17 Kasım 2018

YouTube Reklamsız Video Seyretmek İsteyenler İçin Abonelik Hizmetini Bu Yıl İçinde Hayata Geçiriyor

Bloomberg’in verdiği habere göre YouTube, aylık bir ücret karşılığında kullanıcılarına reklamsız video seyretme seçeneği sunacak. YouTube’un iş ortaklarına gönderdiği bir e-posta içeriğini yayınlayan Bloomberg’in haberine göre, iş ortakları kullanım anlaşmalarını yenilemek durumunda kalacaklar. Üç yıl önce videoları mobil platformlara aktarıp monetize etmek üzerine değişikliğe gittiğinde de iş ortakları anlaşmalarını güncellediler. Bu güncelleme basitçe dashboard üzerinden yapılıyor. YouTube’un iş ortaklarına yolladığı mektup aşağıda:

youtube mektup

YouTube’un böyle bir girişime başlamasının bir kaç farklı sebebi var. Öncelikle alternatif bir para kaynağı yaratmaya çalışıyor. Böylece aylık kazandığı tutar üzerinden reklamcılar ile gelir ortaklığına gidebilecek. Bir diğer konu ise, Netflix ve Hulu gibi hizmetlerin özellikle ABD’de YouTube’u büyük oranda tehdit etmeleri. Aşağıdaki tabloda Kuzey Amerika’daki video veri akışının, hizmetlere göre bölünmüş hali gösteriliyor. Netflix’in video verisi gönderim hacmi YouTube’u ikiye katlamış durumda.

-1x-1

Bu arada Netflix’in 57,4 milyon aylık kullanıcısı olduğunu ve aylık üyelik ücretinin 8-12 dolar olduğunu da hatırlatalım.

YouTube aylık abonelik sisteminde ayrıca offline video seyretme seçeneği de ekleyecek. Böylece mobil cihazlara önceden indirilen videolar daha sonra kullanıcı tarafından istenildiği bir zamanda izlenebilecek. Aylık ücretin ne kadar olacağı konusunda henüz kesin bir açıklama olmamasına rağmen, benzer hizmetlere baktığımızda çok yüksek olasılıkla 10 dolar seviyesinde, yani günümüzün kuru ile aylık 26-27 TL civarına denk gelecek.

YouTube videolarını reklamsız seyretmek için ayda 26 TL verir misiniz? Aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. artık kredi kartlarındaki online harcamalar kısmı artıyor. film servis sağlayıcıları için ödemeler, uygulama mağazası içi alış verişler. youtube paypal vs .vs . bazen insan 90lar a gitmek istiyor…

  2. ahmet der ki:

    Youtube içerisinde reklamla para kazanan kullanıcılara da izleme başına nasıl ödeme yapılacak acaba ?

Geribildirimler

  1. […] Youtube, reklamsız video izlemek isteyenler için ücretli abonelik sistemine geçeceğini duyurdu. […]

Fikrini söyle

*