluşları arasında yer alan JCI tarafından 2009 yılının “Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisi” seçildik. 2010 yılında ise dünyanın önde gelen yönetim bilimleri okullarından MIT (Massachusetts Institute of Technology) Sloan School of Management bünyesindeki Global Entrepreneurship Lab programına seçilen sayılı firmadan birisi olduk ve aylar süren danışmanlık çalışmaları sonucunda 3 yıllık stratejik büyüme planını MIT ekibiyle birlikte oluşturduk.

Çalışmalarımızı “Inveon E-commerce Services”, “Inveon Software Solutions” ve “Inventures” olmak üzere üç başlık altında yürütüyoruz. Geliştirdiğimiz birçok proje, uluslararası arenada “best-practice” seçildi ve birçok ülkede kullanılır hale geldi.
Bugün e-ticaret, perakende ve internet sektöründeki tecrübemiz, vizyonumuz ve bilgimiz ile markalara sadece yazılım çözümleri üretmekle kalmıyoruz, daha etkin verimli bir operasyon yaratmaları ve yeni iş modelleri için danışmanlığımızı da sunuyoruz.

E-ticaret şirketlerine yönelik ne gibi hizmetleriniz var?

Günümüz iş dünyasının ihtiyaçları ile hızla gelişen teknolojileri en verimli platformlarda bir araya getirerek, paket yazılımların ihtiyaçları karşılamaya yetersiz kaldığı durumlarda, standart yazılımların ötesinde özelleştirilmiş çözümler sunuyoruz. Diğer taraftan etkin bir e-ticaret platformu kurmak, bugün bir site tasarımı, bir depo ve bir ödeme sisteminden ibaret değil.

Biz Inveon olarak özellikle perakende sektöründeki şirketlerin e-ticaret ihtiyaçlarını ve projelerini onlar kadar iyi kavrayıp, yazılım ve teknolojiyi en doğru şekilde kullanarak verimliliklerini ve cirolarını artırıyoruz. Yine ihtiyaçlarına göre şirketlerin operasyonlarını kusursuz yürütmelerini, iş akışlarını anlık takip etmelerini ve hatta yeni iş alanları yaratmalarını sağlıyoruz. Bu nedenle müşterilerimize yazılım çözümleri sunmanın yanı sıra onlara danışmanlık da vererek işlerini bir sonraki noktaya taşımalarına imkan veriyoruz.

Servislerimizi 3 ana başlık altında toplayabiliriz:

E-ticaret Altyapı servisleri: Bu kapsamda müşterilerimizin ERP ve CRM sistemleri ile tam entegre olan ve “omni-channel” yaklaşımını destekleyen yazılım çözümlerini hayata geçiriyoruz. Bu sistemleri doğru hosting ve server altyapılarında kesintisiz ve hızlı çalışmasını sağlıyoruz. Cep telefonu ve tabletler üzerinden gerçekleşen mobil ticaret uygulamaları da bu servislerimizde giderek artan bir yer alıyor.

E-ticaret Geliştirme Servisleri: İş ortaklarımızın ve müşterilerimizin, daha yüksek cirolara ulaşması için, dijital pazarlama yönetimi, performans bazlı müşteri kazanma servisleri, A/B testleri, analytics servisleri, tavsiye motorları ve birçok yeni e-ticaret aracının uygulamaya geçirilmesi konusunda çalışmaları yapıyoruz.

E-ticaret Yönetim Servisleri: Grup şirketimiz Inventures’ın yatırımlarıyla edindiğimiz, know-how’ın da desteğiyle, e-ticaret vizyonu ve stratejisinin çizilmesi ve hatta yönetilmesi konusunda çeşitli servislerimiz bulunuyor.

“23 ülkede 100’den fazla şirketle çalışmaktayız”

Türkiye ve dünya genelinde kaç e-ticaret şirketiyle çalışmaktasınız?

Inveon, bugün itibariyle 100’ün üstünde büyük ölçekli kuruluşla e-ticaret ve yazılım çözümleri alanında çalışıyor. Gerek B2B gerek B2C e-ticaret projelerinde çok farklı müşteri segmentlerimiz var.

Hotiç, Yargıcı, Özdilek, Silk&Cashmere, Migros, Taç gibi onlarca büyük perakende şirketinin e-ticaret operasyonlarına çözüm sağladığımız gibi, 1V1Y, Trendyol, Supplementler.com, Tazemasa.com gibi e-ticaret girişimlerine de altyapılar sağlıyoruz. B2B e-ticaret projelerinde de Türk Telekom ve Eset gibi şirketlerle çalışıyoruz.

