19 Kasım 2018

Yurt Dışından Sipariş Edilen Ürünler için Posta ve Hızlı Kargo Muafiyeti Nedir?

E-ticaretin küresel bir çapta hizmet vermesiyle beraber yurt dışındaki e-ticaret sitelerinden satın alınan ve ülkemize gönderimi istenen ürünlerin de miktarı artıyor. Hal böyle olunca yurt dışından bir paket bekleyenlerin gümrük yasalarıyla ilgili bilmeleri gereken bazı noktalar bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Kanunu’nun posta veya hızlı kargo eşyaları için muafiyetin kapsamında belirlenen unsurlar, TC vatandaşı olan ve yurt dışından sevkiyat bekleyenler tarafından bilinmesi gerekiyor.

Peki nedir bu unsurlar?

Türkiye Gümrük Bölgesi’ndeki bir kişiye posta veya hızlı kargo ile gelen ve gümrük değeri sevkiyat başına toplamda 75 Euro’yu geçmeyen eşyalarda posta veya hızlı kargo eşyası için ücret talep edilmemektedir. Bu eşyalar önemli değeri olmayan ürünler olarak kabul edildiği için bu muafiyet hakkı tanınmaktadır.

Vergileri ödendiği takdirde herbir teslimatta değeri 1500 Euro’yu geçmeyen eşyalara tek ve maktu (kesin olarak değeri biçilmiş) vergi oranları uygulanır. Bu vergilerin oranları da eşyaların, AB ülkelerinden gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumda %20 şeklinde belirlenmiştir.

Bunlara ek olarak, yurt dışından gelen eşyanın brüt ağırlığının 30 kilogramı geçmemesi, kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi ve yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığıyla gelmesi gerekmekte. Gelen ürünlerin değerinin 1500 Euro’yu aşması halinde ise yürürlükte olan ithalat vergilerine göre düzenlenen oranlar uygulanmakta.

Bu unsurların dışında, yurt dışından cep telefonu, kozmetik ürünleri, takviye edici gıdalar ve sporcu gıdaları gibi ürünlerin posta ve hızlı kargo yoluyla Türkiye’ye getirilmesine izin verilmiyor. Fakat kişiler eğer cep telefonlarını yurt dışında kaybetmiş, çaldırmış veya herhangi bir sebeple orada unuttukları takdirde, pasaportlarına kaydedilen IMEI numaralarının sorgulanması ve doğrulanması halinde yurt dışından cep telefonlarını getirttirebilirler. Buna ek olarak doktor tavsiyesi ile verilmiş olan ve kişilerin hastalıklarına dair hastaneden resmi bir rapor varsa takviye edici ve sporcu gıdaları posta ve hızlı kargo ile getirtilebiliyor.

Gümrük kanunlarıyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*