15 Kasım 2018

Yurtiçi Kargo: Hizmetlerimizin Yüzde 10-15’ini E-Ticarete Ayırdık [2012/13 Dosya]

E-ticaret sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça hareketli bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyor. Türkiye’de e-ticarete yön veren sektörün önemli oyuncularına bu yıl içinde neler yaptıklarını, nasıl bir sene geçirdiklerini ve 2013’ten neler beklediklerini sorduğumuz 2012-13 dosyamızın bugünkü konuğu Yurtiçi Kargo.

2012 yılında %25 ile %30’luk bir büyüme gerçekleştirmeyi hedeflediklerini; ama sektörün de büyümesiyle beraber mevcut büyümelerinin %45-50 civarında olduğunu belirten Yurtiçi Kargo yetkilileri, yıl tamamlandığında bu oranların daha da çok artacağını belirtti.

Yaşadıkları bu büyümenin 2011’deki toplam e-ticaret hacminin, 2012’nin ilk 9 ayında aşılmış olmasıyla sektörün hızla büyümesine bağlayan şirket, bu büyümeden mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi.

1990’ların sonundan beri e-ticaret firmalarıyla beraber çalışan Yurtiçi Kargo, bu süre zarfında sektördeki birçok firmanın artan potansiyellerine ve ihtiyaçlarına uygun yeni hizmetler geliştirdiklerini belirtirken, sağladıkları bu hizmetlerin sipariş yapıları ve depolarıyla doğrudan entregre bir yapı içinde sunulduğunun da üstünde durdu.

Yurtiçi Kargo: E-ticaret firmalarının temel beklentileri, siparişle ilişkili kargonun güvenli ve hızlı bir şekilde alıcıya ulaşmasıdır. Ayrıca hem e-ticaret firmalarına hem de bu firmaların müşterileri olan alıcılarımıza anlık veri akışının sağlanması çok önemlidir. Bu amaçla Yurtiçi Kargo internet sitesi üzerinden ya da SMS tabanlı Yurtiçi Kargo bilgilendirme servisleri ile tüm ihtiyaç duyulan bilgiler anlık olarak aktarılmaktadır.

E-ticaret firmalarına ayrıca, ekspres gönderi hizmetleri, paletli taşıma hizmetleri ve ambalaj ürünlerimizle temel kargo servisleri de sunulmaktadır. Siparişin kargoya dönüşümü, stok akışı, CRM ve mal tedariği süreçlerini besleyecek pek çok bilgi akışını sağlayan servislerimizin yanında, müşterilerimizin çıkış yaptıkları depoların yönetimi, gelen iade ürünlerin tasnifi gibi ters lojistik dahil pek çok süreci, özellikle son yıllarda hızla büyüyen taşıma grubumuzdaki kardeş şirketimiz, Yurtiçi Lojistik firması ile yarattığımız sinerji ile karşılamaktayız.

Özel alışveriş (private shopping) segmentinde limango.com, markafoni.com, morhipo.com, trendyol.com, vipdukkan.com, 1v1y.com gibi sektörün önde gelen şirketleriyle ve doğrudan işletmelerden tüketiciye (B2C) e-ticaret yapısında ise butikbebe.com, evim.net, hepsiburada.com, hizlial.com, indirdik.com, lidyana.com, marcamarca.com gibi şirketlerle çalıştıklarını belirten şirket, arabulvar.com, GittiGidiyor.com, sanalpazar.com, yenicarsim.com gibi portallarda satış yapan firmalara da farklı kampanya modelleri ile destek vermekte olduklarını söyledi.

Şirket, toplam müşteri adetlerinin artık binli rakamlar telaffuz edilse de, genel olarak hacimsel büyümeyi ve sektörün önde gelen markalarının ilk tercihi olmayı hedefliyor. Bu yüzden de kendilerini geliştirmek için çalıştıklarını ifade ediyor.

2012’deki şimdiye kadarki yaklaşık %50’lik büyümelerinin kaynağının müşteri sayısından çok, sektördeki köklü oyunculara sundukları kaliteli hizmet ile elde ettiklkerini ifade eden Yurtiçi Kargo, tüm bunların yanı sıra, Google, İdeasoft ve SadeceHosting ile beraber bu sektöre yeni giren, hatta girmeyi sadece düşünen firmaları da özel bir platform çerçevesinde kargo entegrasyonu ve indirimli fiyat konularında desteklemekte ve bu firmalara eğitim dahil pek çok süreç için katkıda bulunmakta olduklarını sözlerine ekledi.

