14 Kasım 2018

YouTube’un Yeni Tasarım Deneyi Reklamları Ortadan Kaldırıyor

Google, ürünleri üzerinde deneyler yapmaktan çekinmeyen ve bunların bir kısmını geliştiricilere hatta son kullanıcılara da açan bir firma. Özellikle YouTube genelinde en bilinen deneylerden biri, videoları Flash yerine HTML5 ile oynatmanızı sağlayan deneydi ve bu deneyi tüm kullanıcılar uygulayabiliyordu.

Bu sefer “keşfedilen” başka bir deney ise, YouTube’un kısa zaman sonra yapmayı planladığı arayüz ve genel işleyiş değişikliklerine ışık tutuyor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube’un aylık bir üyelik ücreti alarak reklamsız yayın yapmayı planladığından detaylıca bahsetmiştik. Görünen o ki, reklamsız YouTube’un neye benzeyeceğine dair bir deney başlamış görünüyor.

Bu deney ile aynı zamanda yeni bir arama barı ve video ile ilgili başka video reklamlara bağlantı sağlayan kartlar da görünebiliyor.

YouTube normalde böyle görünüyor:

reklamlı youtube

Deneyi etkinleştirip reklamları kaldırdığımızda ise reklamsız YouTube böyle görünüyor:

reklamsız youtube

Bu deney aynı zamanda video içindeki reklamları da ortadan kaldırıyor. Yani yalnızca anasayfa değil, YouTube’un genelindeki tüm reklamlar ortadan kalkıyor. Bu yüzden deneyin esas amacının, aylık ücret ile reklamsız üyelik sistemine geçen kullanıcıların nasıl bir YouTube deneyimi yaşayacaklarını ölçmek olduğunu düşünüyoruz.

Deneyi etkinleştirme

Siz de reklamsız YouTube’un neye benzediğini merak ediyorsanız alttaki adımları uygulayarak görebilirsiniz.

1) Tarayıcınızın geliştirici konsolunu açın.

  • Google Chrome: ctrl + shift + J
  • Mozilla Firefox: ctrl + shift + K
  • Internet Explorer: F12, sonra konsol sekmesine tıklayın
  • Opera: ctrl + shift + I

2) Açılan konsola aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:

document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=oKckVSqvaGw; path=/; domain=.youtube.com”;window.location.reload();

3) Enter’a basın ve geliştirici konsolunu kapatın. Böylece deneye katılacak ve YouTube’un reklamsız neye benzediğini, ayrıca yeni arama barını ve video içi kartlarını görebileceksiniz.

Normal kullanıma geri dönmek için yine aynı adımları tekrarlayın ancak geliştirici konsolunda bu sefer aşağıdaki kodu girin:

document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=; path=/; domain=.youtube.com”;window.location.reload();Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*