Bütün bunlara ek olarak, web yazılımları alanında Coface, Novartis, Bausch & Lomb başta olmak üzere gibi bir çok global şirkete Türkiye dışında da hizmet veriyoruz. İtalya, Dubai, Fransa, İngiltere’nin de dahil olduğu 23 ülkede Inveon çözümleri kullanılıyor.

Inveon’un arkasında kaç kişilik bir ekip çalışmakta?

Son bir yılda içinden geçtiğimiz yeniden yapılanma dönemimiz sonucunda Inveon ekibini daha güçlü hale getirdik, şu anda şirketimiz bünyesinde 35 hem tecrübeli hem de genç ve heyecanlı arkadaşımız çalışıyor. Boğaziçi, Bilkent, Stanford, MIT ve Duke Üniversiteleri’nden mezun birçok sıra dışı yeteneğin Inveon’da görev alması bize gurur veriyor.

Sizin hizmetlerinizden yararlanan, case study olarak değerlendirilebilecek bir girişim var mı? Bu girişimin nasıl başarılı olduğunu, başarılı olmak için hangi yolları izlediğini kısaca anlatabilir misiniz?

Hem altyapısını geliştirdiğimiz, hem de kurucu ortak olarak görev aldığımız 3 büyük başarı hikayesinden bahsedebiliriz. Bunlar Supplementler.com, 1V1Y ve Trendyol.

Supplementler.com, iki genç girişimcinin gıda takviyeleri alanındaki fırsatı değerlendirmesiyle hayata geçti ve açık ara pazar lideri oldu. Trendyol ise tüm teknik sorumluluğu üstlenip kurucu ortak olarak başladığımız bir başarı hikayesi oldu. Doğru zamanda bu şirketten çıkışımızı gerçekleştirip, benzer alanda çalışan 1V1Y.com’un kuruluşunda yer aldık.

Bu 3 başarı hikayesinin ortak özelliğini bulmaya çalıştığımda ise şunları görüyorum: Sıradışı girişimciler, başarılı ve güvenilir bir teknik ortak, doğru zamanlama.

Son yıllarda Türkiye internetinde gerçekleşen bu 3 istisnai başarı hikayesinde de Inveon’un bulunmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum.

İnternet yatırımları yapan Inventures’un da kurucususunuz aynı zamanda. Türkiye’de ve dünyada toplam kaç şirkete, ne kadar yatırım yaptınız?

Inventures, 5 yıl önce Inveon bünyesinden çıkan bir “internet business accelerator”dır. Inventures olarak internet, mobil ve yazılım alanlarındaki girişimler için erken aşama yatırımcısı rolü üstlenerek, teknolojik ve iş geliştirme desteği veriyor ve projenin hayata geçmesi için yeterli olacak düzeyde yatırım yapıyoruz. Bugüne kadar son derece seçici davranarak 13 girişime yatırım yaptık. Bu girişimler arasında 1V1Y, Supplementler.com, Tazemasa.com, Ideasoft; Türkiye’nin ilk yurtiçi uçak bileti arama motoru Bulucak.com ve Trendyol gibi örnekler var.

Daha önemlisi, herkesin yatırım yapmayı denediği ama çok az kişinin “başarılı exit” yapabildiği bir ortamda, Bulucak.com, Trendyol ve CikolataSepeti.com‘daki hisselerimizi başarıyla ve alnımızın akıyla sattık. Şu an Türkiye’de bu kadar yüksek oranda başarılı çıkış gerçekleştirebilmiş tek erken aşama yatırım şirketi olduğumuzu tahmin ediyorum.

inveon röportaj yazı

Bir internet yatırımcısı olarak Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini nasıl buluyorsunuz? Yatırım almak isteyen girişimcilerin nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Ben ilk şirketimi 24 yaşımda ve girişimciliğin hiç de popüler olmadığı bir dönemde kurdum. Bugün ise girişimcilik adeta bir moda ve popüler kültür öğesi haline gelmiş ve abartılmış bir balon. Çok az sayıda gerçekleşen başarı öyküleri bilinçaltımıza düzenli olarak işlenerek, bu işin çok keyifli ve kolay olduğunu zannetmemize sebep oluyor ve bu balon şişmeye devam ediyor.

Son 1 yıldır, 18-35 yaş arasında olan ve akıllı telefon taşıyan kişilerle tanıştığımda, kendi girişimini kurma hayali olmayan birisini görmedim. Bir ülkede girişimcilik kültürü olması tabii ki güzel bir şey; ama düşününce bu size makul geliyor mu ?

Benim gözümde girişimci adayları ikiye ayrılıyor. “Wanna-be” (olmak isteyen) tipi adaylar ve “Committed” yani kendini adamışlar.