Kargo sektörünün başarısı e-ticaret sektörünü de olumlu yönde etkileyeceği için zaman bakımından müşteriye hız kazandırmak ve toplanan siparişlerin güvenli bir şekilde doğru alıcı adreslere yönlendirilmesinin e-ticaret lojistiğinde büyük önem taşıdığını vurgulayan firma, tüm bunların kargo hizmeti veren kurumun teknik alt yapısı ve hizmetinin kalitesini belirleyeceğini de söyledi.

Türkiye’deki en geniş online ağlardan birini yönettiklerini söyleyen Yurtiçi Kargo, sadece dağıtım değil, bunun yanında bilgi, iletişim ve ürün iade kanalı olarak kullanılan bu yapı ile müşterilerinin ihtiyaçlarına anlık olarak cevap verdiklerini de belirtti.

Yurtiçi Kargo: Kapıda satılan ürünün bedelini nakit veya sektörde ilk olarak, doğrudan e-ticaret firması adına kapıda kredi kartı ile tahsilat hizmeti sunmaktayız. Söz konusu hizmet çerçevesinde alıcının sipariş anında ilettiği bilgiler üzerinden göndericinin namına POS üzerinden işlem yapılmakta ve yine gönderici firmanın bilgilerinden oluşan slip ile tahsilat tamamlanmaktadır. Kısaca bu sektördeki firmaların hemen hemen bütün departmanları ile entegre şekilde çalışmakta ve sektör için yenilikçi çözümler sunmaktayız.

Sezonsal etkiler paralelinde incelendiğinde, e-ticaret sektörünün Yurtiçi Kargo hizmetleri içerisindeki toplam ağırlığı %10-15 bandında değişmekte olduğunu belirten firma, 2013’ün onlar için iyi bir yıl olacağını yılında da sözlerine ekledi. Kargo firması, sektöre katılacak yeni oyuncuların ve bu ihtiyaçları karşılamak için geliştirecekleri yeni hizmetler ile bu sene yakaladıkları büyümeyi önümüzdeki yılda devam ettirmek istediklerinden de bahsetti.

2013 yılında akıllı telefon ve tablet kullanımının artmasıyla beraber daha çok kullanıcının online alışverişe yönleneceğinin üzerinde duran firma 2013 yılında mobil ticaretin ve kişiye özel pazarlamanın öne çıkan trendler olacağını söyledi.

Müşteri şikayetleri üzerine; kargo firmalarının binlerce e-ticaret şirketinin doğrudan dağıtımcısı olmalarıyla ortaya çıkan hacimsel büyümenin, doğal olarak daha fazla müşteri şikayetine yol açtığını söyleyen Yurtiçi Kargo, bu artışın hem yapısal bazı sorunların giderilmesi gerektiğini göstermekte olduğunu, hem de genel müşteri portföyünden biraz daha hassas olan e-ticaret kitlesini daha çok dinlemeyi, şikayetleri analiz edip kalıcı çözümler oluşturmayı gerektirdiğini söyledi.

Müşteri memnuniyeti için internet siteleri haricinde iPhone ve Android uygulamalarıyla da tüketicilere farklı kanallardan hizmet sunmaya çalıştıklarını da belirten firma, yeni kanallar ve sosyal mecralar ile bu hizmetlerini daha da arttırmayı planladıklarını belirtti.

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’ne göre, son beş yılın dördünde ulusal kargo sektöründe müşterisini en çok memnun eden kargo şirketi ve ISO 10002 sertifikasını tüm Türkiye’de ilk defa alan firmalardan biri olduklarını belirten Yurtiçi Kargo, ilerleyen zamanlarda kalitelerini korumayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

not: Yurtiçi Kargo, şirket politikaları gereği, röportajlarda çalışan/yönetici ismi ile görüş paylaşamadıklarını belirtti. Okuyucularımızın bilgisine.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. evimnet.com diye bir adres çıkmış yazıda, sanırım evim.net olacak 😉

  2. Burak Nebioğlu der ki:

    Kapıda kredi kartı olayı halen tam oturmuş değil yurt içi kargoda. Yazılımsal sorunlar çıkıyor. Tahsilat sorunlarıda iade oranlarına yansıyor. Diğer kargo şirketleri her nekadar geç vadelerde parayı hesaba yatırsalarda sistem oturana kadar yurt içi kargoya kapıda kredi kartı kargosu vermemeyi düşünüyoruz.

  3. Ülkü Solak der ki:

    Kargo da dahil olmak üzere Türkiye’de lojistik alanındaki şirketlerin silkelenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hizmetlerdeki değişmez prensipler ve esneklik zafiyetinin bankaları aratmadığı düşüncesindeyim. Özellikle orta ve küçük ölçekli firmaların bu gibi şirketlerle müzakere ederek isteklerini kabul ettirmeleri oldukça zor. ETİD gibi kuruluşların bu firmalar ile masaya oturması ve oyunun kurallarını değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fikrini söyle

*