“Wanna-be” tipi adaylar, şu an bulunduğu statükodan, işinden son derece mutsuz. Girişimci olup, kısa yoldan çok para kazanmak ve sosyal çevresinde “cool” olmak istiyor. Ama bu yolun gerektirdiği sebatı göstermeye geldiği zaman gerekli fedakarlıklarda bulunmayı istemiyor.

“Committed” adaylar ise, girişimciliğin insanın karşısına çıkabilecek en zorlayıcı serüvenlerden biri olduğunun farkında. Bu yola çıkmak için, ciddi fedakarlıklarda bulunmuş ya da bulunmaya hazır. Rüzgarın en sert estiği zamanlarda bile, yola devam etme becerisini gösterebilecek kişiler bunlar.

Çok sayıda girişimciyle yakından tanıştım ve sadece “committed” olanların başarabildiğini gördüm. Bence deneyimli birçok yatırımcı da bu ayrımın farkında. Girişimcilerin, yatırım almak için bu farkını çok net ortaya koyması lazım. Öte yandan, rekabet avantajı oluşturacak bir ekip, ve savunulabilir bir iş modeli de tabii ki son derece ayrıştırıcı olacaktır.

Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’ye yabancı yatırımcı girişi bekliyor musunuz?

2014 yılında yabancı yatırımcı girişinin yavaşlayacağını sanıyorum. Önce ekonomik parametrelerin normale dönmesi gerekiyor. Ardından birkaç büyük exit hikayesinin, ibreyi tekrar yukarı çekeceğini ümit ediyorum.

Türk e-ticaret sektörünün son yıllardaki yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör önceki yıllara kıyasla nasıl değişti, sektörde neler gelişti?

5 yıl önce E-ticaret, girişimcilerin domine ettiği bir endüstriydi. Son 2 yıldır ise e-ticaret büyümesinin artık girişimci şirketler yerine zaten yıllardır perakende sektöründe kuvvetli olan oyuncuların e-ticaret operasyonlarından geldiğini görüyoruz. E-ticaret, bizce artık bir perakende sektörü oyunudur.

“2014’te doğru ürünü, doğru müşteriye, doğru teklifle ulaştırmanın önemli olduğunu tekrar hatırlayacağız”

2014 yılında Türkiye e-ticaret sektöründe neler konuşulacak, hangi kavramlar öne çıkacak sizce? 

Şu an e-ticaret cirolarının ortalama %14’ünün mobil cihazlar üzerinden geldiğini düşününce, mobil ve tablet ticaretin yükseleceğini öngörmek güç değil.

Aynı havayolları sitelerinde olduğu gibi talebe ve stoğa göre otomatik fiyatlandırma sistemlerinin gündemimize girecek bir konu olacağını düşünüyoruz ve bu yönde Ar-Ge yapıyoruz. Smart TV’ler üzerinden dönecek T-commerce’e de şirketlerin hazır olması gerektiğini düşünüyorum.

Lojistik ve kargo süreçleri adına da müşteri memnuniyetini çok artıracak bir takım çözümlerin birçok şirketin gündeminde olduğunu söyleyebilirim.

Bence 2014 e-ticarette “retro yılı” olacak. Yani son teknolojinin, en kuvvetli optimizasyon araçlarının etkisinin sadece bir yere kadar olduğunu, asıl konunun “doğru ürünü, doğru müşteriye, doğru teklifle” ulaştırmak olduğunu hep beraber hatırlayacağız ve yıllar önce konuştuğumuz ürün ve CRM kavramlarını tekrar bolca konuşmaya başlayacağız.

Türkiye gibi rekabetin yüksek olduğu bir pazarda girişimcilerin başarılı olabilmeleri neler yapmaları, nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Özellikle teknoloji ve internet alanında, bir yılın en başarılı şirketi bir anda ertesi yılın en tepetaklak giden şirketi olabiliyor. Bunun global çapta da birçok örneğini gördük.

Bu bağlamda girişimcilerin müthiş bir adaptasyon yeteneğine sahip olması gerekiyor. Ürünlerin, business line’ların ve hatta şirketlerin çok kısa yaşam döngüleri olduğunu kabullenmemiz ve sürekli kendimizi, ekibimizi ve şirketimizi yenilememiz gerekiyor. İşte bu yüzden, ben girişimciliği neredeyse bir extreme-spor gibi görüyorum.

Bu tek başına yapılabilecek bir “spor” değil, o yüzden mentorlarınız, koçunuz, çok sıkı bir takımınız, dost gibi müşterileriniz ve acımasız eleştirmenleriniz olması gerekiyor.

Son olarak Inveon ve Inventures’un kısa ve orta vadeli planlarını bizimle paylaşabilir misiniz?

2014 yılı içinde Türkiye’de edindiğimiz e-ticaret ve mobil ticaret alanındaki deneyimlerimizi, şirketimizin çevikliği ve enerjisini de arkamıza alarak bölge ülkelere taşımaya başlıyoruz. Online perakendenin dünyada ilerlediği omni-channel alanında çözümler ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz. Başta, e-ticaret ve m-ticaret olmak üzere, birçok akıllı ekranda ve perakende sektörü teknolojilerinde Inveon’un çözümlerini görmeye devam edeceksiniz.

Inventures ise, yatırımcı olarak daha önce yaratılmasına destek olduğu bir çok başarılı girişim gibi, teknoloji alanındaki kuvvetli girişimlere yatırım yapmaya devam edecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Hatice Çalışkan der ki:

  İnveon çok başarılı eticaret site tasarımları yapan bir firma. Referanslarında türkiyenin önde gelen firmaları mevcut. Hepsi de fonksiyonel ve satış odaklı siteler. Fakat inceonun kendi yazılımının olmaması ve nop commerce gibi bedava bir alt yapı kullanması eticaret için acaba yazılım güncellenmezse sitelerde güvenlik açığı oluşur mu sorusunu getiriyor.

 2. Sayın Hatice Çalışkan,

  Öncelikle firmamıza ilginizden ve yorumlarınızdan ötürü çok teşekkür ederiz.

  Inveon olarak misyonumuz teknolojiyi faydaya en iyi dönüştüren şirket olmaktır. Bu konuyla ilgili olarak da müşterilerimize çözümler sunarken onların sorunlarını anlayıp en hızlı ve en efektif şekilde çözüyor olduğumuzdan emin olmak bizim için çok önemli. Açık kaynak felsefesine inancımızdan e-ticaret çözümlerimiz arasında nopCommerce uygulamasının yanı sıra Joomla, Magento ve hatta WordPress gibi uygulamaları özelleştirdiğimiz projelerimiz de oldu. Bu projelerin dışında birçok yazılımı da müşterimizin isteğine göre terzi usulü yazılımlarla tasarladık.

  Ayrıca proje hayata geçtikten sonra çeşitli entegrasyon sorunlarıyla karşılaşmak yerine, Inveon mühendislerinin geliştirdiği güncellemelerle varolan teknolojileri en iyi şekilde kullandık.

  Bütün bunların dışında Inveon olarak inancımız yazılım altyapısını oluşturmanın çok önemli fakat yeterli olmadığı yönünde. Bizim projelerimizdeki deneyimlerimiz asıl işin site hayata geçtikten sonra başladığını gösteriyor. Sonraki çevik bakım-destek süreçleri, yazılımla ilgili sürekli geliştirmeler ve müşterilerimizin iş geliştirme hamlelerine desteğimizin asıl farkı yarattığını gözlemliyoruz.

  Ek sorularınız olursa yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

  Teşekkürler,
  Inveon

 3. Hatice Çalışkan der ki:

  Merhaba İnveon Yetkilileri
  Bu maile bile cevap vermeniz işinizdeki ciddiyetin göstergesi. Bu konuda teşekürler etmeyi bir borç bilirim. Yazılım geliştirmede Agile Metodu kullanmanız türkiye için bir başarı öyküsü bence.
  Fakat merak ettiğim şöyle bir durum var. Eticaret sektöründe sizin yaptığınız hizmeti yapan proj-e veya tsoft gibi firmalar var. Bildiğim kadarı ile onların da iyi referansları var ve kendi yazılımlarını geliştiriyorlar. Siz çok daha tercübelisiniz ama onlar da agile methodology ile çalışıyor. Sizin de belirtiğiniz gibi iş bitince destek önemli. Peki siz herkez için açık kaynak yazılımları alıp geliştiriyorsanız: iş bittikten sonra bunların güncellemesi daha zor ve çok çok yüksrk maliyetli olmuyormu? Çünkü onlar tek bir yazılım üstünde çalışıyor ve bir güncelleme herkeze gidiyor. Sizde ise herkeze ayrı ayrı yapmak lazım. Maliyetler yüzünden birçok müşteri yaptırmayabilir.

 4. Sayın Çalışkan;

  Yanıtınız ve ilginiz için teşekkür ederiz.

  İletişim bilgilerinizi info@inveon.com.tr adresine ulaştırırsanız uzmanlarımız sizinle bağlantı kurarak sorularınızı daha detaylı olarak yanıtlamaktan memnuniyet duyacaklardır.

  Saygılarımızla,

  Inveon

Fikrini söyle

*